Szkła progresywne dla osób po 40: co to?

Szkła progresywneWiele osób po 40. roku życia skarży się na pogorszenie widzenia - coraz więcej problemów sprawia czytanie z bliskiej odległości, a także widzenie obiektów znajdujących się dalej. Jest to tak zwana starczowzroczność lub inaczej prezbiopia.

Starczowzroczność dotyka nie tylko osób, które wcześniej nie miały problemów ze wzrokiem, ale również tych, którzy nosili okulary czy soczewki kontaktowe, a więc zmagali się z krótkowzrocznością lub nadwzrocznością. Wygodnym rozwiązaniem tego problemu są szkła progresywne. Jak działają i dla kogo są przeznaczone?

Czym jest prezbiopia?

Prezbiopia lub inaczej starczowzroczność to wada polegająca na zaburzeniach akomodacji oka - dochodzi do spadku ostrości widzenia z bliskiej odległości. Jest to naturalny proces fizjologiczny, który występuje u prawie każdej osoby po 40. roku życia (źródło: (https://www.mp.pl/pacjent/okulistyka/aktualnosci/181888,jestes-po-czterdziestce-sprawdz-swoj-wzrok/). Wraz z wiekiem mięśnie odpowiedzialne za prawidłowe położenie i kształt soczewki tracą swoją sprawność, a sama soczewka twardnieje i traci swoją elastyczność. Tym samym słabnie jej zdolność do akomodacji - nie jest w stanie prawidłowo zmienić swojego kształtu, przez co nie widzimy wyraźnie z różnych odległości. Osoby, które wcześniej zmagały się z dalekowzrocznością, szybko zauważają pogorszenie widzenia z bliska, a moc okularów do czytania musi być większa. Problem starczowzroczności występuje później u osób, które są krótkowidzami. Niestety starczowzroczności nie da się zatrzymać - jest to nieunikniony proces starzenia się organizmu. Coraz większe problemy sprawia wówczas czytanie z bliska i przy gorszym świetle, a także wykonywanie drobnych manualnych czynności czy pisanie na klawiaturze komputera. Ponadto mogą wystąpić bóle głowy, oczu, łzawienie, nadmierne mruganie oraz problemy z koncentracją. Takie objawy powinny skłonić nas do wizyty u okulisty. Z biegiem czasu wada pogłębia się - pogorszenie widzenia pojawia się nagle, lecz później zmiany te są mniej gwałtowne. Dopiero około 60-65 roku życia dochodzi do całkowitego stwardnienia soczewki i wada się stabilizuje. Rozwiązaniem takich problemów z widzeniem są okulary ze szkłami progresywnymi - https://czasnawzrok.pl/szkla-progresywne.

Szkła progresywne - co należy o nich wiedzieć?

Podstawową zaletą szkieł progresywnych jest ich komfort w codziennym użytkowaniu. Znika konieczność posiadania i używania w zależności od sytuacji co najmniej dwóch par okularów - jednych do czytania, innych do patrzenia w dal. Ta niedogodność występuje przy korzystaniu z tradycyjnych soczewek jednoogniskowych. Okulary progresywne umożliwiają ostre widzenie na każdą odległość. W takich szkłach można wyróżnić trzy części. Każda ma nieco inne właściwości - ich górna część odpowiada za wyraźne widzenie dalszych przedmiotów, dolna pozwala na m.in wyraźne czytanie i widzenie z bliska, zaś środkowa zapewnia komfortowe patrzenie na obiekty znajdujące się na średnich dystansach. Ponadto okulary ze szkłami progresywnymi korygują różne wady wzroku - krótkowzroczność, dalekowzroczność, a nawet astygmatyzm. Takie okulary można nosić cały dzień, sprawdzą się również o osób prowadzących aktywny tryb życia, gdyż nie przeszkadzają w uprawianiu sportów czy prowadzeniu samochodu.

Szkła progresywne to jedne z najbardziej innowacyjnych i zaawansowanych technologicznie szkieł dostępnych na rynku. Tworzone są tak, aby spełniały indywidualne potrzeby każdej osoby - zarówno estetyczne jak i zdrowotne. Takie szkła można oprawić w prawie każde wybrane oprawki oraz zabarwić je na wybrany kolor, dzięki czemu mogą pełnić również rolę okularów przeciwsłonecznych.

Początki używania okularów progresywnych

Wiele osób obawia się, że przez pierwsze dni mogą wystąpić problemy z widzeniem przez szkła progresywne. W początkowym okresie istotnie mózg będzie musiał przystosować się do ostrego widzenia z każdej odległości, szczególnie po wieloletnim noszeniu okularów ze szkłami jedno- lub dwuogniskowymi. Dzięki nowoczesnym technologiom i dobraniu odpowiednich okularów czas ten jest skrócony do minimum. Niekiedy osoby skarżą się na bóle i zawroty głowy - dlatego warto stopniowo zwiększać czas użytkowania okularów progresywnych aby zmniejszyć te objawy, a także starać się patrzeć na wprost, a nie kątem oka, dzięki czemu unikamy aberracji( zniekształcenia obrazu) występujących na bokach szkieł. Z takich okularów należy nauczyć się korzystać, jednak ich zalety są nieocenione w codziennym życiu.

Komentarze