Węglowodany - suplement, którego nie może zabraknąć w diecie CrossFitowca

WęglowodanySuplementy diety, mające na celu uzupełnienie węglowodanów, nazywane są potocznie carbo. Są one stosowane głównie przez kulturystów oraz osoby, które chcą szybciej przybrać na masie mięśniowej. Tego typu produkty jednak nie tylko dostarczają kalorii, ale również zapewniają lepszą regenerację i pozwalają na wykonywanie wydajniejszych treningów, ze względu na dostarczanie ciału większych ilości energii. Odżywki węglowodanowe są przydatne dla sportowców, choć trzeba je stosować z rozwagą. Przyjmowane odpowiedzialnie, niosą ze sobą wiele korzyści, z których może skorzystać organizm sportowca.

Co zawierają w sobie odżywki węglowodanowe?

Suplementy carbo składają się w głównej mierze z węglowodanów, mających dodać nam energii oraz uzupełnić kalorie, których nie jesteśmy w stanie dostarczyć w ciągu dnia. Ponadto, wiele suplementów zawiera szereg witamin i minerałów, wspomagających regenerację, wzrost mięśni i ogólne dobre funkcjonowanie sportowca.

Dla spotęgowania działania odżywki wykorzystuje się także:

  • maltodekstryny - kompleks szybkowchłanialnych węglowodanów, które dodają nam energii i pozwolą zregenerować siły,
  • glukozę,
  • aminokwasy BCAA,
  • l-glutaminę,
  • taurynę.

Wiele osób twierdzi, iż odżywki węglowodanowe przeznaczone są głównie dla sportowców siłowych. Nie jest to prawdą. Każda osoba aktywna może z nich korzystać, zwłaszcza gdy potrzebuje uzupełnienia kalorii. Suplementy węglowodanowe w proszku można szybko rozpuścić w wodzie i traktować jako zastępczy posiłek.

Suplementy węglowodanowe - kiedy stosować?

Stosowanie odżywek carbo nie musi przebiegać według określonego schematu. Warto pamiętać, że mają stanowić one niejako uzupełnienie diety, a więc w dniu, kiedy odpowiednią ilość kalorii możemy dostarczyć z pożywienia, nie ma potrzeby ich stosowania, gdyż zbyt duża ilość spożywanych kalorii może przynieść negatywne skutki w zakresie budowania sylwetki.

Suplementy węglowodanowe najczęściej stosowane są jako doładowanie energii w okresie okołotreningowym, czyli:

  • przed treningiem - w celu zwiększenia ilości energii, odżywki stanowią świetne paliwo do działania i mogą przyczynić się do wykonywania wydajniejszych treningów;
  • w trakcie treningu - podczas długich, wyczerpujących sesji treningowych można w ten sposób uzupełniać glikogen, dzięki czemu nie zabraknie nam sił;
  • po treningu - po wyczerpujących ćwiczeniach odżywka pomoże nam odbudować stracone pokłady energii. Zawartość składników odżywczych wpłynie na szybszą regenerację i pomoże uzupełnić powstałe podczas intensywnego wysiłku niedobory witamin i minerałów.

Jakie korzyści niesie ze sobą stosowanie odżywek węglowodanowych?

Odżywki carbo wspomagają organizm sportowca, zapewniając mu paliwo do działania. Aby optymalnie określić zalety ich stosowania, należy wiedzieć, jaką rolę w naszym organizmie pełnią węglowodany.

Dodają energii

Jest to ich główne zadanie. To one są źródłem paliwa dla naszego ciała. Organizm człowieka rozkłada węglowodany na cukry proste i skrobię, przemieniając je w glukozę, która jest nam niezbędna do prawidłowego funkcjonowania. Dzięki węglowodanom dobrze pracować mogą nie tylko nasze mięśnie, ale także umysł. Wspomagają koncentrację, a tym samym zapewniają lepszą wydajność w pracy.

Przyspieszają wzrost masy mięśniowej

Jest to dość ważne dla kulturystów oraz sportowców, którym zależy na rozbudowaniu sylwetki. Im więcej ćwiczymy, tym zwiększa się nasze zapotrzebowanie kaloryczne, które często trudno jest uzupełnić w pożywieniu. W ciągu dnia nie zawsze mamy czas na gotowanie, a kupowanie gotowców nie każdemu się podoba ze względu na sztuczne substancje zawarte w produktach. Odżywki węglowodanowe składają się z czystych węglowodanów lub mają dodatki w postaci aminokwasów oraz innych substancji, wspomagających rozrost masy mięśniowej. Stanowią również doskonałe doładowanie kaloryczne.

Przyspieszają regenerację

Nasze mięśnie do regeneracji potrzebują odpoczynku oraz odpowiedniej dawki składników odżywczych. Aby mogły dobrze rosnąć, musimy dostarczać im energii w postaci węglowodanów, tłuszczy oraz białka. Najlepiej w ilości zbilansowanej, dostosowanej do wzrostu, wagi, wieku oraz poziomu aktywności fizycznej. Odżywki węglowodanowe z dodatkiem l-glutaminy czy aminokwasów to świetna pożywka dla mięśni, umożliwiająca ich szybszy powrót do formy. Może to wpłynąć na zwiększenie intensywności oraz częstotliwości treningów, a tym samym na przyspieszenie rezultatów.

Odżywki carbo - jak dawkować?

Na opakowaniu każdego suplementu znajduje się instrukcja zawierająca sposób dawkowania. Najlepiej stosować się do jej zaleceń. Każdy sportowiec powinien jednak pamiętać, iż odżywka to jedynie suplement diety, który ma uzupełniać pewne niedobory, w tym przypadku - głównie kalorie. Stosując odżywkę carbo, należy liczbę kalorii, zawartych w jednej porcji, doliczyć do dziennego bilansu kalorycznego, gdyż bardzo łatwo jest przesadzić z zawartością cukrów, co może skończyć się tzw. zalaniem.

Jakie odżywki węglowodanowe wybierać?

Wybierając suplementy carbo, należy zwrócić uwagę na dwa główne aspekty: skład oraz wydajność. Istnieją preparaty, składające się głównie z samych węglowodanów i stanowią one przede wszystkim uzupełnienie kaloryczne oraz paliwo energetyczne. Są też takie, które w swoim składzie mają również witaminy, minerały oraz inne substancje odżywcze, wykorzystywane przez organizm sportowca. Sprawdzają się one, gdy zależy nam na szybszej regeneracji oraz sprawniejszym wzroście masy mięśniowej.

Sklep internetowy Unbroken Store, współpracując z najlepszymi producentami suplementów diety dla sportowców, oferuje swoim klientom odżywki węglowodanowe najwyższej jakości. Zachęcamy do zapoznania się z produktami najlepszych marek, między innymi Amarok - producenta znanego z tworzenia suplementów dla wszystkich osób aktywnych. W ofercie odżywek carbo znajdziecie państwo specjalne mieszanki zapewniające dodatkową dawkę energii oraz takie, których zadaniem jest nie tylko wzmocnienie, ale również poprawa regeneracji i przyspieszenie efektów treningów.

Komentarze