Wpływ diety na prawidłową pracę wątroby

Dieta a wątrobaO wątrobie rzadko myśli się tak ciepło, jak o sercu czy choćby żołądku. Tymczasem to dzięki wątrobie krew jest wolna od toksyn, w organizmie nie ma szkodliwych substancji, amoniak przekształca się w mocznik, alkohol jest rozkładany i wydalany. Czasem jednak funkcje wątroby mogą być upośledzone i wtedy należy ją odpowiednio wesprzeć. Zobacz, jak możesz pomóc swojej wątrobie na co dzień.

Objawy świadczące o nieprawidłowym funkcjonowaniu wątroby

Wątroba nie jest organem, który w razie problemów daje wyraźne sygnały, jak np. żołądek. O nieprawidłowości jej pracy może świadczyć np. przewlekłe osłabienie i skłonność do szybkiego męczenia się, którego nie usprawiedliwia podjęty wysiłek. Także stany uważane za depresyjne mogą mieć związek z nieprawidłowościami w funkcjonowaniu wątroby. Jeśli do kompletu pojawi się niestrawność i ogólne bóle nadbrzusza, warto pomyśleć o wsparciu pracy wątroby odpowiednią dietą i suplementami.

Ogólne zasady diety wątrobowej

Dieta wątrobowa jest dietą lekkostrawną, a jej założenia do złudzenia przypominają dietę odchudzającą.

Chcesz być fit i przy okazji wesprzeć swoją wątrobę? Zamień trzy duże posiłki w ciągu dnia na sześć małych. Czas skończyć z odwiecznym przekonaniem, że obiad prawdziwym obiadem tylko wówczas, gdy na stole stoi waza z zupą, a obok niej mięso i ziemniaki polane tłustym sosem. Zamień je na świeże posiłki gotowane na parze, nie zapomnij o warzywach i owocach.

Wątroba nie lubi potraw odgrzewanych i odsmażanych. Nie lubi też ciężko pracować, gdy zasypiasz, dlatego nie jedz kolacji bezpośrednio przed pójściem do łóżka.

Chcesz wesprzeć pracę wątroby? Wyeliminuj z diety te produkty

Dania gotowe, żywność wysokoprzetworzona, tłuste wywary - niestety te pozycje są obecne w diecie przeciętnego Polaka, który lubi zjeść smacznie, tłusto i szybko. Także powszechnie lubiany majonez mocno obciąża wątrobę. Można go zjeść raz na jakiś czas (jajko z majonezem to świąteczna tradycja), ale na co dzień lepiej postawić na lżejsze dodatki - np. oliwę z oliwek dodawaną na surowo do gotowych dań.

Przy dolegliwościach wątroby z diety powinny zniknąć wszelkie dania pikantne, wzdymające i ciężkostrawne. Należy zrezygnować z alkoholu i palenia papierosów. Wbrew pozorom nikotyna i substancje smoliste nie odkładają się wyłącznie w płucach. Należy też ograniczyć słodycze i sól.

Te produkty i przyprawy pomogą twojej wątrobie

Dieta eliminacyjna na pewno ułatwi wątrobie prawidłowe funkcjonowanie, ale warto pomóc jej dodatkowo, dodając do potraw przyprawy, które regulują wytwarzanie żółci, tym samym usprawniając jej pracę. Na pewno warto sięgnąć po majeranek, oregano, miętę, jałowiec, tymianek i kminek. Nie znaczy to, że zioła muszą pojawić się we wszystkich daniach, ale warto sięgnąć po nie przynajmniej raz dziennie.

Przy komponowaniu posiłków nie można zapominać o owocach i warzywach. Te pierwsze trzeba jeść minimum dwa razy dziennie, drugie - trzy razy. Oczywiście trzeba pamiętać o pomijaniu roślin gazopędnych - groch, fasola, kapusta, bób, itp.

Jak jeszcze możesz wesprzeć wątrobę

Nieprawidłowości w funkcjonowaniu wątroby nie zawsze wynikają z nieodpowiedniej diety. Ich przyczyną może być przyjmowanie leków, których skutkiem ubocznym jest nadmierne obciążenie wątroby, przyjmowanie kuracji hormonalnej, prowadzenie bardzo intensywnego trybu życia, funkcjonowanie w silnym stresie. W takim przypadku warto ratować się nie tylko dietą.

Hepaset PRO to suplement diety opracowany z myślą o wsparciu wątroby u osób szczególnie narażonych na problemy z nią. Jest w pełni bezpieczny - nie zawiera glutenu, laktozy, białek mlecznych. Jest produktem wegańskim. Dziesięć starannie wyselekcjonowanych składników zostało tak skomponowanych, by wspierać pracę wątroby bez powodowania skutków ubocznych.

Więcej informacji: hepasetpro.pl.

Komentarze