Suche gardło latem - jakie są przyczyny i jak je pokonać?

Suche gardło latemLato wydaje się okresem, w którym gardłowe problemy raczej nie powinny mieć miejsca. Owszem, rzadziej wtedy chorujemy, a infekcje zazwyczaj są łagodniejsze i trwają krócej. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż jesteśmy narażeni na przeziębienia oraz inne nieprzyjemne zmiany w górnych drogach oddechowych, m.in. poczucie suchości w gardle. Dlaczego tak się dzieje i jak możemy zadbać o odpowiednie nawilżenie narządu głosu?

Źródła problemu suchego gardła

Pierwszą z przyczyn zarówno nadmiernego wysuszenia gardła, jak i wszelkiego rodzaju infekcji - wirusowych oraz bakteryjnych - jest nieprawidłowe korzystanie z klimatyzacji. Coraz wyższe temperatury sprawiają, że nieraz większość czasu spędzamy w klimatyzowanych budynkach lub samochodach. W związku z tym przez dużą część dnia jesteśmy narażeni na oddychanie powietrzem, które nie ma komfortowej dla naszego organizmu wilgotności. Zimą ogrzewanie, a latem urządzenia klimatyzujące znacznie ją obniżają - potrafi spadać nawet poniżej 30 proc., przy czym optymalny dla nas poziom waha się w granicach 45-65 proc. Należy więc pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń lub też zainwestowaniu w nawilżacze.

Po drugie, nastawianie klimatyzacji na zbyt niską temperaturę w porównaniu do tej, która panuje na zewnątrz, może wprowadzić organizm w swego rodzaju "szok termiczny". Zbyt duże różnice temperatur są obciążeniem dla pracy układu immunologicznego. Podobnie jak zimne lody, które trafiają wprost do rozgrzanego gardła. To prosta droga do infekcji, w tym także objawów związanych chociażby właśnie z suchością gardła.

Biorąc pod uwagę głównie problem zbyt słabego nawilżenia, warto zwrócić też uwagę na nawodnienie organizmu. Bardzo często zapominamy o wypijaniu odpowiedniej ilości płynów, co latem jest szczególnie istotne. Dorosła osoba powinna spożywać przynajmniej 2-2,5l płynów dziennie. Jeśli panują upały lub też przebywamy w klimatyzowanych przestrzeniach, liczba litrów powinna być jeszcze większa. Zbyt niski poziom nawodnienia powoduje przesuszenie tkanek - skóry, oka, ale też właśnie gardła.

Co jeszcze może być przyczyną suchości gardła?

  • Alergie,
  • przeciążenie narządu głosu - np. w pracy nauczycieli,
  • palenie papierosów,
  • przebywanie w pomieszczeniach, w których powietrze jest zanieczyszczone, np. właśnie dymem papierosowym,
  • długotrwałe oddychanie przez usta, czego powodem może być np. zapchany nos.

Na wszystkie z wymienionych tu źródeł problemu jesteśmy narażeni także latem. Stąd też warto stosować zarówno profilaktykę, jak i znać sposoby radzenia sobie z nadmiernym wysuszeniem gardła.

Profilaktyka przede wszystkim

Na wspomniane wyżej problemy jest kilka podstawowych sposobów. Jeden to opisane już odpowiednie nawodnienie. Drugi to zadbanie o optymalne nawilżenie powietrza. Trzeci, nienarażanie się na czynniki zwiększające ryzyko infekcji. Należy w związku z tym m.in. często myć ręce, a biorąc pod uwagę klimatyzację, nie ustawiać nawiewu wprost na głowę.

Jeśli zaś jest to alergia, np. na pyłki, których wiele rodzajów ma w okresie letnim swój szczytowy sezon, nie powinno narażać się na kontakt z alergenem. Warto też skonsultować problem z alergologiem, bo być może konieczne okażą się leki, które znacznie zniwelują nieprzyjemne objawy, takie jak suchość w gardle, ale też drapanie, obrzęk gardła czy suchy kaszel.

Domowe sposoby na nawilżenie suchego gardła

  • Zioła

W problemie przesuszonego gardła zioła mają różne formy zastosowania. Jest to zarówno napar do picia, inhalacje, jak i płukanka do gardła. Dobrze sprawdzą się w tej sytuacji: rumianek, nagietek, lipa, szałwia, korzeń lukrecji. Należy jednak pamiętać, że różnego rodzaju zioła mogą wywołać reakcje alergiczne. Jeżeli borykamy się z uczuleniami, szczególnie na trawy lub pyłki, powinniśmy szczególnie uważać na ten rodzaj terapii.

  • Siemię lniane

To tani, ale przy tym skuteczny i bezpieczny sposób nawilżenia gardła. Przygotowujemy napar z siemienia - zalewamy gorącą wodą rozgniecione nasiona (mają więcej walorów niż gotowe zmielone siemię lniane) i zostawiamy na kilkanaście minut pod przykryciem. Następnie mieszamy zawiesinę i wypijamy małymi łykami.

Nie tylko nawilży gardło, lecz także złagodzi powstałe podrażnienia i ułatwi regenerację nabłonka. Osiądzie na gardle i tym samym utworzy swego rodzaju warstwę ochronną.

  • Napój z miodu, masła, mleka

Miód ma cały szereg walorów leczniczych. Działa przeciwzapalnie, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie, ale co ważne w przypadku suchości gardła, jest także nawilżający, łagodzący i regenerujący. Dzięki temu wykorzystywany jest jako jeden z ważniejszych składników pastylek do ssania, które bazują właśnie na naturalnych produktach. Masło (znajdujący się w nim tłuszcz) pozwoli zaś stworzyć, podobną jak w przypadku siemienia lnianego, warstwę ochronną.

Mleko podgrzewamy (nie powinno być jednak gorące), dodajemy łyżkę miodu i łyżeczkę masła. Mieszamy do pełnego rozpuszczenia się składników, a następnie małymi łyczkami wypijamy.

Komentarze