Rumian rzymski - właściwości, zastosowanie

Rumian rzymskiRumian rzymski to bylina o charakterystycznych pędach oraz pierzastych liściach może przyciągnąć uwagę również charakterystycznymi koszyczkami kwiatowymi. Jest ona powszechnie stosowana w trosce o zdrowie oraz w pielęgnacji urody. Kosmetyka i medycyna naturalna od wieków chętnie korzystają z jej cudownych właściwości.

Ta roślina jest dość popularna w Europie. Rośnie ona dziko, a najczęściej można się z nią spotkać w rejonie śródziemnomorskim. W niektórych krajach rumian rzymski pojawia się również jako roślina uprawna. W celach kosmetycznych i leczniczych wykorzystać można przede wszystkim koszyczki kwiatowe tej byliny.

Można je zbierać od czerwca do sierpnia, a po zebraniu - szybko wysuszyć. Aby uchronić wysuszone kwiaty przed wilgocią, należy je przechowywać w odpowiedni sposób - najlepiej w hermetycznych pojemnikach, w których pozostaną bezpieczne na długi czas.

W jaki sposób może pomóc rumian rzymski?

Jak korzysta z tej byliny medycyna naturalna? Tu rumian rzymski wykorzystywany jest głównie do tworzenia naparów, które okazują się bardzo pomocne w przypadku problemów z niestrawnością oraz przy skurczach żołądka.

Rumian może być również z powodzeniem stosowany w walce z chorobami jamy ustnej. Chętnie sięgają po niego również te panie, których problemem są bolesne miesiączki. Stosowany zewnętrznie może pomóc w przypadku owrzodzeń oraz niektórych dolegliwości dermatologicznych.

Z rumianu korzysta również naturalna kosmetyka. Rumian pospolity jest częstym składnikiem płynów do kąpieli oraz płynów do pielęgnacji twarzy. Czasem pojawia się również w maseczkach kosmetycznych. Pomocny jest również w walce z łupieżem oraz z przetłuszczającymi się włosami. Choć rumian rzymski można stosować z powodzeniem, pewną ostrożność powinni zachować tu alergicy. W ich przypadku rumian może powodować dolegliwości, np. podrażnienia skóry.