Rodzaje aparatów słuchowych

Aparat słuchowyPolski rynek oferuje bardzo szeroki wybór aparatów słuchowych. Posiadają one różne formy oraz funkcje ułatwiające codzienność osobom niedosłyszącym. Oto krótka charakterystyka niektórych spośród nich.

Aparaty cyfrowe i analogowe

Chociaż większość nowoczesnych aparatów wykorzystują technologię cyfrową, która prezentuje dużo więcej możliwości, aparaty analogowe nie odeszły jeszcze w całkowite zapomnienie. Różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami aparatów polega na odmiennym sposobie przetwarzania sygnałów odbieranych z otoczenia. Analogowe aparaty słuchowe po odebraniu dźwięku i jego wzmocnieniu, przetwarzane są przez słuchawkę i przekazywane do ucha odbiorcy, jednak nie posiadają one funkcji filtrowania i wyciszania hałasów pochodzących z otoczenia. Aparaty cyfrowe są w stanie odseparować pochodzące z otoczenia hałasy od dźwięków, takich jak np. mowa, by następnie wzmocnić te, które są istotne dla rozumienia słów i odbierania otoczenia. Są również dużo mniejsze i zgrabniejsze od swoich analogowych poprzedników, a jakość wytwarzanych przez nie dźwięków jest znacznie wyższa.

Aparaty na dopasowanie otwarte i zamknięte

Aparaty słuchowe możemy podzielić na dwie kategorie, biorąc pod uwagę rodzaj ich konstrukcji. Są to:

  • dopasowanie otwarte - aparaty tego typu umożliwiają docieranie dźwięków do błony bębenkowej w naturalny sposób, mechanizm ten wykorzystywany jest w aparatach zausznych. Słuchawka aparatu montowana jest w zewnętrznym przewodzie słuchowym, dzięki czemu możliwe jest naturalne odbieranie dźwięków. Dzięki dopasowaniu otwartemu wentylacja przewodu słuchowego jest dużo lepsza;
  • dopasowanie zamknięte - ten rodzaj dopasowania polega na zastosowaniu indywidualnie dopasowanej do kształtu ucha wkładki z aparatem słuchowym, która niemal całkowicie zamyka przewód słuchowy. Lepsze dopasowanie aparatu umożliwia bezpośrednią emisję dźwięków, dzięki czemu jego użytkownik jest w stanie wykorzystać pełnię możliwości urządzenia.

Aparaty zauszne

Jak sama nazwa wskazuje, aparat słuchowy zauszny instalowany jest tuż za małżowiną uszną, Najważniejsze elementy aparatu umieszczone są w obudowie, która połączona jest z wkładką wyposażoną w głośnik za pośrednictwem plastikowego przewodu. Aparaty tego typu nie rzucają się w oczy, dostępne są w wielu kolorach, a także w wersji wodoodpornej.

Wszystkie typy aparatów słuchowych sprawdzić i kupić możesz na stronie geers.pl

Aparaty wewnętrzne

Aparaty wewnętrzne to rodzaj urządzeń na dopasowanie zamknięte. Umieszczane są wewnątrz przewodu słuchowego na różnych głębokościach i mają formę zatyczki, najczęściej z wystającym elementem umożliwiającym ich łatwe wyciąganie. Do regulacji głośności i programowania aparatów wewnętrznych używa się dołączonego do nich pilota, istnieje również możliwość bezprzewodowego połączenia urządzenia ze smartfonem czy innym sprzętem elektronicznym.

Więcej o aparatach słuchowych przeczytasz na geers.pl/aparaty-sluchowe.

Komentarze