Terapia ziołowa w walce z depresją i lękiem

Żeń-Szeń Syberyjski - korzeńDepresja i lęk to stany, które coraz częściej dotykają naszą uprzemysłowioną cywilizację. Zmiany nastroju to rzecz normalna dla każdego człowieka. Jednak, gdy dotyka nas bezustanne przygnębienie to poważny sygnał, że należy szukać pomocy z zewnątrz, a także podjąć walkę o powrót do zdrowia.

Depresja to stan fizjologiczny charakteryzujący się poczuciem niemocy życiowej, obojętnością emocjonalną, trudnością w okazywaniu radości, stopniowym odchodzeniem od dotychczasowych zainteresowań, biernością, izolacją od ludzi, ciągłym zmęczeniem, stresem, wewnętrznym napięciem, trudnościami z koncentracją, obniżeniem zdolności intelektualnych, pesymizmem, obniżeniem samooceny, lękiem.

Lęk jest najbardziej widocznym objawem tego schorzenia. Objaw ten wysuwa się zwykle na pierwszy plan i dotyczy obaw przed komunikacją z innymi ludźmi i odrzuceniem, podejmowaniem odpowiedzialności za własne życie. Towarzyszą mu często nerwowość a nawet symptomy fizjologiczne takie jak kołatanie serca. Ludzie często nie zdają sobie sprawy, że towarzyszy im lekka depresja. Typowymi jej symptomami są częste stany przygnębienia, zmniejszenie aktywności, brak energii.

Mało znanymi przyczynami takich zaburzeń są używki, takie jak kawa, napoje gazowane typu cola czy żywność silnie przetworzona. U osób wrażliwych nawet jedna filiżanka kawy potrafi wywołać atak lęku. Żywność przetworzona również jest silnym stymulantem ośrodka przyjemności w mózgu za sprawą nadmiaru kilokalorii, cukru, tłuszczu oraz soli. Niestety uboga jest w składniki odżywcze tak ważne dla prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego - magnez, cynk, witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe omega-3, selen, kwas foliowy. Alergie pokarmowe, niedoczynność tarczycy, spadki poziomu cukru we krwi, hipoglikemia mogą być źródłem stanów przygnębienia. Niektóre środki farmakologiczne również mogą powodować takie skutki, więc warto przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania lub zapytać lekarza o możliwe skutki uboczne.

Aby przezwyciężyć objawy lękowe i depresyjne można stosować środki ziołowe. Świetnie sprawdzają się w lekkich bardziej przewlekłych stanach depresyjnych, ponieważ stosowanie ich wymaga cierpliwości i systematyczności. Odradza się zastępowanie terapii farmakologicznej terapią ziołową w przypadku silnych stanów nerwowych bez konsultacji z lekarzem. W tym przypadku stosowanie ziół ma działanie wspomagające. Warunkiem stosowania ziół jest cierpliwość. Zaleca się przynajmniej trzymiesięczną kurację.

Konwencjonalnymi lekami stosowanymi przy leczeniu zaburzeń depresyjnych są inhibitory monoaminooksydazy czy prozac. Niestety medyczne środki przeciwdepresyjne mają działanie hepatotoksyczne (oddziałują toksycznie na wątrobę), powodują senność, osłabienie uwagi i koncentracji. Mechanizm działania ziołowych preparatów polega na podtrzymywaniu krążenia w mózgu neuroprzekaźnika - serotoniny, uwalnianiu go oraz wchłanianiu. Najbardziej popularnymi składnikami antydepresyjnymi są korzeń żeń-szenia syberyjskiego, korzeń lukrecji oraz liście dziurawca. Mieszanki sporządzane z preparatów na bazie tych surowców cieszą się dużym powodzeniem w leczeniu zaburzeń depresyjnych. Żeń-szeń jest skuteczny przy łagodzeniu różnych niedogodności emocjonalnych towarzyszących lekkiej depresji. Podobnie lukrecja i dziurawiec łagodzą takie objawy jak zaburzenia snu, uczucie przemęczenia, niepokój, niską samoocenę, brak zainteresowania sprawami codziennymi, poczucie bezużyteczności oraz problemy psychomotoryczne. Leki ziołowe wolne są od negatywnych skutków ubocznych towarzyszących zażywaniu konwencjonalnych antydepresantów.

Redukcji lęku sprzyja przyjmowanie żeń-szenia syberyjskiego oraz indyjskiego (ziele ashwagandy). Sprawdzają się doskonale w stanach wyczerpania psychicznego. Pomagają utrzymać równowagę emocjonalną na przykład u osób, które pracują na trzy zmiany. Bardzo skuteczna jest stara chińska mieszanka znana pod nazwą Suanzaorentang. Jest to mieszanina surowców: nasion szydlicy, ligustru, lukrecji, porii, korzenia Anemarrhena asphodeloides. Ligustr wspomaga pracę gruczołów nadnerczowych, co przyczynia się do bardziej zrównoważonej gospodarki hormonów odpowiedzialnych za reakcje stresowe organizmu. Mieszanka ta wykazuje silne działanie w leczeniu takich objawów jak niepokój, osłabienie, rozdrażnienie, bezsenność a nawet kołatanie serca, duszności, ból w klatce piersiowej. Jest tak samo skuteczna jak przepisywany lek przeciwlękowy diazepam (sprzedawany pod nazwą valium). Nie notuje się skutków ubocznych zażywania tych ziół. Trzeba zażywać tą mieszaninę trzy razy dziennie.

W formie nalewek, pigułek czy mieszanek ziołowych w sklepach z naturalną żywnością, spotkać można pieprz metystynowy. To surowiec o działaniu relaksacyjnym, znacznie redukującym napady lęku, depresji i niepokoju. Łagodzi negatywne skutki psychologiczne procesu menopauzy u kobiet dojrzałych. Badania naukowe wykazały, że jest równie skuteczny, jak farmakologiczne środki uspokajające - benzodiazepany. Pieprz metystynowy działa stosunkowo szybko i pierwsze rezultaty zażywania tego surowca można zauważyć już po tygodniu. Co ważne, poprawia pamięć, zdolność koncentracji i spostrzegawczość, a ich nie osłabia, jak konwencjonalne tabletki uspokajające.

Na te same receptory nerwowe co benzodiazepany oddziałuje kozłek lekarski. Ogranicza lekkie a nawet średnio nasilone objawy lękowe. Szyszki chmielu wykazują podobne kojące działanie na zaburzenia nastroju. Pierwsze rezultaty stosowania preparatów z tych ziół zauważa się już po dwóch tygodniach. Należy pić dwie łyżeczki nalewki dwa-trzy razy dziennie.

Działanie rozweselające i uspokajające wykazują liście melisy. Już sam jej zapach łagodzi objawy przygnębienia. Skuteczny w leczeniu lęku i zaburzeń snu jest serdecznik pospolity. Usprawnia krążenie krwi w mózgu i dlatego odpowiada za poprawę nastroju. Obydwa zioła stanowią bardzo ważną pozycję w mieszankach ziołowych wspomagających funkcjonowanie układu nerwowego.

Bardzo skuteczną substancją redukującą lęki, depresję i zaburzenia snu jest kwas gamma-linolenowy - organiczny związek chemiczny z grupy kwasów tłuszczowych omega-6. Można kupić go w aptece w postaci kapsułek, lub przyjmować olej z wiesiołka dwuletniego, ogórecznika lekarskiego i nasion czarnej porzeczki.

Komentarze