Przygotowanie do zabiegu przeszczepu włosów

Przeszczep włosówPiękna fryzura to ważny element naszego wyglądu. Niestety nie zawsze włosy są tak gęste i bujne, jakbyśmy tego chcieli. Dochodzą do tego różne choroby, które powodują wypadanie włosów i zaprzestanie ich rośnięcia. Z pomocą przychodzi im wtedy chirurgia plastyczna i medycyna estetyczna.

Wykonywany od 1959 (w Polsce od 1984) roku przeszczep włosów to metoda, która pozwala na odzyskanie równomiernego i bujniejszego owłosienia. Pierwsze efekty nie były zbyt estetyczne - dopiero od 1981 roku, czyli od wynalezienia przez Rolfa Nordsrtoma metody mikroprzeszczepów, możemy uzyskać dzisiejszy naturalny wynik zabiegu. - Obecnie najpopularniejsze są przeszczepy z użyciem zespołów mieszkowych, powstałe w latach osiemdziesiątych i rozpropagowane dekadę później - twierdzą specjaliści z Kliniki Kolasiński. Dr Jerzy Kolasiński jako pierwszy przeprowadził zabieg przeszczepu włosów w Polsce.

Kiedy warto wykonać przeszczep włosów i jak przygotować się do zabiegu?

Powodów przeszczepów jest bardzo dużo. To między innymi łysienie androgenowe, zarówno u kobiet, jak i mężczyzn, łysienie po urazach, łysienie pooparzeniowe, łysienie po napromieniowaniu, łysienie spowodowane stanami zapalnymi skóry głowy, blizny pooperacyjne, ubytki owłosienia w okolicach, brwi, rzęs, wąsów, brody i wzgórka łonowego czy rekonstrukcja owłosienia klatki piersiowej u transwestytów i transseksualistów.

Zabieg przeszczepienia włosów powinien być rozsądną i dobrze przemyślaną decyzją. Najlepszymi kandydatami są osoby, u których łysienie dotyczy konkretnego, dobrze wyszczególnionego obszaru głowy. Dobrze, jeśli można również określić u nich okolicę, z której najlepiej pobrać włosy, tak zwaną okolicę dawczą. Aby móc poddać się zabiegowi przeszczepu włosów, należy być osobą zdrową. Nadciśnienie, cukrzyca, choroby serca, trwające stany zapalne skóry czy łysienie plackowate uniemożliwiają poddanie się operacji. Nie powinno się jej także wykonywać w przypadku uogólnionego łysienia. Ważne jest aby przed zabiegiem przeszczepu włosów wykonać stosowne badania diagnostyczne. Więcej o przygotowaniu do przeszczepu włosów tutaj: www.tourmedica.pl/blog/jak-przygotowac-sie-do-zabiegu-przeszczepu-wlosow/

Przeszczep włosów jest bezpieczną operacją. Czasami może dojść do przejściowego osłabienia skóry głowy, szczególnie jeśli obszar poddawany przeszczepianiu był rozległy. Bardzo rzadko dochodzi do infekcji pozabiegowej. Niegdyś przeszczepy włosów często wiązały się z obrzękiem czoła; na szczęście dzisiejsze metody ograniczają występowanie tego skutku ubocznego do minimum.

Operacja zawsze musi być poprzedzona rzetelnymi konsultacjami z chirurgiem plastycznym. Chirurg ocenia stan głowy, ogólny stan zdrowia i na podstawie tych danych proponuje metodę leczenia. Bardzo ważne jest aby dokładnie określić lekarzowi swoje oczekiwania co do zabiegu. Chirurg plastyczny oceni ich realność i na ile mogą zostać wykonane. Wyjaśni również wszelkie szczegóły dotyczące znieczulenia i przeprowadzenia zabiegu. Należy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach, witaminach oraz o ewentualnym paleniu papierosów. Na dziesięć dni przed samą operacją nie powinno się zażywać aspiryny. Wskazane jest również zapuszczenie dłuższych włosów - pomogą one zakryć ewentualne świeże ślady operacji. Głowę trzeba umyć rano w dniu operacji lub wieczorem dnia poprzedniego. Bez obaw można prowadzić samochód po zabiegu, więc nie ma przeciwwskazań do przybycia do szpitala własnym samochodem. Sam zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu miejscowym. Przy iniekcji można odczuwać leciutkie pobolewanie w miejscu wkłucia lub wzmożone bicie serca - jest to spowodowane drobną ilością adrenaliny zawartą w środku znieczulającym. Wydłuża ona czas działania znieczulenia oraz hamuje wzmożone krwawienie podczas i po operacji. Często pacjent dostaje również lekki środek uspokajający, który pozwala na zachowanie komfortu i lepsze samopoczucie podczas operacji.

To, jak przeprowadzany jest przebieg, zależy od ilości łysiny i włosów, które można przeszczepić, a także od ich rodzaju. Zabieg rozpoczyna się pobraniem włosów z owłosionej skóry głowy, a konkretnie z jej bocznych i tylnych okolic. To przeważnie kształt paska o długości kilku centymetrów i szerokości jednego. Miejsce, z którego zostały pobrane włosy, jest zszywane szwem ciągłym. Pozostaje blizna, którą dość łatwo ukryć między włosami. Blizna może mieć od milimetra do trzech. Obecnie stosuje się techniki TC, które minimalizują jej powstanie. Po operacji zakłada się opatrunek. W przypadku większych przeszczepów pacjent zostaje na noc w klinice, natomiast jeśli zabieg by prowadzony na niewielkim obszarze, może od razu wrócić do domu. Niekiedy pojawia się lekki ból głowy, powinien on jednak ustąpić po przyjęciu klasycznych leków przeciwbólowych. Jeżeli wystąpi obrzęk czoła lub powiek, należy stosować odmiejscowo zimne kompresy. Niekiedy, jeśli objawy są silne, lekarz przepisuje leki sterydowe. Szew z tyłu głowy zdejmowany jest w szpitalu po około czternastu dniach.

Komentarze