Turnusy rehabilitacyjne w górach. Poradnik kuracjusza

Turnusy rehabilitacyjne w górachRehabilitacja to proces, który należy powtarzać regularnie, stale, przez długi czas. Dopiero tak zorganizowana da pożądany efekt i pozwoli uporać się z wieloma problemami. Niezależnie od tego, z jakim niedomaganiem zdrowotnym się zmagamy, sumiennie wykonywane ćwiczenia mogą pomóc w walce z nim i zmniejszeniu nieprzyjemnych dolegliwości. Dlatego właśnie dla wielu osób z niepełnosprawnością najlepszym rozwiązaniem są turnusy rehabilitacyjne w górach lub nad morzem, gdzie pod stałą opieką specjalistów można w pełni poświęcić się leczniczym zabiegom.

Nie tylko zdrowie

Turnusy rehabilitacyjne w górach, nad morzem lub jeziorem cieszą się ogromną popularnością. To doskonała okazja na podreperowanie zdrowia, kompleksową opiekę ekspertów i socjalizację, która jest szczególnie istotna dla ludzi z niepełnosprawnościami, którzy nie zawsze mogą sobie pozwolić na normalne funkcjonowanie w społeczeństwie. Możliwość poznania osób dotkniętych podobnymi schorzeniami i dolegliwościami to szansa na nowe, ciekawe i rozwijające relacje i pełne zrozumienie.

Zanim jednak wybierzemy się na taki wyjazd, powinniśmy sprawdzić, jakie miejsce będzie dla nas najlepsze, przygotować się do podróży, dobrze spakować i sprawdzić, co czeka na nas na miejscu. Tylko w ten sposób będziemy mieć pewność, że niczego nie zapomnimy i nie pominiemy.

Miejsce się liczy

W zależności od tego, z jaką niepełnosprawnością się zmagamy, będziemy potrzebowali innej opieki i pomocy. Pierwszym krokiem jest przeanalizowanie ofert konkretnych ośrodków i uzdrowisk. Turnusy rehabilitacyjne w górach będą się różnić w zależności od konkretnego miejsca pobytu. Niektóre ośrodki są lepsze dla osób z problemami ruchowymi, inne dla dotkniętych dolegliwościami skórnymi, inne dla tych, którzy cierpią na choroby układu oddechowego czy pokarmowego.

Solidne pakowanie

Kiedy już wybierzemy ośrodek idealny, przyjdzie czas na sprawdzenie charakterystyki danego miejsca, tego, co oferuje kuracjuszom i atrakcji konkretnej lokalizacji. To do nich należy dopasować zawartość walizki. Na wyprawę w tereny górzyste warto zabrać cieplejszą odzież. Nawet latem pogoda może być tam bardzo kapryśna. Tutaj też przydadzą się wygodne buty, najlepiej trekkingowe, które zdadzą egzamin zarówno w trakcie wycieczek, jak i zajęć z nordic walking. Nad morze obowiązkowo należy zapakować kostium kąpielowy i duży ręcznik lub koc - idealne do plażowania.

Gdziekolwiek jednak się nie wybieramy, pamiętajmy, że najistotniejsze jest to, byśmy maksymalnie produktywnie wykorzystali czas na miejscu. Tak, by z turnusu rehabilitacyjnego w górach wrócić z nową energią do działania, życia i walki o swoje zdrowie.