Sprzątanie dla alergików - co warto wiedzieć?

Sprzątanie dla alergikówWszelkiego rodzaju alergie to coraz bardziej popularny problem. Do powstania alergii przyczynia się między innymi coraz bardziej zanieczyszczone środowisko. Jednym z najbardziej powszechnych alergenów jest kurz, a dokładnie odchody roztoczy. Do tego dochodzą zarodniki pleśni i grzybów.

Taka mieszanka jest obecna w domu każdego z nas i nie da się jej uniknąć. Jednak dzięki dokładnemu sprzątaniu i odpowiednim krokom można zminimalizować wpływ alergenów na nasze życie.

Tekstylia i tapicerki

Zasłony, koce, dywany, tapicerka meblowa to wszystko siedliska kurzu. Dlatego warto pozbyć się tego typu elementów ze swojego otoczenia. Aby pomieszczenia nie wyglądały zimno i bezosobowo, można je zastąpić innymi dekoracjami. Inspiracje można znaleźć choćby śledząc aranżacje mieszkań w stylu minimalistycznym, industrialnym, loftowym czy modernistycznym.

To czego usunąć się nie da należy utrzymywać w bezwzględnej czystości. Przydatny będzie wysokiej jakości odkurzacz z dużą siłą ssania, turboszczotką i filtrem hepa, który wyłapie nawet najmniejsze zanieczyszczenia. To co się da, warto regularnie trzepać na dworze. Należy też pamiętać, że roztocza nie lubią skrajnych temperatur. Dlatego powinniśmy prać pościele w wysokich temperaturach (minimum 60 stopni), prasować odzież, pościel i tekstylia domowe. Warto również wystawiać rzeczy na gorące słońce (to zapobiegnie też zalęgnięciu się moli) i na ostry mróz (pluszowe maskotki dobrze od czasu do czasu wkładać do zamrażalnika, a potem przepierać w pralce).

Wybierajmy przy tym odpowiednie proszki do prania czy inne środki piorące, których na co dzień używamy. Dobrze jest również wybierać proszki do prania dedykowane dzieciom, bo są delikatniejsze i zawierają mniej drażniących substancji chemicznych. Niejeden sklep czy hurtownia środków czystości może zaproponować wiele dobrych środków do prania i płukania tkanin odpowiednich dla alergików. Zobacz na przykład tutaj: https://eurochemia.eu/kategorie-produktow/proszki-do-prania. Piorąc warto też ustawiać pralkę na opcję dodatkowego płukania, co pozwoli maksymalnie usunąć detergenty z tkanin.

Proszek do prania

Ścieranie kurzu i mycie podłóg

W domu, w którym mieszka alergik dobre jest zadbać, by jak najmniej rzeczy leżało na wierzchu. To ułatwi szybkie i regularne ścieranie kurzu z mebli, parapetów, sprzętu AGD i RTV. Łatwiejsze będzie też odkurzanie i mycie podłóg. Dobrym pomysłem jest wykorzystywanie wszelkiego rodzaju ściereczek z mikrofibry, nasączanych chusteczek do sprzątania i innych środków ułatwiających codzienne sprzątanie. Czystość podłóg pomoże też utrzymać mop parowy. Dzięki wysokiej temperaturze taki mop usuwa zanieczyszczenia i dezynfekuje podłogi nawet w trudnodostępnych miejscach.

Ochrona własna

Sprzątać najlepiej wtedy, gdy w domu nie ma osoby cierpiącej z powodu alergii. Jeśli jednak to alergik musi sam osobiście podjąć się sprzątania to najlepiej, by zapewnił sobie środki ochronne. Przydatna będzie maseczka zasłaniająca nos i usta, a także rękawiczki do sprzątania, które ochronią dłonie przed wysypkami i podrażnieniami. Dla własnego zdrowia należy też regularnie wietrzyć mieszkanie i dbać o właściwą wentylację oraz poziom wilgotności i temperatury.

Dzięki tym kilku prostym krokom, możemy w łatwy sposób zminimalizować wpływ alergenów na nasze życie codzienne. To w końcu w naszym domu powinniśmy czuć się komfortowo i móc oddychać pełną piersią.

Ocena: 5.0