Tymianek: lecznicze właściwości aromatycznej przyprawy

TymianekJest aromatyczną przyprawą, dzięki której nasze potrawy nabierają wyjątkowego charakteru. Tymianek może nas jednak zaskoczyć nie tylko smakiem i wspaniałym zapachem, ale też swymi leczniczymi właściwościami. Jakimi właściwościami może nas zaskoczyć ta roślina lecznicza? Dlaczego ta przyprawa powinna na stałe zagościć w naszej kuchni?

Tymianek: jakie substancje lecznicze znajdziemy w tej roślinie?

Tymianek to przyprawa, po którą warto sięgać możliwie jak najczęściej. Dlaczego? Bo ta roślina lecznicza może nas zadziwić swymi antybakteryjnymi i przeciwzapalnymi właściwościami. W tymianku znajdziemy wiele cennych dla zdrowia olejków eterycznych, które pomagają nam w walce z wieloma groźnymi przypadłościami. Tymianek jest też źródłem wielu cennych dla zdrowia witamin i minerałów. Przyprawa ta może nam dostarczyć sporych ilości witaminy B2 oraz beta-karotenu, znajdziemy w niej również sporo witaminy A oraz witaminy C. Potas, wapń i magnez to kolejne substancje, dzięki którym tymianek staje się tak wartościowym dodatkiem do naszej diety.

Tymianek w naszej kuchni

Gorzki smak oraz aromatyczny zapach to czynniki, dzięki którym stał się tymianek przede wszystkim jedną z najpopularniejszych roślin przyprawowych w naszych domach. Dzięki niemu nasza dieta staje się zdrowsza, a liczne przepisy na dania z jego dodatkiem sprawiają, że nasze menu jest ciekawe i różnorodne. W jaki sposób warto korzystać z tej przyprawy w kuchni? Tymianek to przede wszystkim rewelacyjna przyprawa do drobiu oraz do ryb, idealnie komponuje się on również z dziczyzną.

Tymianek - przyprawa

Tymianek w walce o nasze zdrowie

Ta śródziemnomorska przyprawa może okazać się dla nas cennym wsparciem w walce z wieloma chorobami. Niezwykłą moc tymianku możemy wykorzystać w walce z infekcjami górnych dróg oddechowych, przy czym roślina ta wyjątkową skutecznością odznacza się w walce z bólem gardła. Tymianek będzie też cennym wsparciem dla tych, którym wiele przykrych dolegliwości sprawia układ pokarmowy. W walce z biegunkami i dolegliwościami wątrobowymi tymianek sprawdza się przecież doskonale. Antyzapalne właściwości tej przyprawy sprawiają z kolei, że z tymianku i jego leczniczych właściwości mogą z powodzeniem korzystać te osoby, którym życie utrudniają stany zapalne stawów. Moc tymianku z pewnością docenią też te kobiety, które cierpią z powodu infekcji intymnych oraz zapalenia pochwy.

Tymianek w walce o piękny wygląd

Z niezwykłych właściwości tymianku można korzystać w walce z licznymi schorzeniami, świetnie sprawdzi się on również w starciu z dolegliwościami o charakterze dermatologicznym. Przeciwzapalne i odkażające właściwości tej rośliny sprawiają, że staje się ona cennym wsparciem dla osób walczących z trądzikiem. Wyciąg z tymianku może się jednocześnie okazać skutecznym sposobem na rozwiązanie wielu problemów z łupieżem oraz z przetłuszczającymi się włosami. Niezwykłe właściwości tej przyprawy można wykorzystać także w trakcie codziennej pielęgnacji jamy ustnej. Tymianek często pojawia się przecież w płynach do płukania jamy ustnej lub w pastach do zębów, w których odgrywa rolę bardzo ważną. Dlaczego? Bo ta roślina lecznicza rewelacyjnie wspiera nasze dziąsła i przyspiesza proces ich regeneracji.

Tymianek to jedna z tych roślin leczniczych, które swą wszechstronnością mogą zaskoczyć każdego z nas. Z jego niezwykłych właściwości możemy korzystać zarówno w kuchni, jak i w kosmetyce, jest jednocześnie tymianek cennym lekiem na wiele uciążliwych dolegliwości. Wniosek? Warto tę aromatyczną roślinę przyprawową włączyć do swej diety i postawić na przepisy na te dania, w których przyprawa ta odgrywa istotną rolę. Wyjdzie nam to na zdrowie, a i na smak potraw doprawionych tymiankiem narzekać nie będziemy.

Komentarze


PrzyprawyPrzyprawy niewątpliwie wzbogacają smak i aromat potraw. Stosujemy je na co dzień, nie zawsze


Wasabi -chrzan japońskiKuchnię japońską zna każdy z nas, choćby ze słynnego sushi, które ma zarówno swoi


KaparyKapary coraz częściej widujemy w sklepach ale ich popularność rośnie bardzo powoli. Dlaczego tak s


Lubczyk ogrodowyLubczyk kojarzy się nam z przyprawą, której używamy w kuchni ale tak naprawdę