Różeniec górski, czyli arktyczny korzeń - właściwości, działanie, zastosowanie

Różeniec górskiRóżeniec górski (korzeń arktyczny) jest jednym z najskuteczniejszych naturalnych leków na silny stres, zarówno natury emocjonalnej jak i fizycznej. Jego właściwości zostały dowiedzione naukowo dopiero w dwudziestym wieku, jednak w medycynie naturalnej znany jest od setek lat, szczególnie pośród ludów Azji południowo-środkowej, Syberii i Chin.

Jego działanie na ludzki organizm jest podobne do działania żeń-szenia, aczkolwiek jest on bezpieczniejszy dla osób z nadciśnieniem tętniczym.

Arktyczny korzeń jest przede wszystkim adaptogenem, czyli lekarstwem neutralizującym szkodliwe działanie przedłużonego stresu, braku snu i wyczerpania fizycznego na wszystkie układy narządowe, a w szczególności mózg. Przy tym zastosowaniu jest drugim najpopularniejszym środkiem (tuż po żeń-szeniu). Należy wspomnieć, iż różeniec górski z powodzeniem stosowany jest jako zamiennik leków antydepresyjnych (przy lekkiej i umiarkowanej depresji) oraz pomocniczo w terapii chorób neurodegeneracyjnych (np. choroby Alzheimera oraz choroby Parkinsona).

Co zawiera arktyczny korzeń - różeniec górski i jaki jest mechanizm jego działania na organizm?

Roślina jest często stosowana jako surowiec lekarski oraz jako składnik napojów specjalnego przeznaczenia, ponieważ zawiera ogromną ilość substancji aktywnych biologicznie. Są to między innymi: tyrozol (nie mylić z Thyrozolem - lekiem na zaburzenia czynności tarczycy), salidrozydy (glikozydy tyrozolu charakterystyczne dla arktycznego korzenia), rozawiny (rozarin, rozawin, rozin), duże ilości flawonoidów, kwasy organiczne, fenoloalkohol, fenolokwasy oraz nieduże ilości garbników, tłuszczów, kumaryn, wosku, cukrów i steryn. Różeniec górski posiada wyjątkowo zróżnicowany skład - wręcz nie sposób wymienić wszystkich substancji występujących w ilościach śladowych.

Głównymi składnikami branymi pod uwagę przez biologów są: tyrozol, salidrozydy, rozawiny oraz procyjanidyny (polifenole).

Tyrozol oraz procyjanidyny są silnymi antyoksydantami. Zapobiegają starzeniu się tkanek organizmu oraz neutralizują działanie na organizm szkodliwych czynników fizycznych (zanieczyszczenia powietrza, zła dieta, niedobór snu, męcząca praca, metabolity alkoholu, substancje smoliste z papierosów) oraz psychicznych (stres, wyczerpanie emocjonalne). Przeciwutleniacze zmniejszają zakwaszenie organizmu i chronią materiał genetyczny oraz białka strukturalne naszych narządów przed uszkodzeniami i degeneracją. Ma to szczególne znaczenie w przypadku serca i mózgu, ponieważ są to narządy najbardziej narażone na wymienione szkodliwe czynniki.

Salidrozydy i rozawiryny odpowiadają za działanie psychostymulujące oraz antydepresyjne preparatów, których głównym składnikiem jest różeniec górski. W badaniach klinicznych wykazano, iż substancje te są inhibitorami monoaminoksydazy (MAOI). Syntetyczne MAOI to grupa silnych leków antydepresyjnych i psychostymulujących, które wykazują niestety liczne efekty uboczne. Różeniec górski natomiast nie niesie ze sobą skutków ubocznych. W badaniach na ssakach wykazano, iż salidrozydy i rozawiryny mają działanie neuroprotekcyjne, przyspieszają regenerację uszkodzonych komórek mózgowych oraz tworzenie nowych połączeń nerwowych w mózgu. Zbawienny wpływ arktycznego korzenia na funkcjonowanie układu nerwowego udowodniło dwutygodniowe badanie, w którym brało udział 56 pracowników medycznych pracujących podczas dyżurów nocnych. Osoby przyjmujące różeniec w formie tabletek z ekstraktem miały o 20 procent lepsze wyniki niż grupa kontrolna przyjmującą placebo. W trakcie eksperymentu badano zdolności intelektualne i funkcje poznawcze oraz oceniano poziom przemęczenia. Warto też wspomnieć o badaniu na muchach owocówkach (drosophila melanogaster), których populacja przez pewien czas była suplementowana ekstraktem arktycznego korzenia za pośrednictwem pokarmu. Śmiertelność całej populacji spadła niemal o jedną czwartą, zaś reprodukcja wzrosła dwukrotnie.

Arktyczny korzeń

Kto powinien zażywać preparaty z różeńca?

Zioło jest na ogół polecane każdemu, kto czuje się wyczerpany fizycznie lub psychicznie. Należy wyszczególnić tutaj osoby pracujące w zawodach wymagających wysiłku fizycznego (np. pracownik budowlany) lub wysokiej koncentracji (np. lekarz chirurg). Osoby, których stanowisko wymaga pracy w godzinach nocnych lub częstych nadgodzin także powinny zażywać preparaty adaptogenne, które zawierają w swoim składzie różeniec. Preparaty te są także polecane studentom oraz pracownikom naukowym, ponieważ usprawniają myślenie analityczne i procesy zapamiętywania.

Arktyczny korzeń jest z powodzeniem stosowany pomocniczo w terapiach wielu chorób. Jego suplementacje powinny rozważyć osoby z zaburzeniami pracy serca i układu krwionośnego (także po wylewie) oraz pacjenci neurologiczni. Poza wspomnianymi chorobami neurodegeneracyjnymi zioło okaże się pomocne także dla osób po urazach, udarach oraz zabiegach chirurgicznych mózgu. Poza osobami chorymi i przemęczonymi, arktyczny korzeń z powodzeniem stosują kulturyści i sportowcy wielu innych dyscyplin. Badania na zlecenie rosyjskiego ministerstwa obrony wykazały, iż u znacznej większości biorących w nich udział ochotników różeniec górski stanowczo poprawił wydolność fizyczną i przyspieszył regenerację tkanki mięśniowej po wysiłku. Naukowcy dowiedli, iż przyczyną tego był zmniejszony poziom zapalnego białka C-reaktywnego oraz kinazy kreatynowej (wydzielanej w mięśniach po ich uszkodzeniu). Oznacza to, iż ekstrakty tej rośliny niwelują nieprzyjemne skutki uszkodzeń włókien mięśniowych (zakwasy) i zwiększają ich wydajność bez ryzyka uszczerbku na zdrowiu.

Przeciwwskazania i dawkowanie - arktyczny korzeń

Tak jak już zostało wspomniane - różeniec górski nie ma większych przeciwwskazań. Nie należy jednak go brać w godzinach wieczornych, ponieważ ze względu na działanie psychostymulujące może wywołać bezsenność. Kobietom w ciąży zaleca się przyjmowanie wyłącznie łagodnych preparatów arktycznego korzenia lub redukcję dawki, gdyż skoncentrowane substancje stymulujące mogą źle wpłynąć na rozwój układu nerwowego dziecka lub przebieg ciąży. W pozostałych przypadkach należy przestrzegać dawkowania zalecanego przez producenta preparatu - jest ono zazwyczaj podane w treści ulotki informacyjnej produktu.

Komentarze