Stosowanie leku Ketonal a koronawirus - co warto wiedzieć?

Bół głowy - kobietaKetonal należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wokół których pojawiło się sporo kontrowersji związanych z pandemią koronawirusa i choroby COVID-19. Pojawiły się sugestie, że lek ten może pogarszać przebieg infekcji. Okazuje się jednak, że jego stosowanie jest bezpieczne.

Czy Ketonal jest bezpieczny w czasie COVID-19?

Substancją czynną leku Ketonal jest ketoprofen, który należy do grupy niesteroidowych środków przeciwzapalnych (NLPZ). Na początku pandemii koronawirusa pojawiły się doniesienia sugerujące, że środki te mogą wpływać negatywnie na przebieg infekcji SARS-CoV-2 poprzez wpływ na ekspresję enzymu ACE2, który stanowi punkt wejścia koronawirusa do komórek ludzkiego ciała.

Prawda jest jednak taka, że przez cały okres epidemii koronawirusa nie pojawiło się ani jedno badanie, które potwierdzałoby tę hipotezę. Stanowisko w tej sprawie zajęła Europejska Agencja ds. Leków. Personel medyczny oraz pacjenci powinni rozważyć wszystkie dostępne opcje leczenia, włączając w to NLPZ. Co więcej, przerwanie stosowania ketoprofenu przez osoby przewlekle chore może przyczynić się do pogorszenia ich stanu zdrowia.

Zgodnie z tymi informacjami Ketonal może być nadal stosowany w przypadku bólu ostrego lub przewlekłego, a nawet przy infekcji wywołanej koronawirusem (jeżeli lekarz uzna, że taka terapia u danego pacjenta przyniesie oczekiwane efekty). Należy pamiętać, że leki, które nie należą do NLPZ, nie są skuteczne w walce z bólem pochodzenia zapalnego. W razie wątpliwości zawsze warto skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

Kiedy można sięgać po Ketonal?

Od 2017 roku Ketonal z mniejszej dawce jest dostępny bez recepty, dlatego można po niego sięgać bez konsultacji z lekarzem. Ma to szczególne znaczenie w dobie pandemii koronawirusa SARS-COV-2, bowiem aktualnie kontakt ze specjalistą bywa utrudniony. Wówczas osoba z ostrym bólem nie zawsze otrzymuje szybką poradę.

Ketonal przeznaczony jest do krótkotrwałego leczenia łagodnego lub umiarkowanego bólu różnego pochodzenia. Jest on szczególnie polecany na bóle:

  • mięśni i stawów,
  • głowy,
  • menstruacyjne,
  • zębów,
  • spowodowane urazami (np. skręcenie kostki).

Po ketoprofen można sięgnąć także w przypadku przeziębienia oraz gorączki. Lek ten skutecznie zmniejsza stan zapalny, a tym samym przyczynia się do poprawy samopoczucia. Warto wspomnieć, że Ketonal w formie doustnej zaczyna działać już po ok. 30 minutach.

Jak dawkować Ketonal bez recepty?

Osoby, u których pojawił się ból, mogą przyjąć 1 kapsułkę Ketonalu (50 mg ketoprofenu), a w razie potrzeby powtórzyć dawkę po 8 godzinach. W ciągu doby dopuszcza się zażycie nie więcej niż 3 kapsułki leku (150 mg ketoprofenu). Wyjątek stanowią pacjenci z reumatoidalnym zapaleniem stawów - mogą oni skrócić czas pomiędzy kolejnymi dawkami do 6 godzin. W obu przypadkach trzeba pamiętać, że okres leczenia Ketonalem nie powinien przekraczać 5 dni.

Przyjmowanie NLPZ w najmniejszej skutecznej dawce przez możliwie najkrótszy okres ma na celu zminimalizowanie ryzyka powikłań. Objawy niepożądane dotyczą przede wszystkim układu pokarmowego. Pacjenci zgłaszają bóle brzucha, nudności i wymioty. U części osób obserwuje się również inne dolegliwości, w tym alergie skórne.

Zaleca się, aby Ketonal przyjmować podczas posiłku, a także popić go dużą ilością wody lub mleka. Osoby, które stosują leki osłonowe, mogą spożyć je razem z ketoprofenem. Takie działanie ma na celu ochronę błony śluzowej układu pokarmowego i zmniejszenie ryzyka powikłań.

Kto nie powinien stosować leku Ketonal?

Ketonal nie jest przeznaczony dla wszystkich. Nie powinny go przyjmować osoby poniżej 15 roku życia, kobiety ciężarne (chyba, że lekarz stwierdzi inaczej), karmiące piersią, a także pacjenci, u których w przeszłości wystąpiła reakcja nadwrażliwości na jeden ze składników leku. Ostrożność muszą zachować osoby z chorobami nerek oraz przyjmujące inne leki. Wszystkie niezbędne informacje zawarte są w ulotce dołączonej do opakowania.

Komentarze