Sałatki idealne na letnie upały

Letnia sałatkaKiedy żar leje się z nieba, zazwyczaj nie mamy apetytu na duże porcje i ciężkostrawne dania. Raczej wolimy napić się czegoś zimnego, przegryzając lekki posiłek. Dlatego właśnie sałatki są świetnym pomysłem na zdrową przekąską w ciągu dnia, a także mogą stanowić pełnoprawny obiad.


Historia najpopularniejszej sałatki świata

Ile jest na świecie sałatek? Ciężko byłoby zliczyć liczbę wszystkich przepisów, tym bardziej że prawdopodobnie w tej chwili gdzieś na świecie powstaje nowa receptura lub ktoś spontanicznie połączył kilka składników i powstało niekonwencjonalne dania zachwycające swym niepowtarzalnym smakiem. Jeśli mielibyśmy jednak znaleźć królową sałatek to wybór jest oczywisty - jest nią oczywiście Cezar!

Jak to w każdej historii bywa, jest wiele hipotez, niedopowiedzeń i wersji powstania. Można jednak przyjąć, że najbliżej prawdy leży anegdota, zgodnie z którą sałatka powstała 4 lipca 1924 w meksykańskim mieście Tijuana. To tam restauracje posiadał Ceasar Cardini, który ze względu na amerykańska prohibicję musiał przenieść biznes do Ameryki Środkowej. W związku z tym, że zabrakło zapasów, szef kuchni stworzył coś z niczego, czyli wykorzystał składniki będące pod ręką, a reszta to już historia. Odmian sałatki Cezar jest całkiem sporo, jednakże żaden z przepisów na ten przysmak nie może obejść się bez rzymskiej sałaty, grzanek chlebowych, parmezanu i oryginalnego sosu z surowych jajek, musztardy Dijon, sosu Worcestershire, czosnku, cytryn i oliwy.

Lekkie sałatkowe dania na upalne dni

Jesteś fanem sałatki Cezar i innych dań tego typu? Jeśli tak, koniecznie sprawdź nasze cztery wyjątkowe propozycje na letnie sałatki, które sprawdzą się podczas wakacyjnych miesięcy:

Zdrowo, lekko, smacznie, a więc czego chcieć więcej? Życzymy smacznego!

Komentarze