Wasabi, czyli chrzan japoński - właściwości, przepisy, sosy

Wasabi -chrzan japońskiKuchnię japońską zna każdy z nas, choćby ze słynnego sushi, które ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przyprawą, niezbędną do jego przygotowania jest wasabi. Bardzo ostry chrzan japoński koloru… zielonego, który ma nie tylko ciekawe walory smakowe ale jest również cenną rośliną leczniczą.

Czym jest i skąd pochodzi wasabi

Wasabi, czyli potocznie chrzan japoński, to wieloletnia bylina, z której najcenniejszą częścią jest kłącze. Produkuje się z niego tarty produkt o wyrazistym, bardzo ostrym smaku, który wykorzystywany jest na szeroka skalę w kuchni japońskiej, w tym do przyprawiania sushi. Co ciekawe, wasabi nie jest wcale chrzanem. Jest blisko spokrewnione z kapustą, wyglądem zaś przypomina brukselkę. To roślina wodna, która rośnie najczęściej w strumieniach. Jej uprawa jest kosztowna, dlatego też wasabi uważana jest za jedną z droższych przypraw na świecie. Wasabi jest pożądana w wielu rejonach świata nie tylko na ciekawy smak ale również na liczne własności zdrowotne, które sprawiają, że stała się cennym surowcem zielarskim.

Chrzan japoński jako roślina lecznicza - właściwości wasabi

Wasabi jest przyprawa ostrą ale i bardzo zdrową. Zawiera wiele witamin, w tym witaminę A, C oraz witaminy z grupy B. Wykazuje pozytywne działanie na wzrok, podnosi odporność organizmu. Zaleca się jej stosowanie na wszelkie problemy trawienne, Wasabi zwiększa produkcje soków trawiennych, przez co stymuluje przemianę materii, zapobiega wzdęciom, biegunkom oraz zaparciom. Doskonale radzi sobie z zatruciami pokarmowymi: pomaga wrócić do formy i ułatwia wydalanie szkodliwych substancji z organizmu. Poza tym, wasabi ma działanie bakteriobójcze oraz przeciwgrzybicze. Badania dowiodły, że składniki aktywne w Wasabi mogą hamować rozrost komórek nowotworowych, a więc wspomagać profilaktykę oraz leczenie raka. Przyprawa ta zapobiega tworzeniu się zakrzepów, skutecznie przeciwdziała próchnicy oraz wspomaga oczyszczanie organizmu. Wasabi stosuje się również zewnętrznie w celach leczniczych. Okład z wasabi działa przeciwbólowo. Przynosi ulgę w bólach mięśniowych, reumatycznych oraz nerwobólach. Wasabi wpływa też pozytywnie na układ oddechowy, udrażnia drogi oddechowe, jest wykorzystywany prze astmie oskrzelowej i innych tego typu schorzeniach.

Przygotowanie i przechowywanie wasabi

Skoro już wiemy, jak dobroczynny wpływ na nasz organizm ma wasabi, warto dowiedzieć się, jak przygotować z niego ostrą pastę i jak wykorzystać wasabi w kuchni. Aby samodzielnie przyrządzić zielona pastę z wasabi, należy dobrze umysł kłącze chrzanu, najlepiej dodatkowo je wyszczotkować, aby było gładkie (bez wypustek) oraz delikatnie uciąć pod podstawą liści, aby stwierdzić, czy jest dojrzałe. Dobry korzeń powinien być koloru zielonego, barwa powinna być soczysta, jednolita. Korzeń trzemy na tarce pod kątem 90 stopni. Sproszkowany korzeń wasabi jest podstawa do przygotowania pasty. Jeśli jednak nie chcemy jej robić od razu, możemy proszek przechować w lodówce. Aby z proszku przyrządzić pastę, musimy zmieszać ją z wodą: około 50 gram pasty na 100 ml wody. Pamiętajmy, aby podczas robienia pasty nie pochylać się zbytnio nad naczyniem: możemy boleśnie podrażnić sobie oczy! Pastę wasabi możemy oczywiście zakupić gotową, jest dostępna w wielu sklepach, w tym delikatesach oraz w internecie. Najczęściej sprzedawana jest w tubkach lub słoiczkach, za 50 gram zapłacimy około 15 złotych. Pasta ma ostry, wyrazisty zapach, w smaku jest tak ostra, że nawet spożycie niewielkiej jej ilości potrafi wycisnąć łzy z oczu i przyprawić nas o pieczenie języka. Nie mniej jednak wykorzystywana jest na szeroką skalę - i to nie tylko w kuchni japońskiej.

Tarcie wasabi

Wasabi - zastosowanie w kuchni

Ostry chrzan wasabi znajduje szerokie zastosowanie w kuchni. Można go wykorzystać oczywiście do przyprawiania sushi i innych potraw kuchni japońskiej. Pamiętajmy, że cieniutką warstwą pasty wasabi smaruje się rybę lub ryż, w zależności od typu sushi. Nierzadko, pasta wasabi podawana jest w dodatkowym naczyniu, aby doprawić danie wedle uznania. Poza tym, nada ciekawego smaku daniom z ryb oraz potrawom mięsnym. Świetnie podkreśli aromat dań z wieprzowiny, wołowiny czy dziczyzny. Poza tym, wasabi doskonale nadaje się do przygotowywania ostrych sosów czy dipów na zimno. Poniżej ciekawe przepisy.

Przepisy

Dip na zimo z wasabi

Do przyrządzenia sosu potrzebujemy kubeczka jogurtu greckiego (około 150 gramów), 50 ml dobrego majonezu, 2 łyżek siekanej natki pietruszki lub innych ziół oraz łyżki pasty wasabi. Składniki mieszamy oraz dodajemy sól i pieprz do smaku. Dip doskonale smakuje z gotowanymi lub surowymi warzywami, można go dodawać do chipsów czy innych, słonych przekąsek.

Sos do ryb i owoców morza

Wasabi (1 łyżka) mieszamy z 200 gramami majonezu, dodajemy nieco soku z limonki. Sos doskonale nadaje się do ryb i przekąsek z owoców morza, w tym krewetek. Jeśli dodamy do niego posiekane kapary czy oliwki, świetnie podkreśli smak jaj i wędlin na zimno.

Uwaga na podróbki
Pamiętajmy, że obecnie niełatwo jest uraczyć się sushi z prawdziwym, japońskim wasabi. Niestety, w wielu przypadkach mamy do czynienia z tańszymi zamiennikami, na które składają się mieszanki chrzanu i zielonych barwników.