Tatarak - właściwości, zastosowanie, przepisy

TatarakTatarak zwyczajny - ta popularna bylina zarówno doskonała roślina kosmetyczna, jak i jeden z najpopularniejszych środków w tradycyjnej medycynie ludowej, ma szerokie właściwości i zastosowania, od lat znany jest człowiekowi. Tatarak zwyczajny może osiągać wysokość do 150 cm. Jego charakterystyczną cechą są wyrastające z kłącza liście o kształcie przypominającym szablę.

Wyróżniają go również pojedyncze łodygi, zakończone kolbą. Ta z kolei składa się z maleńkich kwiatków, które początkowo mają barwę zieloną, a z czasem przybierają kolor jasnego brązu.

Tatarak zwyczajny to roślina pochodząca z Azji, jednak i w naszym klimacie świetnie się zadomowiła. Jest znaną, dziką rośliną, która powszechnie występuje w umiarkowanej strefie klimatycznej na terenie Azji, Europy oraz Ameryki. Potrzebuje jedynie dużo wody, dlatego można ją spotkać na terenach podmokłych. Bagna oraz brzegi stawów czy wilgotne rowy to miejsca, w których ta roślina kosmetyczna pojawia się najchętniej. Jest to roślina o silnym działaniu, która wchodzi w skład wielu mieszanek ziołowych. Sami możemy go zbierać i suszyć. Trudno go pomylić z czymś innym, jako że posiada charakterystyczny zapach, a w smaku jest bardzo gorzki. Wartościową częścią rośliny jest kłącze. W stosowaniu tataraku należy stosować umiar - w większych dawkach może przynieść niepożądane skutki, a nawet okazać się rośliną trującą.

Kłącza tataraku się zbierać jesienią, w drugim lub trzecim roku jej wegetacji. Kłącza te należy po zebraniu starannie oczyścić, a następnie pociąć na kawałki i wysuszyć. Tak przygotowany surowiec można wykorzystać zarówno w medycynie, jak i kosmetyce. Aby je zdobyć, nieuniknione będzie zmoczenie się, bowiem rośnie często na brzegach rzek. Jak to zrobić? Odcinamy liście, korzonki, myjemy i tniemy na drobniejsze części. Następnie należy je wysuszyć w niskiej temperaturze, aby nie straciło cennych właściwości. Jeśli nie mamy ochoty brodzić w wodzie, możemy kupić gotowe ziele w torebkach.

Kłącza tataraku

W medycynie ludowej tatarak zwyczajny jest wykorzystywany przede wszystkim jako środek wspomagający trawienie. Znany jest również ze swej skuteczności w leczeniu chorób układu pokarmowego.

Zioła na trawienie

Jest to również świetne zioło na wzmocnienie. Jeśli czujesz się słaby i bez sił, możesz spróbować kuracji tatarakiem. Działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, pobudza łaknienie. Działa korzystnie na układ trawienny, reguluje czynność wątroby, nerek, pobudza wydzielanie śliny i trawienie. Należy dodać też, że ma właściwości przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Niektóre źródła podają, że odstrasza bytujące w przewodzie trawiennym pasożyty. Wpływa też korzystnie na krążenie, eliminuje niedokrwistość, łagodzi nawet bóle miesiączkowe.

Szerokie jest zastosowanie tej rośliny w kosmetyce. Najczęściej stosowany jest jako dodatek do kąpieli, która nie tylko odświeża, ale również wzmacnia. Wyciąg z kłącza bywa też stosowany jako środek zapachowy przy produkcji mydła. Często tatarak pojawia się w płynach do płukania ust. W tym przypadku dużą zaletą są właściwości dezynfekcyjne tej byliny. Jeśli nic nam nie dolega, lecz chcemy poprawić kondycję włosów, zewnętrzne zastosowanie tataraku może nam przynieść znaczne korzyści. Łagodzi łojotok, łupież, pomaga też na wypadanie włosów. Ułatwia też gojenie ran i wyprysków.

Tatarak zwyczajny

Jak korzystać z tataraku - przepisy

Można go tu przyjmować na dwa sposoby. Znany jest zarówno jako napar, jak i proszek przyjmowany przed posiłkami. Najprostszym sposobem, aby wykorzystać dobrodziejstwa tataraku, jest przyjmowanie proszku zrobionego z tataraku. Ponieważ jest gorzki i niesmaczny, należy wymieszać go np. z sokiem owocowym. Nie przyjmować jednorazowo więcej niż 4 gramy. Przygotowanie naparu również nie nastręczy wiele problemów. 4 gramy kłącza wrzucamy do gotującej się wody i dalej gotujemy kilka minut. Pozostawiamy, aż przestygnie i popijamy po ok. 100 ml trzy razy dziennie.

