Tarczyca bajkalska - zastosowanie, właściwości, przeciwwskazania

Tarczyca bajkalskaW medycynie ludowej Dalekiego Wschodu jest znana od setek lat. Z jej wyjątkowych właściwości korzystają mieszkańcy Rosji, Mongolii oraz Chin. Coraz częściej sięgają po nią również Europejczycy. Tarczyca bajkalska, zwana także bajkaliną, znakomicie sprawdza się w leczeniu i profilaktyce wielu chorób. Wspomaga wątrobę, odtruwa organizm i, co najważniejsze, może okazać się potężną bronią w walce z rakiem.

Jak stosować tarczycę bajkalską? Czy istnieją jakiekolwiek przeciwwskazania do sięgnięcia po preparaty sporządzone na bazie tej niezwykłe rośliny? Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te i inne pytania, zapraszamy do pozostania z nami jeszcze przez chwilę.

Tarczyca bajkalska - właściwości i zastosowanie

Tarczyca bajkalska należy do rodziny jasnotowatych. Jest to niewysoka bylina kwitnąca od czerwca do września. Wtedy także odbywają się jej zbiory. Najlepiej rośnie w dość dobrze nasłonecznionych miejscach i na gliniastym podłożu. Surowcem zielarskim jest głównie korzeń rośliny, który po wykopaniu z podłoża suszy się, zapobiegając w ten sposób gniciu. Medycyna alternatywna wykorzystuje również liście tarczycy bajkalskiej. Sporządzony z nich napar ma silne właściwości uspokajające. Są także stosowane w leczeniu zaburzeń snu. W stanie dzikim tarczyca bajkalska występuje na terenie:

  • Syberii,
  • Zabajkala,
  • Kraju Nadmorskiego,
  • Mongolii,
  • Japoni,
  • Chin.

Za wyjątkowe właściwości tarczycy bajkalskiej odpowiadają oczywiście zawarte w niej związki chemiczne. Na prowadzenie wysuwają się wśród nich flawonoidy, w tym wogonina oraz chryzyna. To substancje o silnym działaniu antyoksydacyjnym, które wspomagają pracę całego organizmu. Zarówno korzeń, jak i kwiaty rośliny są też bogate w fitosterole oraz kwas benzoesowy. Warto jednak pamiętać, że korzenie powinny być pozyskiwane w 3-4 roku życia rośliny, ponieważ właśnie wtedy zawierają największe stężenie substancji biologicznie czynnych.

Recepta na długowieczność

Mieszkańcy Azji twierdzą, że tarczyca bajkalska jest ich receptą na długowieczność. Ich tezę potwierdziły liczne badania naukowe. Wszystko za sprawą oddziaływania rośliny na długość telomerów obecnych w komórkach organizmu. Im telomery są krótsze, tym czas odbudowy komórek jest dłuższy. Regularne spożywanie naparu z korzenia bajkaliny pozwala nawet o 10% wydłużyć telomery, dzięki zdolności aktywacji enzymu telomerazy odpowiedzialnego za prawidłowy przebieg tego procesu. Z tego względu tarczyca bajkalska stosowana jest nie tylko w charakterze naparu, ale jest dodawana do kosmetyków odmładzających.

Naturalny lek wspomagający terapię nowotworów

Badania prowadzone w ostatnich latach dowodzą, że tarczyca bajkalska może znacząco obniżać ryzyko zachorowania na raka. Odpowiedzialne są za to obecne w niej flawonoidy. W roślinie zidentyfikowano ponad 40 różnych związków chemicznych zaliczanych do tej grupy. Niektóre z nich są charakterystyczne wyłącznie dla bajkaliny, co jeszcze bardziej zwiększa jej unikalność oraz skuteczność. Na chwilę obecną dowiedziono, że tarczyca bajkalska najlepiej sprawdza się w profilaktyce oraz wspomagająco w leczeniu nowotworów płuc, chłoniaka oraz białaczki.

Jak zapobiegać zawałowi serca i udarowi mózgu? Sięgając po bajkalinę!

Obecne w tarczycy bajkalskiej flawonoidy oraz fitosterole pozwalają zadbać o zdrowe serce. Eliminują wolne rodniki będące jedną z przyczyn powstawania miażdżycy. Pozwalają obniżyć poziom cholesterolu i działają ochronnie na śródbłonek wyściełający żyły i tętnice. Wzmacniają mięsień sercowy i rozszerzają naczynia krwionośne, dzięki czemu skutecznie regulują ciśnienie krwi. Napary z rośliny zapobiegają także zlepianiu się płytek krwi, chroniąc w ten sposób przed zawałem serca czy udarem mózgu. Zawarte w tarczycy bajkalskiej związki chemiczne znacząco wpływają na kondycję żył i tętnic, zapobiegając ich pękaniu.

