Skórne objawy alergii pokarmowych u dzieci

Alergia pokarmowa u dzieciPowtarzalne dolegliwości, które występują po spożyciu konkretnego pokarmu, nazywane są niepożądaną reakcją pokarmową. Objawy występują w różnym mechanizmie: alergicznym i niealergicznym. Na alergię pokarmową cierpi 3% dzieci i 6% dorosłych, jednak liczba ta stale wzrasta. Szacuje się, że około 3% dzieci mających alergie pokarmowe przebyło epizod ciężkiej, zagrażającej życiu reakcji anafilaktycznej.

Różne reakcje na alergeny pokarmowe

Patologiczne reakcje organizmu na alergeny pokarmowe można podzielić na nadwrażliwość alergiczną i niealergiczną, mimo że powszechnie nazywa się je alergiami pokarmowymi. Niealergiczna to zaburzenia enzymatyczne, nadwrażliwość na histaminę i dodatki do żywności oraz toksyczne działanie żywności. Alergiczna dzieli się na: alergie pokarmowe zależne od przeciwciał IgE, niezależne od przeciwciał IgE oraz typ mieszany. Niestety podział ten jest trudny do zastosowania w praktyce z uwagi na mnogość otaczających nas alergenów oraz zawiłości w diagnostyce.

Objawy alergii pokarmowych

Oprócz standardowych objawów alergii takich jak: kichanie, wyciek wydzieliny z nosa, ból brzucha, krew w stolcu, nudności, biegunka i wymioty mogą również pojawić się skórne objawy: swędzenie skóry, wysypka, obrzęki. Późne objawy alergii często są przyczyną atopowego zapalenia skóry, szczególnie u dzieci. Alergie może wywołać każdy pokarm. Najczęściej są to: mleko krowie, jajko i orzeszki. Często obserwuje się reakcję krzyżową, czyli objawy alergii po innych produktach niż te, na które dziecko jest uczulone.

Diagnostyka i leczenie

Rozpoznanie alergii pokarmowych jest procesem złożonym i czasochłonnych, ponieważ nie istnieje jedno badanie, które w jednoznaczny sposób potwierdziłoby obecność alergii. Jeśli mamy podejrzenie, że nasze dziecko cierpi na alergię pokarmową, należy udać się do lekarza, który uwzględniając obowiązujące schematy diagnostyki, postara się wykryć przyczynę dolegliwości. Leczenie obejmuje przede wszystkim usunięcie z diety pacjenta szkodliwego pokarmu, jednocześnie wprowadzając produkty zastępujące jego wartość odżywczą.

Wiele jednostek chorobowych, takich jak: trądzik niemowlęcy, kolka niemowlęca czy łojotokowe zapalenie skóry, pojawia się w tym samym czasie, co pierwsze objawy alergii pokarmowych u dzieci, dlatego ważne jest, aby w razie wątpliwości skontaktować się ze specjalistą. Alergia pokarmowa często współistnieje z atopowym zapaleniem skóry (AZS), które objawia się silnym świądem, suchością skóry i rumieniowymi zmianami zapalnymi. W przypadku współwystępowania alergii i AZS należy przede wszystkim wyeliminować alergen z diety oraz wprowadzić pielęgnację opartą na produktach emolientowych i dedykowanych skórze atopowej. Tutaj świetnie sprawdzi się krem na atopowe zapalenie skóry Bepanthen Sensiderm Krem, który znosi świąd i zaczerwienienie skóry. Zawarte w nim lipidy LLT charakteryzują się strukturą zbliżoną do naturalnie występujących lipidów międzykomórkowych w naskórku. Dzięki strukturze blaszkowej (lamelarnej) mogą się dokładnie wpasować w uszkodzoną barierę ochronną skóry i ją odbudować. Efektem jest zmniejszenie przeznaskórkowej utraty wody i zwiększenie nawilżenia skóry. Regularna i odpowiednia pielęgnacja skóry zapobiega nawrotom, wydłuża okresy remisji i jest główną linią leczenia AZS.

Komentarze