Rodzaje filtracji w popularnych oczyszczaczach powietrza

Oczyszczacz powietrzaFiltry są najważniejszym elementem każdego oczyszczacza powietrza. Decydują one o rodzaju zanieczyszczeń, z jakimi będzie radziło sobie urządzenie, a więc o efektywności procesu oczyszczania. Najpopularniejsi producenci podchodzą do kwestii filtrów w podobny sposób, chociaż można dostrzec pewne różnice pomiędzy tworzonymi przez nich urządzeniami.

Oczyszczacze powietrza Philips

Holenderska firma Philips oferuje oczyszczacze powietrza wyposażone w trzy filtry: wstępny, HEPA oraz węglowy. Zadaniem tego pierwsze jest wychwytywanie dużych zanieczyszczeń, takich jak sierść czy większy kurz. Dzięki temu nie trafiają one do filtra HEPA i nie zapychają go, co skutkowałoby skróceniem jego żywotności. Technologia HEPA stosowana jest w celu oczyszczenia powietrza z pyłów zawieszonych, których średnica może być nawet kilkadziesiąt razy mniejsza od średnicy ludzkiego włosa. Ponadto wykazuje wysoką skuteczność w eliminacji alergenów wziewnych, czyli pyłków roślinnych, drobnego kurzu i unoszącej się w powietrzu pleśni. Ostatni element systemu filtracyjnego oczyszczaczy powietrza Philips to filtr węglowy, odpowiedzialny za pochłanianie zanieczyszczeń gazowych.

Oczyszczacze powietrza Electrolux

Szwedzkie przedsiębiorstwo Electrolux podchodzi do tematu oczyszczania powietrza w podobny sposób jak Philips. Urządzenia tej marki również wykorzystują filtry wstępne, technologię HEPA oraz węgiel aktywny. Jednak oprócz nich oczyszczacze powietrza Electrolux zostały wyposażone w technologię PlasmaWave. Polega ona na wytwarzaniu jonów dodatnich i ujemnych, które łączą się z cząsteczkami zanieczyszczającymi powietrze i ułatwiają ich usunięcie. Urządzenia nie jonizują powietrza wewnątrz pomieszczenia, a jedynie wykorzystują jony w celu zwiększenia efektywności oczyszczania.

Oczyszczacze powietrza Xiaomi

Pochodząca z Chin firma Xiaomi produkuje urządzenia, które oczyszczają powietrze za pomocą filtrów wstępnego, HEPA i węglowego. Te trzy elementy tworzą cylindryczny filtr 360°. Taka forma zdaniem producenta pozwala uzyskać jeszcze lepszą skuteczność niż w przypadku zastosowania tradycyjnych, płaskich filtrów. Warto dodać, że użytkownicy oczyszczaczy powietrza Xiaomi mają do wyboru trzy wersje filtra: niebieską, zieloną i fioletową. Pierwsza znajduje się w standardowym wyposażeniu urządzenia, druga jest wersją udoskonaloną, zawierającą więcej węgla aktywnego, a trzecia najlepiej radzi sobie z usuwaniem bakterii.

Oczyszczacze powietrza Sharp

Trochę inne podejście do oczyszczania powietrza ma japońskie przedsiębiorstwo Sharp. Oferowane przez nie urządzenia także są wyposażone w filtr wstępny, węglowy oraz HEPA, jednak ich działanie wspomaga jonizacja Plasmacluster. Jony mogą rozprzestrzeniać się po całym pomieszczeniu, ułatwiając eliminację m.in. dymu papierosowego, drobnoustrojów i alergenów. Plasmacluster to opatentowana technologia firmy Sharp, której skuteczność działania potwierdza wiele instytucji i naukowców z całego świata, w tym Harvard School of Public Health oraz profesor Gerhard Artmann z niemieckiego Aachen University of Applied Sciences. Warto też wspomnieć o tym, że znaczna część urządzeń firmy Sharp łączy funkcje oczyszczacza i nawilżacza powietrza.

Wnioski

Większość renomowanych producentów umieszcza w swoich urządzeniach filtry węglowe i HEPA, które wykazują najwyższą skuteczność w oczyszczaniu, a także wyłapujące duże zanieczyszczenia filtry wstępne. Sporą popularność zyskała także jonizacja, która ułatwia usuwanie niektórych cząsteczek, a niekiedy zapobiega nadmiarowi jonów dodatnich w pomieszczeniu.

Ocena: 5.0