Różne metody wybielania zębów

Wybielanie zębówBiałe, jasne zęby wydają się zdrowsze i bardziej zadbane. Są naszą ozdobą tak samo, jak ładna fryzura czy schludny makijaż. Wpływają na postrzeganie naszego wyglądu przez innych, stąd wzrosło zainteresowanie wybielaniem zębów, którego metody prezentujemy poniżej.


Przyczyny powstawania przebarwień na zębach

Ciemniejszy kolor oraz przebarwienia mogą dotyczyć pojedynczego zęba lub całego łuku zębowego. Najczęściej są spowodowane dietą bogatą w substancje barwiące (kawa, herbata czy niektóre przyprawy) oraz paleniem tytoniu. Przyczyną przebarwień może być także choroba ogólnoustrojowa lub wrodzona, bądź leki podawane w okresie tworzenia się zębów. Przykładem tego typu przebarwień są te wywołane podawaniem antybiotyków z grupy tetracyklin, dlatego aktualnie są one zakazane u dzieci oraz kobiet w ciąży. Przebarwienia dotyczące pojedynczych zębów powstają najczęściej na skutek obumarcia miazgi zęba lub urazu.

Metody wybielania zębów

Wybielanie polega na nałożeniu odpowiedniej substancji chemicznej np. nadtlenku karbamidu lub nadtlenku wodoru, które mają za zadanie wniknąć w tkanki zęba i dzięki uwalnianiu wolnych rodników utlenić barwniki odpowiedzialne za przebarwienia. Odpowiednio przeprowadzony zabieg wybielania nie powoduje zmian w strukturze zęba. Wybielanie należy przeprowadzić po zabiegu profesjonalnej higienizacji, czyli skalingu oraz piaskowania.

Przeciwwskazania do wybielania to:

  • ciąża oraz karmienie piersią,
  • paradontoza,
  • nadwrażliwość zębów,
  • próchnica,
  • choroby przyzębia,
  • uczulenie na składnik preparatu.

Należy również pamiętać, aby przed rozpoczęciem wybielania udać się na wizytę kontrolną, aby skonsultować stan uzębienia oraz ewentualnie naprawić powstałe ubytki. Obecnie dostępnych jest wiele różnych metod wybielania. Możemy je wykonać profesjonalnie w gabinecie stomatologicznym z użyciem specjalistycznych preparatów, a także w domu, z użyciem nakładek, po uprzednim przeszkoleniu, jak stosować żel wybielający. Oprócz tego dostępne jest wybielanie domowe z wykorzystaniem preparatów ogólnodostępnych, jednak jest to metoda najmniej bezpieczna i efektywna.

Jakie mogą być działania niepożądane wybielania?

Po wybielaniu należy stosować tak zwaną białą dietę przez okres nawet do dwóch tygodni. Oznacza ona unikanie produktów zawierających barwnik (kawa, herbata, czerwone wino, ciemne sosy, niektóre warzywa czy owoce) oraz przypraw takich jak kurkuma, chili oraz curry. Nie wolno także palić tytoniu. Powikłania tego zabiegu to przede wszystkim nadwrażliwość zębiny, którą można zniwelować poprzez wydłużenie przerw między kolejnymi sesjami wybielania. Często występują także podrażnienia dziąseł, pojawiające się często podczas wybielania domowego, w którego trakcie żel wybielający w dużej ilości styka się z dziąsłami. Zaleca się, aby zabieg wykonywać u stomatologa (np. w Better - https://www.better.clinic/) z uwagi na fakt, że stosowane są tam substancje o większej mocy, przez co zabieg jest efektywniejszy, ale jednocześnie bezpieczniejszy.

Komentarze