Ślub za granicą - praktyczne porady

Ślub za granicąOrganizacja ślubu za granicą może nieco przerażać. Komplikacje związane z formalnościami i dokumentami, koszty… Jeśli jednak chce się zorganizować ten wielki dzień w absolutnie wyjątkowy sposób, warto pochylić się nad tematem, bo - jak się okazuje - nie taki diabeł straszny.

Koszty

O wysokości wydatków decyduje przede wszystkim wybrane miejsce (cena biletów lotniczych), liczba gości, wybrany hotel i długość pobytu na miejscu oraz wybrane atrakcje, które mogą, ale nie muszą uświetnić wydarzenie. Przykładowo: ślub wraz z przyjęciem na kilka osób w Wiedniu, wliczając koszt kilku dni pobytu w eleganckim hotelu, to koszt rzędu 15 tysięcy złotych. Cena pakietu ślubnego dla dwojga na pięknych Karaibach, wliczając malowniczą ceremonię plenerową na plaży, mistrza ceremonii, dekoracje ślubne, tort, symboliczną lampkę szampana, bukiet dla panny młodej, pamiątkowe zdjęcia oraz romantyczną kolację i śniadanie - to około 13 tysięcy złotych. Porównując to z kosztami organizacji ślubu w Polsce, ceremonie za granicą wcale nie wydają się więc tak bardzo odstraszać cenowo.

Należy mieć oczywiście na uwadze kreacje, które najlepiej zabrać ze sobą. Ale mając na uwadze małą uroczystość na plaży w gronie najbliższych, bardziej stosowna wydaje się być lekka, zwiewna suknia, niż ogromna beza za kilka tysięcy. Należy także przyjrzeć się połączeniom lotniczym - bilety trzeba wyszukiwać z wyprzedzeniem, koniecznie polując na okazje.

Dokumenty i formalności

Tu sprawa wygląda różnie - należy uwzględnić regulacje wybranego kraju i dowiedzieć się w MSZ, jakich formalności należy dopełnić, aby ślub był uznawany w Polsce.

Ślubu może udzielić polski konsul, rezydujący w wybranym kraju - taką potrzebę należy jednak zgłosić z minimum dwumiesięcznym wyprzedzeniem. Może to być również uroczystość w lokalnym Urzędzie Stanu Cywilnego, prowadzona przez miejscowego urzędnika.

Dokumenty, które będą potrzebne - bez względu na wybór miejsca - to skrócony odpis aktu urodzenia, dowód osobisty (w krajach UE) lub paszport, wiza (jeśli jest potrzebna) oraz wydane przez lokalny USC zaświadczenie o posiadanej zdolności prawnej do zawarcia małżeństwa poza granicami Polski.

Jeśli wybór padł na zagraniczny Urząd Stanu Cywilnego, dokumenty muszą być przetłumaczone (tłumaczenie przysięgłe). Otrzymany po ceremonii akt ślubu wydawany jest w języku urzędowym wybranego kraju. Tłumacz przysięgły musi go przetłumaczyć na język polski przed przekazaniem naszemu USC (należy okazać także oryginał).

Jeśli ślub ma się odbyć w zagranicznym kościele, potrzebny będzie akt chrztu wraz z adnotacją o pozostałych sakramentach oraz "licencja" na ślub w obcej parafii, wydawana przez księdza parafii jednego z małżonków. Para jest zobowiązana także do dostarczenia zaświadczenia o odbytych w Polsce naukach przedmałżeńskich.

Najpopularniejsze kierunki na ślub

Zakochani poszukują romantyzmu. Wg statystyk, ten najczęściej odnajdowany jest w Rzymie, Toskanii, Wenecji, na Sycylii, Cyprze, w Paryżu, Wiedniu, Pradze, Grecji i na Wyspach Kanaryjskich. Poszukiwacze egzotyki, mówią sobie sakramentalne TAK najczęściej na Hawajach, Malediwach, Dominikanie, Jamajce, Seszelach, Mauritiusie oraz w Tajlandii.

Jeśli formalności i organizacja wydają się zbyt skomplikowane, można skorzystać z pomocy pośredników - biur, zajmujących się kompleksową organizacją takich uroczystości. To wprawdzie dodatkowy koszt, ale jednocześnie spokój i pewność, że wszystko zostało dopięte na ostatni guzik. Wedding konsultant zaproponuje dostępne opcje, wskaże najpiękniejsze miejsce, zadba o scenerię, dekoracje i dodatki. Narzeczonym pozostanie jedynie dotrzeć na miejsce - a i w tym pomoże organizator.

Czy jest sens?

Spróbujmy pokusić się o rachunek zysków i strat. Zaczniemy od tych drugich. Na pewno jest to w jakiś sposób złamanie tradycji, wszak nie jest to polski kościół czy urząd i wszystko wygląda inaczej. Zrezygnować trzeba na pewno z części gości - trudno zapłacić za wyjazd 150 osób lub oczekiwać od nich, że przybędą na uroczystość na drugim końcu świata na własny koszt. Na tym w zasadzie lista minusów chyba się kończy. Wydatki - suma summarum - okazują się bowiem niższe, sceneria piękniejsza, dostępne opcje atrakcji dodatkowych (ślub w balonie, ślub pod wodą, rejs po błękitnych wodach oceanu, etc.) znacznie bogatsze, a wrażenia niezapomniane (choć i te w Polsce raczej nie dają o sobie zapomnieć tak łatwo).

Ślub za granicą to na pewno oryginalny sposób na rozpoczęcie nowej drogi życia. Zwłaszcza dla tych, którzy nie lubią nudy i rutyny i szukają czegoś ciekawszego. Uginające się stoły i morze wódki, wlewane w gardła stryjecznych wujów ciotecznego brata szwagra matki, nie dla każdego są spełnieniem marzeń.

Jeśli wszystko to do ciebie przemawia, zbierz najbliższych, w towarzystwie których powiecie sobie najważniejsze TAK i wyruszcie w podróż życia. Przysięgniecie sobie miłość przy zachodzie słońca, na rajskiej plaży, pośród kokosowych palm, w otoczeniu pastelowych kwiatów, w zwiewnej sukience i lnianej koszuli, koniecznie bez butów ;).

Autor: www.pansamolocik.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze