Syrop prawoślazowy - czym jest i kiedy go stosować?

Syrop prawoślazowySyrop prawoślazowy jest wykorzystywany przede wszystkim w kuracji infekcji górnych dróg oddechowych. Zawarte w nim składniki sprawdzają się u osób borykających się z bólem gardła i krtani oraz uporczywym kaszlem. Na co jeszcze można stosować syrop prawoślazowy i jakie wykazuje właściwości?

Czym jest prawoślaz lekarski?

Prawoślaz lekarski jest rośliną leczniczą, która od pokoleń wykorzystywana była do zwalczania różnych rodzajów przeziębienia. Pierwotnie roślina ta pochodzi z terenów Morza Śródziemnego, jednak ze względu na swoje dobroczynne właściwości, jej uprawy zaczęły się rozpowszechniać także w innych rejonach Europy, Ameryki i Azji Mniejszej.

Najbardziej wartościową częścią rośliny jest korzeń, który zawiera najwięcej substancji czynnych (śluzów), jednak także w samych kwiatach i liściach są cenne składniki, które korzystnie wpływają na ludzki organizm. Substancje zawarte w prawoślazie wykorzystywane są przede wszystkim do leczenia stanów zapalnych górnych dróg oddechowych, chociaż sprawdzają się także w kuracji problemów trawiennych, układu pokarmowego i łagodzeniu zmian skórnych.

Działanie syropu prawoślazowego

Korzeń prawoślazu wytwarza śluz, który powleka i nawilża drogi oddechowe, a przy tym pomaga w usuwaniu zalegającej w płucach i oskrzelach flegmy. Syrop prawoślazowy pomaga więc w pozbyciu się chrypki i kaszlu, łagodzi podrażnienia gardła oraz przynosi ulgę u osób borykających się z nieżytem oskrzeli i przełyku.

Na jaki kaszel syrop ślazowy można stosować? Poniżej wskazówki:

  • kaszel suchy - syrop prawoślazowy zmniejsza obrzęk i nawilża gardło,
  • kaszel mokry - syrop w tym przypadku zmniejsza ilość wydzieliny i ułatwia odkrztuszanie.

Przeciwwskazania stosowania syropu prawoślazowego

Na ogół prawoślaz jest dobrze tolerowany przez organizm, jednak przed zażyciem syropu trzeba zapoznać się z ulotką i stosować go zgodnie z informacjami na niej zawartymi. Ze względu na zawarte w nim składniki, nie powinny go przyjmować osoby cierpiące na cukrzycę, schorzenia wątroby, chorobę alkoholową, padaczkę i astmę oskrzelową. Co oczywiste, w przypadku stwierdzonej alergii na prawoślaz lub inne składniki produktu, również nie należy przyjmować tego syropu. Kobiety w ciąży oraz karmiące piersią, powinny przed jego użyciem skonsultować się z lekarzem. Ze względu na zawartość w syropie niewielkich ilości etanolu, nie powinno się go podawać dzieciom poniżej trzeciego roku życia.

Syrop prawoślazowy sprawdza się jako środek łagodzący kaszel u dzieci i dorosłych. Pomimo swojego ziołowego składu, przed zastosowaniem trzeba zapoznać się z ulotką, ponieważ dla niektórych osób jego przyjmowanie nie jest wskazane.

Ocena: 5.0