Wegańskie kosmetyki - czym są i z czego się je produkuje? Zastosowanie

Wegańskie kosmetykiObecnie naturalna pielęgnacja cieszy się ogromną popularnością. Aby konkretny produkt mógł zostać określony jako wegański, musi być on w pełni wolny od produktów zwierzęcych. Poprzez korzystanie z takich kosmetyków możemy przyczynić się do zmniejszenia ilości testów kosmetycznych, jakie są przeprowadzane na zwierzętach. Co jeszcze zyskujemy poprzez stosowanie takich wyrobów?

Kosmetyki niebadane na zwierzętach

W roku 2013 na terenie naszego kraju badanie kosmetyków na zwierzętach zostało zabronione. Nie ma co się jednak oszukiwać, że w dalszym ciągu w sklepach znajdziemy sporo takich produktów. Jak to możliwe? Przyjeżdżają one do nas z innych krajów. W celu uniknięcia zakupu takich kosmetyków warto rozważyć wegański typ takich wyrobów. Poza tym, że nie są one testowane na zwierzętach, to jeszcze nie znajdziemy w nich żadnych składników zwierzęcych. Przed podjęciem ostatecznej decyzji oraz dokonaniem zakupu warto zweryfikować te informacje. Na etykiecie powinniśmy znaleźć napis "not tested on animals", czyli po prostu "nietestowane na zwierzętach". Możemy także zasięgnąć do list kosmetyków wegańskich, jakie są udostępniane przez organizacje dbające o prawa zwierząt.

Z czego produkowane są kosmetyki wegańskie?

Najważniejszą cechą kosmetyków wegańskich jest fakt, że nie znajdziemy w nich składników pochodzących od zwierząt oraz to, że nie były one na nich badane. W tego typu kosmetykach znajdziemy takie składniki jak:

 • pektyna z jabłek,
 • zdrowotne algi,
 • czerwony barwnik w postaci buraka, który zastępuje koszenilię,
 • nawilżający aloes - odpowiedzialny za łagodzenie skutków poparzenia słonecznego,
 • krwawnik pospolity,
 • rumianek, którego kojące właściwości świetnie wpływają na skórę głowy.

Dodatkowo w kosmetykach wegańskich możemy spotkać oliwę z oliwek zastępującą łój, tonizującą arnikę górską lub chryzarobinę, która dumnie zastępuje keratyny jako środki służące do masażu czy produkcji dezodorantów. Nie ma co się jednak oszukiwać, znalezienie w pełni wegańskiego kosmetyku jest dość trudne. Bardzo często możemy spotkać się z produktami, których nazwa może mówić o zawartości składników pochodzących od zwierząt. Kiedy w nasze ręce wpadnie taki kosmetyk, nie pozostaje nam nic innego jak dokładne sprawdzenie składu pomocniczego. W przypadku kosmetyków wegańskich powinniśmy zwracać szczególną uwagę na powyższe produkty.

Jakich składników nie spotkamy w wegańskich kosmetykach?

Żadnego z tych produktów nie spotkamy w prawdziwych wegańskich kosmetykach:

 • łój,
 • elastyna,
 • kolagen,
 • keratyna,
 • cywet,
 • piżmo,
 • lanolina,
 • chitozan,
 • ambra,
 • witamina A,
 • trypsyna,
 • kwas stearynowy,
 • jedwab.

Kolagen to białko, które jest bardzo popularne u ssaków. Jego działanie jest odpowiedzialne za jędrność oraz elastyczność skóry. Kiedy mamy do czynienia z kolagenem pochodzenia zwierzęcego, jest on wytwarzany z tkanek świńskich, czyli ze skóry czy kości zwierząt. W przypadku wegańskich kosmetyków spotkamy się z kolagenem roślinnym, czyli ekstensyną. Kolejnym składnikiem, którego nie możemy znaleźć w takich produktach jest elastyna. W przypadku zwykłych kosmetyków uzyskuje się ją z tkanek drobiu czy krów. Ku uciesze weganów, można ją także pozyskiwać z roślin. Kwas hialuronowy to następny składnik, jakiego nie spotkamy w wegańskich kosmetykach, gdyż pochodzi on od gałek ocznych krów czy grzebieni kogutów. Z kolei lanolina również jest zakazana, gdyż pochodzi ona prosto z gruczołów łojowych owiec. Ku zdziwieniu wielu osób nie znajdziemy tutaj również jedwabiu, gdyż jest on pozyskiwany dzięki jedwabnikom hodowlanym.

Zastosowanie wegańskich kosmetyków

Skuteczność wegańskich kosmetyków jest dokładnie taka sama jak tych tradycyjnych. Tłuszcze czy olejki roślinne dobrze napinają, tonizują, odżywiają czy odmładzają wysuszoną i zniszczoną skórę. Najpopularniejsze olejki możemy spotkać te arganowe i kokosowe. Ten drugi uznawany jest przez wielu za bardzo uniwersalny kosmetyk. Olejowanie włosów, balsamowanie ciała czy wykorzystywanie jako pomadka nawilżająca to tylko część jego zastosowań. Możemy go również wykorzystać jako składnik domowych maseczek. Większość kosmetyków wegańskich nie zawiera parabenów. Jako ich zastępstwo wykorzystuje się cytrynę, witaminę E czy srebro. To właśnie z powodu naturalnych konserwantów termin ważności oscyluje na 3 miesiące. Jednak ich wielką zaletą jest delikatność oraz znacznie mniejsza szansa na uczulenie. Nie możemy zapomnieć o tym, że kosmetyki wegańskie nie są kierowane jedynie do wegan, charakteryzują się one naturalnością oraz świetną skutecznością, dlatego śmiało mogą z nich korzystać niemalże wszyscy.

Ciekawe wegańskie kosmetyki

Rozjaśniające pianki do czyszczenia twarzy
Tworzone są na bazie cytrusów firmy Frudia i są świetnymi produktami. Mogą się one pochwalić takimi zaletami jak usuwanie makijażu, brak alkoholu czy właściwości nawilżające skórę.

Krem kojący do twarzy
Równie świetnym kosmetykiem jest kojący krem do twarzy firmy Kryana. Sprawi on, że kondycja naszej skóry znacznie się poprawi, a specyficzna, unikalna formuła zapewni nam wiele witamin.

Serum nawilżające
Ostatnią równie ciekawą propozycją jest serum nawilżające Blithe. Miękka i jedwabista struktura w połączeniu z ekstraktami tworzonymi z wykorzystaniami owoców leśnych sprawia, że nasza skóra będzie jak nowo narodzona. Te produkty to jedynie kropla w morzu tego, co możemy zaoferować swojej cerze.

Komentarze