Przyczyny zatoru w płucach

Zator w płucachUkład oddechowy to jeden z najważniejszych systemów w ludzkim organizmie. Jeśli tylko coś wskazuje na jego niewłaściwe funkcjonowanie, należy natychmiast zgłosić się do odpowiedniego specjalisty. Niestety, problemy z oddychaniem mogą zawsze zwiastować bardzo poważne dolegliwości, takie jak chociażby zator w płucach. Ten stan jest związany z bezpośrednim zagrożeniem życia, dlatego też w żadnym wypadku nie należy go lekceważyć. Równie ważne okazuje się też poznanie jego przyczyn, a wśród nich znajduje się zakrzepica żył głębokich.

Czym jest zator płucny?

Przypadłość, określana często jako zator w płucach, występuje pod dwiema różnymi nazwami - zatorowość płucna oraz zator tętnicy płucnej. W ten sposób mówi się o stanie chorobowym, w trakcie którego tętnica płucna albo jedno z jej rozgałęzień po części lub całkowicie zatyka materiał zatorowy. Zazwyczaj okazuje się nim skrzepnięta krew, która szczelnie zamyka światło konkretnego naczynia, co w konsekwencji powoduje niewydolność krążenia.

Jakie są przyczyny zatoru?

Jednym z najczęstszych powodów wystąpienia zatoru w płucach jest wcześniejsza zakrzepica żył głębokich. Choroba ta, jako że zwykle nie daje żadnych objawów, jest trudna do wykrycia. Mimo wszystko, nie powinno się jej bagatelizować, ponieważ za każdym razem może prowadzić właśnie do zatoru płucnego. Specjalista, po rozpoznaniu dolegliwości, ma możliwość przepisania odpowiedniego leku, takiego jak chociażby heparyna drobnocząsteczkowa. Ma on działać przeciwzakrzepowo i tym samym nie pozwolić na wystąpienie zatoru płucnego.

Zdarza się też, choć rzadko, że materiałem zakrzepowym okazuje się tłuszcz. Pojawia się on wtedy, gdy przyczynę stanowi złamanie kości długich. Za zator może także odpowiadać powietrze, które dostaje się do naczynia zwykle w trakcie wprowadzania czy też usuwania cewnika z żyły, płyn owodniowy, ciało obce lub komórki nowotworowe.

Są również pewne czynniki, które zwiększają ryzyko wystąpienia zatoru w płucach. Znajduje się wśród nich chociażby już przebyty zator w płucach (stan może się powtórzyć).

Ponadto, zator może wystąpić u osób, cierpiących na schorzenia układu krążenia, takie jak zastoinowa niewydolność krążenia, zakrzepowo-zatorowa choroba żylna, udar mózgu lub zwiększenie się ilości płytek krwi. W grupie szczególnego ryzyka znajdują się też wszyscy, zmagający się z przewlekła chorobą płuc oraz osoby po siedemdziesiątym roku życia.

Objawy zatoru płucnego

Objawy, jakie pojawiają się przy zatorze płucnym, występują nagle. Przede wszystkim, trzeba wymienić bardzo silną i narastającą duszność, wraz z sinicą ciała. Pojawiają się również silne dolegliwości bólowe w klatce piersiowej, a także kaszel.

W późniejszym czasie chory może też odpluwać krew. Oprócz głównych objawów, należy też wspomnieć o nieregularnym, przyspieszonym oddechu, poceniu się oraz uczuciu ogólnego niepokoju. Stopień nasilenia objawów zależy od tego, które z naczyń dokładnie zostało zablokowane.

Jeśli chodzi o pień tętnicy płucnej, są one bardzo wyraźne, ponieważ szybko dochodzi do wstrząsu lub zatrzymania krążenia. W przypadku, gdy do zatoru dochodzi w którymś z rozgałęzień, przebieg choroby zależy od ogólnej kondycji danej osoby.

Autor: www.zakrzepica24.pl.

Komentarze