Trening indywidualny - wady i zalety

Trening indywidualnyĆwiczenie z trenerem osobistym zyskuje coraz większą popularność. Nie ma się czemu dziwić - nie tylko opracowuje dla nas dietę, trening indywidualny, ale i motywuje, pomagając osiągnąć nam upragniony cel. Przyglądamy się bliżej wadom i zaletom takich treningów.

Trening indywidualny - zalety

Jeżeli chcemy rozpocząć treningi indywidualne pod okiem trenera, nie musimy się do nich przygotowywać. To trener dopasuje plan treningu, dietę do naszych potrzeb, czasu wolnego, możliwości. Rozpoczynając od konsultacji, dogłębnego wywiadu, ustala cały plan działania. Ćwiczenia są różnorodne, a my nie jesteśmy znudzeni. Nie jesteśmy skazani na błądzenie we mgle, szukanie "diety cud", ćwiczenia w domu w kółko odtwarzanym materiałem wideo i nie zniechęcamy się przez brak efektów.

Trener personalny ustala z nami krótkoterminowe i długoterminowe cele, dlatego małymi krokami osiągamy sylwetkę, o której zawsze marzyliśmy bez przykrych rozczarowań. Dodatkowo, trener osobisty jest do naszej dyspozycji przez cały trening (nierzadko też poza treningami) - możemy rozwiać wszelkie wątpliwości, poradzić się. Nie jesteśmy też narażeni na kontuzję, ponieważ czuwa on nad naszym bezpieczeństwem. Pamiętajmy, że podczas zajęć grupowych program treningu jest uśredniony tak, by poradzili sobie na nim również najsłabsi. Czasami tempo takich zajęć jest dla nas zbyt intensywne lub wręcz przeciwnie - nie mamy nawet okazji się zmęczyć. Podczas treningów personalnych taki problem nie występuje, ponieważ są one w stu procentach dopasowane do nas.

Kolejnym atutem jest możliwość treningu w domowym zaciszu lub na świeżym powietrzu. Jeżeli wstydzimy się ćwiczyć na siłowni, nie chcemy być obserwowani, możemy ćwiczyć we własnym domu. Treningi na siłowni dają o wiele więcej, ze względu na rozmaite sprzęty, jednak do wielu ćwiczeń wystarczą jedynie mata, hantle. W czasie, gdy panują dodatnie temperatury, warto zapytać trenera o możliwość treningu indywidualnego na świeżym powietrzu - to nie tylko doda nam energii, ale i urozmaici nasze ćwiczenia.

Trening indywidualny - wady

Jeśli potrafimy się sami zdyscyplinować, trener osobisty nie jest konieczny. Najtrudniejsze jest rozpoczęcie treningów, których często katalizatorem jest właśnie trener personalny. Opierając się na książkach, wiedzy z artykułów, możemy sami sobie ułożyć dietę, jednak zawsze niesie to za sobą pewne ryzyko i możemy błądzić metodą prób i błędów. Minusem treningów indywidualnych jest na pewno cena - nie każdy może sobie pozwolić na koszt ok. 100 zł za jeden trening. W skali miesiąca zbiera się dość pokaźna suma, a to trener personalny decyduje o tym, ile treningów potrzebujemy. Jeżeli jednak kupujemy karnet na siłownię, czy na pojedyncze zajęcia fitness, warto się zastanowić nad treningami indywidualnymi - koszt zapewne będzie podobny.

Kluczowy jest także wybór trenera, jeżeli będziemy sugerować się wyłącznie ceną, możemy narazić się na to, że współpracujący z nami trener będzie miał zbyt niskie kompetencje do wykonywania zawodu, nie będzie chciał się dokształcać, przekaże nam błędną wiedzę, nie będzie interweniował w razie złego wykonywania ruchu, nieumiejętnie dobierze obciążenie do naszych możliwości, będzie znudzony podczas treningu lub będzie zajmował się czymś innym, nie będzie orientował się w sprawach diety i suplementacji.

Autor: www.mindyourbody.pl.

Komentarze