Azjatycki specyfik na wirusowe zapalenie wątroby

Tarczyca bajkalska jest także stosowana w leczeniu chorób wątroby. Świetnie sprawdza się jako środek wspomagający kurację wirusowego zapalenia wątroby. Wykazuje działanie ochronne oraz regeneruje uszkodzoną tkankę narządu. Stymuluje także produkcję żółci. Bajkalina ma ponadto właściwości odtruwające organizm, co powoduje, że odciąża wątrobę. Z kolei jej antybakteryjne działanie sprawia, że jest stosowana w schorzeniach układu pokarmowego. Zwalcza bakterie z rodzaju Helicobacter pylori, dzięki czemu zapobiega powstawaniu choroby wrzodowej żołądka. Napar z korzeni rośliny działa także ściągająco, co z kolei powoduje, że może być stosowana przy biegunkach.

Tarczyca bajkalska - na przeziębienie i na próchnicę

Bajkalina wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne, przeciwwirusowe i antygrzybiczne. Dzięki temu od setek lat znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji dróg oddechowych. Sprawdza się przy zapaleniu oskrzeli oraz zapaleniu płuc. Nie tylko zwalcza drobnoustroje, ale także pomaga obniżyć gorączkę. Medycyna alternatywna stosuje ją w leczeniu astmy. Jej właściwości antyhistaminowe pozwalają też skutecznie redukować objawy alergii. Po tarczycę bajkalską powinny sięgnąć również osoby, które chcą pozbyć się chorób przyzębia. Ekstrakt z bajkaliny działa antybakteryjnie, zapobiegając odkładaniu się płytki nazębnej i ograniczając krwawienie dziąseł. Płukanki z tarczycy bajkalskiej to także skuteczny sposób na zapobieganie próchnicy.

Naturalny antydepresant i środek nasenny

Nie bez znaczenia pozostaje wpływ tarczycy bajkalskiej na układ nerwowy. Napary i ekstrakty z korzeni oraz liści rośliny, skutecznie zwalczają stany lękowe i depresyjne. Mogą być stosowane w okresie obniżonego nastroju. Wspomagają łagodzenie objawów zespołu napięcia przedmiesiączkowego u kobiet oraz huśtawek emocjonalnych, doskwierających przy menopauzie. Na tym jednak nie koniec właściwości tarczycy bajkalskiej. Ta wyjątkowa bylina świetnie poprawia także pamięć oraz koncentrację. Może być ponadto stosowana w profilaktyce oraz terapii chorób neurodegradacyjnych, w tym choroby Alzheimera oraz Parkinsona.

Piękna cera bez trądziku

Tarczyca bajkalska wykazuje doskonały wpływ na urodę. Nie tylko hamuje proces starzenia się komórek, ale powoduje, że skóra nie traci jędrności i sprężystości. Jest ponadto pomocna w leczeniu chorób skóry. Jej przeciwbakteryjne działanie sprawia, że napar z rośliny może być stosowany do przemywania cery trądzikowej. Jego regularne używanie ogranicza pojawianie się wyprysków skórnych i blizn trądzikowych. Napar z bajkaliny to także doskonały środek łagodzący podrażnienia skóry oraz błon śluzowych. Tarczyca bajkalska chroni też skórę przed szkodliwym działaniem słońca. Obecne w niej flawonoidy pochłaniają promieniowanie UVA oraz UVB, dzięki czemu wyciągi z rośliny pełnią rolę naturalnych filtrów i są często wykorzystywane do produkcji kremów.

Tarczyca bajkalska - przeciwwskazania

Bez względu na to, że tarczyca bajkalska jest w pełni naturalnym specyfikiem, przy jej stosowaniu należy zachować środki ostrożności. Nie zaleca się używania tarczycy bajkalskiej w nadmiarze. Szklanka naparu na dzień jest wystarczająca, aby przeciwdziałać pojawieniu się wielu schorzeń, którym można zapobiegać stosując bajkalinę. Warto pamiętać o tym, że nie powinny po nią sięgać:

  • kobiety w ciąży,
  • matki karmiące piersią,
  • osoby z niskim ciśnieniem tętniczym oraz hiperglikemią,
  • nie jest też zalecana dzieciom.

Komentarze