Tomografia i RTG w stomatologii - skuteczna diagnostyka w leczeniu zębów

Tomografia i RTGNowoczesne metody diagnostyczne w stomatologii pozwalają na optymalne opracowanie planu leczenia i kontrolę jego wyników.

Badania stomatologiczne to nie tylko te, które odbywają się na fotelu. To także dodatkowe procedury jak tomograf czy rentgen stomatologiczny, na podstawie których stomatolog może zobaczyć budowę i położenie zębów w jamie ustnej.

Jakie badania najczęściej wykonuje się w gabinetach stomatologicznych? Kiedy należy z nich skorzystać? Sprawdź teraz!

Rentgen stomatologiczny

Najczęściej stosowany w diagnostyce stomatologicznej - rentgen stomatologiczny, czyli inaczej RTG posiada bardzo szerokie zastosowanie. Dzięki niemu można wykonać:

  • zdjęcia pantomograficzne - panoramiczne
  • zdjęcia cefalometryczne, cefalo - boczne

Zdjęcia RTG w diagnostyce stomatologicznej mogą dotyczyć zarówno zębów pojedynczych, jak również całej jamy ustnej, czyli mogą obrazować zęby, tkanki miękkie, kości żuchwy i szczęki oraz zatoki szczękowe.

Rentgen stomatologiczny stosowany jest jako element konsultacji endodontycznej, przy leczeniu kanałowym, chirurgicznej, na przykład przy ekstrakcjach zębów, a także protetycznej i ortodontycznej.

Wynik badania można otrzymać:

  • na wydruku
  • na kliszy fotograficznej
  • na płycie CD

Aktualnie w gabinetach stomatologicznych można skorzystać z najnowocześniejszych badań tego rodzaju, które nie tylko są bardzo precyzyjne, ale także bezpieczne. Przykładowo rentgen cefalometryczny System Carestream CS 9000 3D pozwala na wyemitowanie znacznie mniejszej dawki promieniowania niż standardowy rentgen stomatologiczny.

Tomograf stomatologiczny

Nowoczesna tomografia komputerowa to szybka i nieinwazyjna metoda diagnostyki stosowana w różnych dziedzinach medycyny. W użyciu znajduje się także tomograf stomatologiczny, który pozwala na uzyskanie dokładnego, trójwymiarowego obrazu tkanek.

Tomografia stomatologiczna jest rodzajem badania RTG, ponieważ także wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie.

Tomograf dentystyczny daje zatem lepszy obraz niż zwykły rentgen stomatologiczny. Takie badania stosowane są przede wszystkim w przypadku leczenia implantologicznego, ale również protetycznego, chirurgicznego czy endodontycznego, dlatego też ma on szerokie zastosowanie.

Warto także wskazać, że tomograf stomatologiczny nie tylko obrazuje położenie i wygląd tkanek, ale również pozwala na wykrycie potencjalnych stanów zapalnych jeszcze łatwiej niż zwykłe RTG!

Jak przebiega wykonanie zdjęć tomograficznych lub rentgenowskich w stomatologii?

Osoby, które mają wziąć udział w badaniu tomograficznym albo rentgenowskim w gabinecie stomatologicznym nie muszą się do niego odpowiednio przygotowywać.

Badanie to bardzo często wykonuje się w trakcie pierwszej wizyty pacjenta w gabinecie, ale może być ono także prowadzone w trakcie procedur stomatologicznych, na przykład leczenia kanałowego czy wszczepiania implantów, jak również po jego zakończeniu, by ocenić osiągnięte wyniki.

Dzisiaj takie urządzenia diagnostyczne jak tomograf dentystyczny czy też rentgen dentystyczny posiada większość dobrych gabinetów. RTG znajduje się w osobnym pomieszczeniu.

Pacjent prowadzony jest do pomieszczenia, a następnie w jego jamie ustnej umieszcza się odpowiednie wkładki umożliwiające wykonanie zdjęć. Wkładki te dobierane są indywidualnie do jamy ustnej, by zapewnić maksymalny komfort. Pacjentowi przekazuje się także specjalny fartuch, który ma na celu zabezpieczenie ciała przed promieniowaniem RTG. Do badania najczęściej nie trzeba zdejmować biżuterii.

W kolejnym kroku osoba wykonująca badania przechodzi do osobnej kabiny sterującej urządzeniem i tam wykonuje zdjęcie. Następnie można od razu zobaczyć je na ekranie komputera, na kliszy lub też na wydruku.

Badania takie jak tomograf stomatologiczny oraz rentgen stomatologiczny, w tym także rentgen cefalometryczny (cefalo) nie są inwazyjne, dlatego też nie powodują pojawienia się powikłań.

Przeciwwskazania do RTG stomatologicznego

Przed wykonaniem badania takiego jak rentgen stomatologiczny czy tomograf stomatologiczny dentysta powinien zapytać pacjenta o brak ewentualnych przeciwwskazań do jego wykonania.

Głównym przeciwwskazaniem do badań tego rodzaju jest ciąża albo podejrzenie ciąży u kobiet, ponieważ dawka promieniowania emitowana przez urządzenia może być szkodliwa dla płodu.

Warto także wskazać, że badania tomograficzne i rentgenowskie nie powinny być prowadzone zbyt często, dlatego też najlepiej poinformować lekarza o tym, kiedy ostatni raz braliśmy udział w tego typu badaniu.

W tekście wykorzystano informacje pochodzące ze strony studiose.med.pl.

Komentarze