Ubezpieczenie na kolonii i obozie - czy zawsze jest wliczone w cenę?

Ubezpieczenie na koloniiCoraz częściej wyjazdy dla dzieci i młodzieży łączą się z ubezpieczeniem. Jednak nie zawsze tak jest, a czasem trzeba za nie dodatkowo zapłacić. Sprawdź, jakie są przepisy w przypadku różnego typu wyjazdów kolonijnych.

Nie każdy wie, że organizator kolonii w Polsce nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczenia dla kolonistów. Przepisy nakazują zapewnić im odpowiednią opiekę medyczną, ale polisa nie jest obowiązkiem. Przeczytaj, czy zakup ubezpieczenia na własną rękę dla dziecka jadącego na kolonie to dobry pomysł: https://kioskpolis.pl/kolonie-i-obozy-dla-dzieci-czy-warto-dodatkowo-ubezpieczyc-dziecko.

Coraz częściej organizator zawiera umowę z firmą ubezpieczeniową i wlicza jej cenę do kosztów wycieczki. Nie ma jednak takiego obowiązku, chyba że mowa o wakacjach zagranicznych. Zakres ubezpieczenia organizator zawsze powinien podać do wiadomości rodziców, choć czasem trzeba go o to wyraźnie poprosić. Warto też sprawdzić, jak oferowana przez niego cena wygląda na tle innych ubezpieczeń dostępnych na rynku.

Ubezpieczenie na kolonii

Co z wycieczkami szkolnymi?

W czasie roku szkolnego część dzieci i młodzieży jest ubezpieczona przez szkołę. Dyrektorzy zawierają zbiorowe umowy NNW z ubezpieczycielami. W tym wypadku dziecko jest chronione polisą przez cały rok szkolny w czasie zajęć organizowanych przez szkołę, a więc również w trakcie wycieczki. Jednak to też nie jest obowiązkowa polisa. Rodzice rzadko mają też wpływ na jej zakres czy wybór ubezpieczyciela. Dlatego wielu z nich decyduje się osobno wykupić ubezpieczenie dla swoich dzieci.

Ubezpieczenie na kolonii - wliczone w cenę?

Czasem zdarza się, że organizator podaje cenę kolonii i dodatkowo cenę ubezpieczenia. Oznacza to, że nie jest ono obowiązkowe, choć rodzic może je wykupić. To szansa dla tych, którym nie odpowiada zakres przypadkowej polisy i chcą większej ochrony.

Organizator często zastrzega, że ubezpieczenie na kolonie od sportów ekstremalnych można wykupić osobno u niego lub we własnym zakresie. Niekiedy będzie to korzystna oferta, jeśli organizator uzyskał zniżkę przy kupnie kilkudziesięciu czy kilkuset polis. Jeśli jednak okaże się, że zakres ubezpieczenia nie jest satysfakcjonujący, lepiej wybrać je samemu.

Ubezpieczenie na obozie

Odpowiednie ubezpieczenie kolonijne za granicą

Jeśli chodzi o wycieczki zagraniczne, dostateczna ochrona jest jeszcze ważniejsza. Z dala od domu dziecko narażone jest na inne zagrożenia niż na Mazurach czy Kaszubach. W przypadku większości prostych urazów ubezpieczenie kolonii zaoferowane przez organizatora wystarczy. Jeśli jednak dziecko cierpi na przewlekłe schorzenia lub ma inne poważne problemy zdrowotne, polisa kolonijna oferowana przez organizatora to za mało.

Warto na koniec wspomnieć o ubezpieczeniach od uprawiania sportów ekstremalnych. Na niektórych koloniach jazda konna czy wspinaczka to jedne z wielu zajęć fakultatywnych. Organizator może nie mieć z myślą o nich osobnej polisy. Dlatego, jeśli istnieje szansa, że dziecko będzie uprawiało któryś ze sportów ekstremalnych, lepiej wykupić dodatkowe ubezpieczenie kolonijne dobrane pod tym kątem.

Komentarze