Ruchowy rozwój dziecka w wieku 1-3 lata

Ruchowy rozwój dzieckaMaluchy zmieniają się i nabywają nowych umiejętności z dnia na dzień. Dla małego człowieka każdy dzień jest pełen wyzwań jak i okazji do rozwoju, również ruchowego. Jak pokrótce wygląda rozwój ruchowy dziecka na przestrzeni pierwszych 3 lat życia?Ruchowy rozwój na pierwszych etapach życia

Jak wspomniano w artykule na stronie https://akademiamadregodziecka.pl/rozwoj-motoryczny-rocznego-dziecka-2-3-latka/ rozwój ruchowy malucha odbywa się głównie w dwóch kierunkach - od głowy do nóg, oraz od tułowia, na zewnątrz.

Dzieci już w momencie przyjścia na świat dysponują wachlarzem odruchów: mowa m.in. o odruchu ssania, odruchu poszukiwawczym (odwracanie głowy w stronę dotykanego policzka). Klasyfikuje się je jako tzw. odruchy przystosowawcze. Można też wyróżnić odruchy prymitywne, np. odruch Moro (wygięcie pleców w łuk oraz odrzucenie rąk na bok, gdy maluch jest wystraszony) czy odruch Babińskiego - zanikną one ok. 6 miesiąca życia.

Rozwój motoryczny dziecka w wieku 1-3 lata

W trakcie rozwoju zachodzą istotne zmiany w kośćcu i umięśnieniu, które pozwalają maluchom na opanowywanie nowych umiejętności. Samodzielne przemieszczanie się, chodzenie, skakanie, chwytanie i inne - każda z tych czynności jest bardzo ważna! W kontekście rozwoju fizycznego, można mówić o małej i dużej motoryce, czyli ogólnej sprawności ruchowej.

Ruchowy rozwój dziecka

Motoryka mała skupia się na ruchach palców i dłoni. Obejmuje więc niewielką część ciała, jednakże wymaga nie lada koncentracji, oraz precyzji - szczególnie od malca. Zadania wymagające odpowiednio rozwiniętej motoryki małej to m.in. lepienie z mas plastycznych, pisanie, malowanie, nawlekanie koralików czy wreszcie zawiązywanie butów.

Z kolei motorykę dużą możemy zdefiniować jako ogólną sprawność fizyczną - chodzi o wszelkie ruchy, które angażują całe ciało, bądź jego znaczną część. Aktywności z dziedziny motoryki dużej to przykładowo bieganie, skakanie, umiejętność złapania piłki itp.

Już noworodki sporo "trenują", a mianowicie, przebierają nogami. Między 7 a 9 miesiącem życia, szkraby zaczynają siadać oraz raczkować, zyskują także większą świadomość ciała, co można zauważyć w tym, że już całkiem sprawnie przekłada przedmioty z jednej rączki do drugiej. Okres ok. 1 roku życia to czas na naukę chodzenia. Maluchy chodzą, przytrzymując się mebli czy ścian, doskonaląc się w tej sztuce i rozwijając zmysł równowagi. Między 14 a 20 miesiącem dzieciaki nabywają umiejętność biegania, co sprawia, że i dorośli częściej zażywają tej formy ruchu, biegając za swoimi pociechami. Dwulatki zaczynają rysować, oraz coraz lepiej wychodzi im trudna sztuka, jaką jest… trzymanie łyżki. Z kolei trzylatki znane są jako wszędobylskie - częściej biegają, niż chodzą, do tego zdają się szlifować umiejętności wspinaczki (np. po meblach). Ręce nie służą już do wspomagania utrzymania równowagi, więc dzieciaki więcej nimi manipulują, dzięki czemu doskonali się koordynacja wzrokowo-ruchowa.

Prawidłowy rozwój motoryczny dziecka, można stymulować już od najmłodszych lat za pomocą odpowiednio dobranych zabaw i akcesoriów (m.in. zabawki sensoryczne, manipulacyjne oraz rysowanie).

Komentarze