Wełna i jej prawdziwy renesans

WełnaWełna to nic innego, jak naturalny materiał pochodzenia zwierzęcego. Najczęściej spotykana jest wełna owcza, jednak to nie jedyne zwierzęta, które są hodowane na ten surowiec. Inni puchaci producenci wełny to między innymi lamy, alpaki czy króliki. Najczęściej wykorzystywana jest do produkcji odzieży, ale można ją również spotkać utkaną w pled lub poszewkę na poduszkę, jako element wystroju wnętrza.

Surowiec ten znany jest od wieków, jednak to w ciągu ostatnich kilku lat przechodzi prawdziwy renesans. Częściowo dlatego, że robótki ręczne, takie jak druty czy szydełko wracają do łask odświeżone i w nowoczesnej formie. Ponadto, nie ulega wątpliwościom, że właściwości wełny nie ustępują żadnemu innemu materiałowi - wełna jest bezkonkurencyjna! Oto kilka przykładów:

Właściwości termoizolacyjne

Wełniane swetry, szale, czapki - to jest to, z czym najczęściej kojarzy się nam ten surowiec - i bardzo słusznie! Nic nie ogrzeje nas lepiej w chłodny, zimowy dzień. Nie należy się jednak obawiać, że pod wełnianym swetrem można się ugotować - wręcz przeciwnie. Mimo doskonałych właściwości termoizolacyjnych, wełna jest przepuszczalna, co oznacza, że skóra może swobodnie oddychać, a w momencie przegrzania nie czujemy się jak owinięci folią.

A co, jeśli zmoczy nas deszcz? No cóż, tylko nigdy nie prana wełna jest wodoodporna, a to dlatego, że jest pokryta nadającą jej tą cechę wydzieliną z gruczołów skórnych zwierząt. Jednak ta w postaci swetrów czy szalików poddana jest procesowi czyszczenia nie raz. Niemniej jednak, nawet, jeśli zamoknie (a wody potrafi wchłonąć nawet do 1/5 swojej masy), nadal będzie świetnie grzała. No, i który inny materiał jest taki wszechstronny? Ale to jeszcze nie wszystko.

Trwałość

Wszystko, co wykonane z wełny (tak jak i w przypadku innych materiałów) musi być właściwie konserwowane, aby utrzymało swoje właściwości. W przypadku wełny, ważne jest korzystanie z odpowiednich środków, najczęściej z dodatkiem lanoliny, które utrzymują jej elastyczność. Oznacza to, że jeśli będziemy odpowiednio dbać o wełniany sweter, zachowa on swój kształt przez bardzo długi czas.

Gdy jednak z jakichkolwiek powodów chcemy pozbyć się wełnianego produktu, nie ma nic prostszego. Ze względu na to, że jest to naturalny surowiec, ulega on recyklingowi i nie stanowi zanieczyszczenia dla środowiska. Tutaj wygrywa on z popularnymi konkurentami, takimi jak, na przykład, akryl.

Estetyka

Bardzo ważną właściwością wełny jest jej podatność na filcowanie, czy mechacenie. Jest to zarówno zaleta, jak i wada (gdy na wyrobach wełnianych pojawiają się malutkie nieestetyczne kuleczki, zwitki, które trzeba delikatnie obcinać/golić). Skupmy się jednak na plusach.

Filcowanie umożliwia wykonanie z wełny niewiarygodnie piękny, artystycznych materiałów, z których powstają piękne szale, kapelusze czy płaszcze. Dodatkowo, ze względu na podatność na farbowanie, stwarza to możliwość blendowania najróżniejszych kolorów w jednym wyrobie.

Wełnę, na tle innych surowców wyróżniają genialne właściwości, których kombinacja jest wśród innych materiałów niespotykana. Kompletując więc jesienno-zimową garderobę, warto jest postawić na wyroby wełniane, które są coraz bardziej popularne i coraz łatwiej dostępne.

Artykuł powstał we współpracy z wooldesign.pl.

Ocena: 5.0