Wpływ produktów pszczelich na zdrowie i urodę

Produkty pszczele a zdrowie i urodaProdukty pszczele są surowcami o wielokierunkowym działaniu. Dobroczynne składniki, które można w nich znaleźć, mają właściwości regenerujące, bakteriobójcze, miejscowo znieczulające czy też detoksykujące. Nic więc dziwnego, że zarówno miód, jak i propolis, wosk oraz mleczko pszczele, znajdują dziś zastosowanie w wielu kuracjach kosmetycznych.

Bogactwo właściwości odżywczych, z którego słyną produkty pszczele, nie jest oczywiście nowością. O dobroczynnym działaniu tych surowców wiadomo od dawna. Ostatnimi czasy można jednak zauważyć, że produkty tego typu cieszą się coraz większą popularnością. Co decyduje o tak dużym zainteresowaniu miodem, propolisem, woskiem oraz mleczkiem pszczelim? Jakie rezultaty da ich zastosowanie w codziennej pielęgnacji bądź przy leczeniu konkretnych dolegliwości skórnych? Warto to sprawdzić, omawiając osobno każdy z produktów pszczelich.

Miód - naturalny środek leczniczy i kosmetyczny

Miód pszczeli od wieków jest wykorzystywany jako naturalny środek leczniczy. Wynika to przede wszystkim z działania antybakteryjnego oraz przeciwwirusowego tej substancji. Natomiast w preparatach kosmetycznych miód można najczęściej spotkać w towarzystwie mleka. Jest tak, gdyż połączenie tych składników stanowi skuteczne zabezpieczenie przed szkodliwym wpływem różnych czynników zewnętrznych.

W kosmetyce miód sprawdza się przede wszystkim przy wygładzaniu, rozjaśnianiu oraz odżywianiu cery. Jego właściwości regeneracyjne można wykorzystać zwłaszcza w przypadku podrażnień naskórka, pękających ust oraz nieestetycznego trądziku. Ponadto, produkt ten przeciwdziała tworzeniu się przebarwień na skórze.

Co ciekawe, miód zawierają także profesjonalne preparaty, które służą do codziennej pielęgnacji włosów - zarówno szampony, jak i odżywki czy maseczki. Ponadto, w dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszy się samodzielne przygotowywanie tego typu kosmetyków. W obydwu przypadkach miód przyczyni się do wygładzenia oraz nawilżenia włosów, jak również ułatwi ich rozczesywanie.

Propolis i jego zastosowanie

Propolis, znany także pod nazwą kitu pszczelego, jest surowcem stosowanym zarówno w kosmetyce, jak i medycynie naturalnej. Zabarwienie tego produktu bywa różne. Zazwyczaj ma on kolor brązowy, pomarańczowy, szary bądź czarny. Często można spotkać się z opinią, że propolis, przynajmniej z wyglądu, jest bardzo podobny do żywicy.

W przypadku kitu pszczelego najważniejsze jest jednak to, że posiada on właściwości bakteriobójcze. Dzięki temu propolis sprawdza się jako naturalny antybiotyk oraz środek do pielęgnacji cery trądzikowej bądź tłustej. Po produkt ten można także sięgnąć w celu przywrócenia skórze równowagi mikrobiologicznej. Ponadto, propolis odżywia cerę, przywraca jej blask oraz jędrność. W związku z tym, można go stosować w kuracjach kosmetycznych, które pozwalają na zniwelowanie problemów cery dojrzałej. Osobną kwestią jest to, że kit pszczeli chroni skórę przed niekorzystnym wpływem promieniowania UV.

Propolis, podobnie jak miód, znajduje się w składzie wielu kosmetyków, które są przeznaczone do pielęgnacji włosów oraz skóry głowy. Mowa tutaj przede wszystkim o preparatach niwelujących problemy z łupieżem i świądem. Specyfiki zawierające kit pszczeli pozwalają także na nawilżenie włosów oraz przywrócenie im miękkości, gładkości, blasku i odpowiedniej kondycji. Ponadto, preparaty te są zazwyczaj łagodne i nie wypłukują koloru. Co za tym idzie, używanie preparatów z propolisem zaleca się zarówno w przypadku włosów farbowanych, jak i zniszczonych, suchych czy łamliwych.

Wosk pszczeli w kosmetyce

Wosk pszczeli występuje zazwyczaj w formie twardej masy. Zanim więc surowiec ten będzie się nadawał do jakichkolwiek zastosowań kosmetycznych, trzeba go odpowiednio uplastycznić. Cechą charakterystyczną wosku pszczelego jest również wyjątkowo przyjemny aromat. Pytanie jednak, w jaki sposób można wykorzystać wartości odżywcze tego produktu?

Wosk pszczeli można dziś spotkać w składzie różnego rodzaju kremów, balsamów, maści, pomadek do ust oraz kredek. Tak szerokie zastosowanie wynika z faktu, że surowiec ten zapewnia kosmetykom łatwe rozsmarowywanie oraz niezbędną jedwabistość. Poza tym, wosk pszczeli okazuje się skuteczny przy nawilżaniu oraz wygładzaniu cery.

Mleczko pszczele - nietrwały, ale cenny surowiec

Mleczko pszczele to produkt wart uwagi z kilku powodów. Po pierwsze, zawiera więcej witamin niż miód, propolis czy wosk. Po drugie, ze względu na swoją nietrwałość, wymaga składowania w odpowiednich warunkach. Tej jasnożółtej papki z pewnością nie można przechowywać w temperaturze pokojowej, gdyż traci ona wtedy swoją aktywność biologiczną oraz bardzo szybko wysycha. Po trzecie wreszcie, mleczka pszczelego używa się nie tylko w kuracjach pielęgnacyjnych, ale także w dermatologii.

W przypadku kosmetyki, surowiec ten jest ceniony przede wszystkim za szczególne właściwości regeneracyjne. Co więcej, mleczko pszczele zapewnia uelastycznienie i nawilżenie skóry, reguluje nadmierną aktywność gruczołów łojowych oraz pełni rolę środka tonizującego. Dlatego stosowanie preparatów z tą substancją zaleca się głównie osobom posiadającym cerę tłustą, suchą lub mieszaną.

W jaki sposób można jeszcze wykorzystać dobroczynne działanie mleczka pszczelego? Okazuje się, że jest ono pomocne m.in. przy leczeniu skaleczeń, łojotoku, stanów zapalnych jamy ustnej i gardła, opryszczki oraz ran, które trudno się goją. Dodatkowo, mleczko tego typu można znaleźć w preparatach służących do niwelowania łysienia plackowatego lub łojotokowego.

O czym należy pamiętać?

Obecność produktów pszczelich w kosmetykach - zarówno preparatach profesjonalnych, jak i tych przygotowywanych w domu - jest dowodem na to, że naturalne substancje odżywcze wpływają bardzo korzystnie na funkcjonowanie organizmu człowieka. Niemniej, przed kompleksowym użyciem jakiegokolwiek specyfiku, warto go najpierw przetestować na niewielkim i niewidocznym obszarze ciała. Produkty pszczele mogą bowiem wywoływać reakcje alergiczne.

Anita Święconek, Qclinique.

Komentarze

Jadwiga
Ja sobie robię maseczkę z pyłku pszczelego. A dla zdrowia łykam koncentrat pierzgi pszczelej :)