Smog - kto jest odpowiedzialny za zanieczyszczone powietrze?

Smog w mieścieSmog jest współcześnie poważnym problemem polskich miast. Ich mieszkańcy wskutek oddychania zanieczyszczonym powietrzem zapadają na choroby układu oddechowego, układu krążenia, pojawiają się u nich również zaburzenia na tle nerwowym. Osoby długotrwale oddychające trującym powietrzem mają skłonności do przedwczesnej demencji. Skąd bierze się smog i jak można ograniczyć jego negatywne oddziaływanie na zdrowie?

Zbyt dużo samochodów

Jednym z czynników odpowiedzialnych za złą jakość powietrza w polskich miastach są samochody. Choć posiadanie auta jest niewątpliwie wygodne, należy zdawać sobie sprawę, że jego silnik wydziela spaliny, które stają się składnikiem smogu.

Jeżeli chcemy przyczynić się do ochrony środowiska w naszym regionie, a także do poprawy zdrowia mieszkańców naszego miasta, powinniśmy ograniczyć przemieszczanie się autem. Takie rozwiązanie powinny rozważyć przede wszystkim osoby, które mieszkają w atrakcyjnych komunikacyjnie punktach miasta. Jeżeli nasze mieszkanie znajduje się blisko linii metra, zastąpienie samochodu komunikacją miejską będzie nie tylko tańsze, ale pozwoli nam również zaoszczędzić wiele czasu.

Kolejnym rozwiązaniem pomagającym ograniczyć szkodliwość smogu są tak zwane samochody ekologiczne. Być może warto rozważyć zakup auta na prąd. Innym pomysłem są silniki hybrydowe. Z całą pewnością należy jednak ograniczyć wykorzystanie silników spalinowych, które emitują między innymi:

  • pyły i różnego rodzaju substancje toksyczne,
  • tlenki siarki,
  • tlenki azotu,
  • czy metale ciężkie.

Jak rozwiązać problem szkodliwego ogrzewania?

W sezonie jesienno-zimowym większość polskich miast otacza mgła zawierająca trujące toksyny. Główną przyczyną ich powstawania jest konieczność ogrzewania domów. Wielu mieszkańców wybiera do tego celu najtańsze materiały, bardzo powszechną praktyką jest również palnie śmieci. Takie działania są tylko pozorną oszczędnością. Trujące opary powstałe w wyniku ogrzewania domów trują zarówno ich właścicieli, jak i resztę społeczeństwa.

Rozwiązaniem tego problemu jest ustawa antysmogowa, która ma wejść w życie w 2018 roku. Zawiera ona regulacje prawne dotyczące budowy pieców i wyboru surowców, które będą w nich spalane. Wymiana pieców ma nastąpić najpóźniej do roku 2023.

Jeżeli do tego czasu chcemy przyczynić się do poprawienia stanu powietrza w naszym mieście powinniśmy wybierać najbezpieczniejsze paliwo i całkowicie zrezygnować z palenia śmieci.

Czynniki zewnętrzne

Jeżeli chodzi o kwestie zanieczyszczenia środowiska, mamy wpływ jedynie na to, co dzieje się w naszym własnym kraju. Bywa jednak, że zanieczyszczone powietrze przybywa do nas z innych regionów. Zapobieganie smogowi jest w takich sytuacjach mocno ograniczone.

Niezależnie od czynników, które przyczyniają się do powstawania smogu w naszym mieście, musimy chronić się przed trującymi oparami. Pamiętajmy, że negatywny wpływ smogu na zdrowie człowieka jest widoczny bardzo szybko. Z tego względu dobrze jest podjąć działania, które zminimalizują jego negatywne skutki.

Autor: Urszula Malinowska, www.lemitor.com.pl.

Ocena: 5.0

Komentarze

Karolina
Wiele roślin w mieszkaniu jest dość wydajnych, ja natomiast dodatkowo polecam jednak jakiś oczyszczacz, mi pomogło nawet przy alergii więc widać ze filtry działają, sama mam Roger stadler, cichutki