Właściwe przechowywanie odciągniętego mleka. Czy robisz to dobrze?

Odciąganie mleka dla dzieckaMleko matki jest głównym i najważniejszym pokarmem małego, kilkumiesięcznego dziecka. Jego skład w pełni odpowiada potrzebom niemowlęcia. Bez względu na to, jaka jest pora dnia czy wiek maluszka. Niestety niektóre okoliczności sprawiają, że nie zawsze możliwe jest przystawienie dziecka do piersi. Choroba mamy czy jej dłuższy wyjazd skutecznie to uniemożliwiają. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze przygotowywanie zapasów mleka matki. W jaki sposób można je przechowywać?

Kiedy potrzebne jest przechowywanie mleka matki?

Nie zawsze musisz przerywać na stałe karmienie swojego dziecka. Bardzo dobrym sposobem jest po prostu zdecydowanie się na tymczasowe przechowanie mleka matki. Po to, aby laktacja nie została przerwana, a maluszek nie musiał być karmiony sztucznym pokarmem.

Mamy korzystają z tego sposobu, kiedy są oddzielone od swojego dziecka. Również w sytuacji, gdy maluszek ssie nieefektywnie, produkcja mleka jest zbyt mała w stosunku do potrzeb niemowlęcia.

Karmienie noworodka

Mleko przechowuje się także w czasie przeciwwskazań do karmienia piersią, np. kiedy mama przyjmuje niektóre leki. Z metody tej korzystają karmiące, które wracają do pracy i nie chcą jeszcze zakończyć laktacji.

Jak prawidłowo przechowywać mleko? W co je przelewać?

Służą do tego specjalne woreczki lub pojemniki. Można się w nie zaopatrzyć w aptece lub po prostu zamówić przez internet. Warto sprawdzić, czy są wyprodukowane przez znanego i dobrego producenta, a także czy zrobione zostały z odpowiednich i bezpiecznych materiałów.

Niekiedy dołącza się je do laktatora. Wówczas można mieć pewność, że taki zestaw jest kompatybilny. Nie będzie konieczne wielokrotne przelewanie mleka. Na rynku dostępne są różne pojemności takich pojemniczków. Wybierz ten, który najbardziej będzie odpowiadał twoim potrzebom.

Zakupiony pojemnik należy odpowiednio przygotować. Zazwyczaj potrzebne informacje jak to zrobić, znajdują się na opakowaniu produktu. Czynności takie najczęściej ograniczają się do umycia pojemniczków ciepłą wodą i detergentem. Oprócz tego dobrze jest je wypłukać i zdezynfekować wrzątkiem.

Przechowywanie odciągniętego mleka ważne zasady

Pojemniki na pokarm mamy powinny być podpisane. Chodzi tu o umieszczenie na nich daty i godziny odciągnięcia oraz przelania takiego płynu. Oprócz tego ważna jest informacja o objętości. Nie mieszamy mleka, w jednym pudełeczku lub woreczku musi znajdować się jedzenie z tego samego dnia. Przerwa w odciąganiu nie może być większa niż 12 godzin. Trzeba też mieć na uwadze, że zamrożone mleko zwiększy swoją objętość, dlatego zawsze zostawiamy trochę miejsca w takim pojemniku.

Komentarze