Szybki test z apteki sprawdzi, czy masz anginę

Angina u dzieckaPrawie połowa przypadków wszystkich wizyt ambulatoryjnych w przychodniach jest wynikiem infekcji gardła. Dotyczy to zarówno dzieci, jak i dorosłych. Ból gardła może być wynikiem ataku wirusów lub bakterii, które powodują anginę ropną. Angina jest o wiele bardziej niebezpieczna i zawsze wymaga leczenia antybiotykiem. Powikłania nieleczonej anginy mogą nawet uszkodzić serce.

Rozpoznanie typu infekcji gardła po samych objawach powoduje najczęściej postawienie błędnej diagnozy i nieskuteczne leczenie. Szybki test diagnostyczny z wymazu z gardła pomaga uniknąć takich pomyłek. Sprawdź, jak szybko i łatwo wykryć, czy w gardle znajdują się paciorkowce powodujące anginę.

Aby zakażenie gardło mogło się rozwinąć potrzebne są dwa czynniki - kontakt z chorym oraz spadek odporności. O kontakt z chorym bardzo łatwo, gdyż większość osób z bólem gardła nie rezygnuje z chodzenia do pracy. Wśród dzieci sytuacja jest bardzo podobna - zdarza się, że chore maluchy są przyprowadzane do żłobków, przedszkoli i szkół. Przenoszeniu się zarazków sprzyja również fakt, że zanim wystąpią pierwsze objawy infekcji chory może nieświadomie zarazić już wiele osób.

Czy infekcja gardła może być niebezpieczna?

Większość osób odpowie, że NIE.
Jednak nie jest to dobra odpowiedź. Rozwijający się dynamicznie stan zapalny może powodować uciążliwe objawy takie jak silny ból gardła, problem z przełykaniem, gorączka, powiększone węzły chłonne czy obrzęk migdałków z ropnym nalotem. To są jedynie nieprzyjemne skutki infekcji gardła. Jeżeli są one spowodowane przez infekcję wirusową (średnio 90% przypadków) to ryzyko powikłań jest znikome.

Groźne powikłania po paciorkowcach wywołujących anginę

Natomiast, jeżeli mamy do czynienia z zapaleniem gardła o podłożu bakteryjnym – ryzyko powikłań po nieodpowiednim leczeniu jest bardzo duże. Angina ropna w 95% przypadków wywoływana jest przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A - Streptococcus pyogenes.

Tej infekcji nie wyleczymy stosując jedynie środki przeciwzapalne, przeciwbólowe czy miejscowo znieczulające. Zakażenie bakteryjne zawsze leczymy antybiotykiem.

Należy pamiętać, że w przypadku barku leczenia - choroba również stopniowo będzie ustępować, jednak niedoleczona infekcja może powodować powikłania. Do ważnych powikłań anginy należą

 • wstrząs paciorkowcowy
 • SEPSA
 • gorączka reumatyczna
 • uszkodzenie nerek i serca

Powikłania po anginie są najczęstszą przyczyną nabytych wad serca u dzieci i młodzieży!

Z czym łatwo pomylić anginę bakteryjną?

Szereg wirusów bezpośrednio atakujących gardło, może do złudzenia przypominać infekcję paciorkowcem Strep A. Mowa o adenowirusach oraz mononukleozie zakaźnej, wywołanej przez wirusa EBV.

Obie infekcje mogą przypominać objawy anginy, takie jak:

 • wysoka gorączka (nawet do 40oC)
 • nalot na migdałkach (włóknikowy, biały lub szary)
 • powiększone węzły chłonne

Z tego powodu zastosowanie objawów klinicznych, jako jedynego kryterium diagnostycznego bardzo często skutkuje błędną diagnozą. Co się stanie, jeżeli:

1. Podamy antybiotyk na infekcję wirusową

Organizm zostanie niepotrzebnie obciążony lekiem, ponieważ antybiotyki nie działają na choroby wirusowe. Dodatkowo wyjałowi nam niepotrzebnie naturalna mikroflorę jelit, której odbudowa będzie trwała ponad 6 miesięcy. W przypadku antybiotykoterapii zastosowanej do leczenia mononukleozy zakaźnej skutki mogą być gorsze. Wirus EBV jest zaliczany do tzw. wirusów hepatotropowych, które mogą uszkadzać komórki wątroby. Działanie antybiotyku dodatkowo potęguje te właściwości, stąd u dzieci z mononukleozą leczona antybiotykiem obserwuje się wzrost we krwi transaminaz (ALT, AST).

2. Nie zastosujemy antybiotyku do leczenia anginy bakteryjnej

Po pierwsze nawet po ustąpieniu objawów nadal zarażamy. Po drugie istnieje duże ryzyko nosicielstwa oraz nawracających angin. Po trzecie, najważniejsze narażamy się na rozwój powikłań po anginie.

Szybki test z wymazu z gardła na paciorkowce - jak się go wykonuje?

Test na paciorkowce to metoda diagnostyczna używana przez lekarzy do szybkiej identyfikacji bakterii w gardle. Test na anginę pozwala w krótkim czasie (10 min) potwierdzić lub wykluczyć obecność na migdałkach bakterii Streptococcus pyogenes.

Dowiedź się więcej o teście - https://labhome.pl/produkt/test-na-paciorkowce-strep-alert/

Test stanowi alternatywę do standardowego badania mikrobiologicznego, które z uwagi na długi czas oczekiwania na wynik posiewu (do 3 dni) opóźnia rozpoznanie anginy i podjęcie skutecznego leczenia.

Test Strep A wykonuje się z wymazu pobranego z gardła i migdałków za pomocą wymazówki z bawełnianą końcówką. Pobranie materiału do badania jest nieinwazyjne i bezbolesne, dlatego jest również stosowane u dzieci.

Jeżeli wynik jest pozytywny to na pasku testowym pojawią się dwie czerwone linie. Oznacza, to, że w próbce wymazu z gardła wykryto Strep A i infekcja ma podłoże bakteryjne. Natomiast wynik negatywny przemawia za zapaleniem gardła o podłożu wirusowym.

Sprawdź jak wykonać test - https://www.youtube.com/watch?v=luFzhS46X9Y

Rozpoznaj anginę - 5 powodów, dla których warto zrobić test

W przypadku anginy bakteryjnej szybkie rozpoznanie zakażenia i podjęcie leczenia, jest bardzo ważne, ponieważ:

 1. Skraca czas trwania infekcji i zmniejsza intensywność objawów choroby.
 2. Redukuje zakaźność - w przypadku infekcji S.pyogenesosoba chora przestaje zarażać dopiero 24 godziny po przyjęciu pierwszej dawki antybiotyku.
 3. Ogranicza nosicielstwo - brak antybiotykoterapii może skutkować stałym zasiedleniem gardła przez paciorkowce. Dzieje się tak w przypadku co 5 nieleczonego dziecka i co 20 dorosłego.
 4. Zapobiega nawrotom anginy - angina "lubi" powracać. Po nieleczonej anginie ryzyko ponownego zachorowania w ciągu następnych 3 miesięcy jest bardzo duże (ponad 30%).
 5. Ogranicza możliwość wystąpienia groźnych dla zdrowia powikłań, które mogą być odsunięte w czasie np. gorączka reumatyczna (choroba o podłożu autoimmunologicznym wywołana przez paciorkowce beta-hemolizujące grupy A).

Komentarze