Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Laserowa korekcja wzrokuWada wzroku nie oznacza, że trzeba nosić okulary lub soczewki przez całe życie. Metody laserowej korekcji wzroku pozwolą pozbyć się krótkowzroczności, nadwzroczności i astygmatyzmu. Technologia laserowa w okulistyce to najnowocześniejsza w tej dziedzinie medycyny, najbardziej innowacyjna i doskonała metoda korygowania niedoborów widzenia.

Co to jest laserowa korekcja wzroku?

Aby można było zobaczyć wszystko jasno i wyraźnie, oko musi się skupić. Nieumiejętność ustawienia właściwej ostrości jest przyczyną słabego widzenia. Z pomocą lasera okuliści mogą zmienić kształt rogówki, aby oko odzyskało ostrość, a obraz padający na siatkówkę stał się wyraźny. Pierwsza metoda laserowej korekcji wzroku została opracowana dość dawno temu, zaczęła działać pod koniec lat 80-tych. Od tego czasu podejście znacznie się poprawiło. Każdego roku na świecie przeprowadzanych jest około 3 milionów operacji, a ich liczba rośnie.

Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu laserowej korekcji wzroku

Jakie problemy pomoże rozwiązać laserowa korekcja wzroku? Ta procedura jest skuteczna w przypadku krótkowzroczności do -12 dioptrii, nadwzroczności do +6 dioptrii i mieszanego astygmatyzmu od -4 do +4 dioptrii. Laserową korekcję wzroku można polecić każdemu, kto cierpi na problemy ze wzrokiem. Jest to szczególnie konieczne dla tych, którzy z jakiegoś powodu nie mogą nosić soczewek lub odczuwają znaczny dyskomfort podczas ich używania. Laserowa korekcja wzroku jest doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy mają problemy tylko z jednym okiem.

Lista przeciwwskazań do procedury laserowej korekcji wzroku

Do przeciwwskazań do laserowej korekcji wzroku należą:

 • Zaćma
 • Jaskra
 • Szybko postępujące zaburzenia widzenia
 • Cukrzyca
 • Obecność rozrusznika serca
 • Patologie rogówki (takie jak przerzedzenie, stożek rogówki i inne)
 • Infekcje oczu
 • Ciąża (po zabiegu laserowej korekcji silna aktywność fizyczna jest przeciwwskazana, a poród jest obciążeniem.

Możliwe komplikacje po laserowej korekcji wzroku

Pomimo faktu, że laserowa korekcja wzroku jest operacją szybką i mało szkodliwą, warto pamiętać, że nadal występuje pewne ryzyko. Szanse na powikłania są minimalne, ale są. Należy jednak zauważyć, że najczęściej powstają z powodu nieprzestrzegania zasad zachowania po operacji. Powikłania po laserowej korekcji wzroku obejmują:

 • Obrzęk
 • Zapalenie i krwotok
 • Uraz i przemieszczenie płatka rogówki (często wynika z faktu, że pacjent dotknął oka)
 • Zmniejszenie czułości kontrastu o zmierzchu (pojawia się po raz pierwszy po operacji i przechodzi z czasem).
 • Według statystyk ryzyko wystąpienia jakichkolwiek powikłań po zabiegu wynosi 2%.

Jak wygląda procedura laserowej korekcji wzroku?

Zabieg odbywa się za pomocą specjalnej instalacji, wiązka laserowa skierowana na rogówkę odparowuje warstwy komórek, których grubość mierzona jest w mikronach, aby zmienić kształt rogówki. To niezwykle delikatna i zaawansowana technologicznie procedura. Laserowa korekcja wzroku jest przeprowadzana ambulatoryjnie. Po wszystkich badaniach, diagnozie i konsultacji z okulistą, lekarz wykonuje znieczulenie miejscowe kroplami do oczu i pozostawia oko w stanie otwartym.

Następnie okulista tworzy najcieńszy płat rogówki i zabiera go na bok, jakby otwierał stronę książki. Następnie rogówka jest przetwarzana przez wiązkę laserową, która odparowuje część komórek i nadaje rogówce niezbędną, starannie obliczoną postać dla wszystkich parametrów. Po zakończeniu manipulacji lekarz zwraca płat rogówki na miejsce i wygładza go. Krople antybakteryjne są wkraplane do oka, utrwalacz jest usuwany, a pacjent może wrócić do domu.

Wiele osób martwi się myślą: co się stanie, jeśli podczas operacji przypadkowo poruszą oczami?

Wszakże, jeśli korekcja laserowa jest tak delikatną pracą, konsekwencje najmniejszego ruchu gałek ocznych będą katastrofalne. W rzeczywistości nie ma ryzyka. Współczesne lasery śledzą minimalne odchylenia gałki ocznej, w wyniku, czego wiązka lasera opada ściśle w miejsce pierwotnie określone przez komputer. Przy silnym odchyleniu gałki ocznej urządzenie automatycznie zawiesza pracę. Cała operacja trwa 10-15 minut, a czas bezpośredniej ekspozycji lasera na oko wynosi od 30 do 40 sekund. Operacja jest całkowicie bezbolesna. A nawet podczas krótkiego okresu rehabilitacji pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu ani bólu.

W ciągu 3-4 tygodni po zabiegu nie można pocierać oka (najlepiej go nie dotykać), należy nosić ciemne okulary nawet przy pochmurnej pogodzie. Należy unikać przegrzania (gorące kąpiele, solarium), aktywności fizycznej i sportu, picia alkoholu, a kobiety powinny również zaprzestać używania kosmetyków. Istnieje kilka metod laserowej korekcji wzroku. Ich główna różnica polega na rodzaju lasera używanego do operacji i metodzie tworzenia powierzchni rogówki do ablacji.

Artykuł powstał we współpracy z blikpol.pl.

Komentarze