Niektórych zapewne ucieszy fakt, że z tego pożytecznego ziela można zrobić nalewkę. Oczywiście nie pijemy jej szklankami, raczej odmierzamy krople. Około 50 przed posiłkiem w zupełności wystarczy, aby poprawić apetyt i trawienie u rekonwalescentów. Natomiast po jedzeniu zapobiegnie dolegliwościom żołądkowym. Dodajmy, że im dłużej nalewka leżakuje, tym jest lepsza. Nabiera odpowiedniej mocy co najmniej po roku. Najlepsza będzie z suszonego kłącza tataraku.

Jeśli nie chcemy tyle czekać i odstrasza nas gorzki smak, jest też inna, krótsza metoda. Kuracja będzie bardziej "słodka", jeśli wrzucimy łyżeczkę goździków do pół szklanki kłącza tataraku i zalejemy czerwonym winem. Uwaga - musi postać około 2 tygodni. Taka mikstura przyspiesza przemianę materii.

Zioło to wchodzi w skład wielu mieszanek, gdzie zajmuje poczesne miejsce, jako roślina o szerokich i silnych właściwościach. Poniżej przykładowe napary, jakie możesz przygotować.

Przy awitaminozie można przyrządzić następującą miksturę: zaparzyć w równych częściach kłącze tataraku, korzeń mniszka, miętę, pokrzywę, krwawnik, liście czarnej porzeczki, głóg, jarzębinę i owoc dzikiej róży i pić codziennie trzy razy.

Przy bolesnych lub skąpych miesiączkach zaparzamy w równych dawkach tatarak, krwawnik, kminek, melisę, kozłek lekarski, szałwię, rumianek, rutę i srebrnik. Po zalaniu wrzątkiem pozostawić na dłuższy czas, aby mieszanka naciągnęła, przecedzić i wypić. Najlepsze rezultaty daje pita trzy razy dziennie.

Mieszanka tataraku, dziurawca, lawendy, arcydzięgla, kozłka, rdestu ptasiego, melisy, tymianku, bobrka i marzanki zaparzone i stosowane według podanych wyżej zaleceń pomogą na nerwicę żołądka.

Przy reumatyzmie należy zrobić mieszankę z kłącza tataraku, kłącza perzu, arcydzięgla, owocu maliny, kory wierzby, kory kaliny, wiązówki, serdecznika, liści brzozy, przywrotnika oraz z wilżyny. Zaparzyć i pić trzy razy dziennie przestudzone.

Pamiętajmy, że zioła działają niezawodnie, lecz trzeba dać im czas. Jednorazowe użycie nie wystarczy.

Zewnętrznie tatarak możemy stosować do okładów ran, które słabo się goją. Odwar (zioła zalane wodą w temp. pokojowej podgrzewamy przez kilkanaście minut) przyspiesza gojenie, jednocześnie może nam posłużyć też jako płukanka po umyciu włosów, płukania ust w przypadku stanów zapalnych.

Przy osłabieniu przygotujmy kąpiel na wzmocnienie ogólne (a także na wzmocnienie potencji). Do kilku litrów wody wrzucić 20g pokrzywy suszonej, 20g kwiatów lipy, dorzucić 40g tataraku, doprowadzić do wrzenia i odstawić. Przecedzony płyn wlać do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Aby dobrze wykorzystać pozostałe zioła, można włożyć je do woreczka o luźnym splocie i również włożyć do wanny. Kąpiel należy powtarzać kilka razy w tygodniu dwa do trzech miesięcy.

Uwagi końcowe

Tatarak działa lekko napotnie, a więc osoby które mają problem z nadmierną potliwością, nie powinny z nim przesadzać. Działa też moczopędnie i wiatropędnie - lepiej znać te jego właściwości, zanim zacznie się go stosować...
Nie podaje się go dzieciom. Jeśli chcesz stosować tatarak do płukania włosów, pamiętaj że dzięki niemu mogą stać się jaśniejsze. Najważniejsze - tatarak należy do roślin o silnym działaniu. Na początku stosuj małe dawki i obserwuj reakcję swojego organizmu.

Komentarze

Lola
Pamiętam jak pewien cukiernik w naszym mieście zbierał liście tataraku nad rzeką. Następnie usmażone w cukrze, pokrojone w ukośne paseczki, zdobiły torty. Piękne wspomnienie z dzieciństwa. Nazywało to się cykatą.
Jazzfanka
Stosuję go od jakiegoś czasu na bezsenność, gdyż inne zioła nie dawały rezultatu. Zaczęłam rzeczywiście rzadziej się budzić w nocy.