Wybieramy piekarnik do nowej kuchni

PiekarnikPiekarnik to niezbędny element w kuchni. Może nie używa się go tak często, jak lodówki, czy płyty grzewczej, ale mimo to, musi być trwały i funkcjonalny. Podpowiadamy, jaki wybrać.

Wśród dostępnych na rynku piekarników mamy ogromny wybór modeli, rodzajów wykonania i użytych technologii. Wymaga to zatem dokładnego przemyślenia formy i technologii piekarnika, odpowiedniej do twojej kuchni.Producenci i konsumenci dzielą piekarnik wg kilku kryteriów. Pierwsze z nich to takie, które określa, czy piekarnik jest samodzielny, dowolnej zabudowy, czy też jest zintegrowany z płytą grzewczą, gdzie sterowanie jest uzależnione od płyty grzewczej. To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Piekarnik samodzielny pozwala na zamontowanie go w dowolnym miejscu, na przykład na słupku w wygodnej dla użytkownika wysokości.

Sposoby działania

Oprócz tego, piekarniki dzieli przez wzgląd na sposób działania. I tak rozróżniamy piekarniki elektryczne, które posiadają wiele dodatkowych funkcji, parowe, parowe z funkcją pieczenia oraz gazowe. Kupując piekarnik elektryczny, zwróć uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Piekarnik parowy oraz parowy z funkcją pieczenia to piekarnik, który umożliwia pieczenie na parze, w różnych stopniach wilgotności. Uzyskuje się potrawy lekkie, zdrowe i z ograniczoną ilością tłuszczu. Piekarniki parowe pracują w niższych temperaturach niż klasyczne piekarniki. Piekarniki gazowe to standardowe modele, które wykorzystują w swojej pracy nie energię elektryczną, ale gaz.

Wielkość piekarnika a możliwości kuchni

Wybierając piekarnik do kuchni,zastanów się, nad wielkością piekarnika. Określ swoje i swoich domowników potrzeby i możliwości kuchni. Czasem potrzeby są ogromne, ale ogranicza je wielkość kuchni. Producenci oferują kilka rozmiarów, od standardowych, gdzie szerokość i wysokość wynoszą około 60 cm, przez kompaktowe, czyli o zmniejszonych wymiarach. Zmniejsza się wysokość do 45 cm, zwęża je do 50 cm. To rozwiązania proponowane do małych kuchni. Z kolei do dużych kuchni można dobrać piekarnik powiększony. Przede wszystkim pozwalają na przygotowanie równocześnie kilku potraw. Ich głębokość może wynosić do 50 cm a szerokość prawie 90 cm.

Drzwiczki

Innym podziałem, stosowanym przez producentów, jest ten, który określa sposób otwierania drzwiczek. Można wybierać spośród piekarników otwieranych do dołu, które to rozwiązanie jest najczęściej spotykane i równocześnie najtańsze, oraz drzwiczki otwierane do boku.

Wyjmowanie potraw

Wyjmowanie potraw z piekarnika ułatwiają prowadnice. Klasycznym rozwiązaniem są prowadnice drabinkowe, które jednak są nieco kłopotliwe ze względu na wygodę i bezpieczeństwo. Spotyka się również prowadnice teleskopowe, które umożliwiają wyjmowanie potraw z piekarnika zupełnie tak samo, jak wysuwanie szuflady. Można również spotkać piekarniki, gdzie montowane są wózki, wysuwające się z piekarnika wraz z zawartością. Innym rozwiązaniem są prowadnice umieszczone na drzwiach, wysuwające się z zawartością razem z drzwiami piekarnika. To rozwiązanie również opiera się na wózku.

Funkcje

Spośród funkcji piekarników można wybierać w niemal nieograniczony sposób. Można kupić piekarnik wyposażony w podwójną komorę, co umożliwia pieczenie dwóch potraw równocześnie w dwóch różnych temperaturach. Co Ciekawe zapachy się tutaj nie mieszają.

Inną ciekawą funkcją jest rozmrażanie czy termosonda, którą umieszcza się wewnątrz potrawy, a która pozwala sprawdzić temperaturę wewnątrz potrawy i wyłączyć piekarnik automatycznie. Innymi przydatnymi funkcjami są grill i szybkie nagrzewanie, czy samoczyszczenie się piekarnika.

Standardowe funkcje to grzanie dolne i górne, programy pieczenia czy termoobieg. Można wybrać piekarnik, który ma na przykład funkcję mikrofali, dzięki czemu nie musisz kupować już tego urządzenia. Podstawowym wyposażeniem większości piekarników są blachy oraz ruszt, a także naczynie żaroodporne. Można również szukać piekarników o różnych zabezpieczeniach, zwłaszcza, gdy w domu mamy małe dzieci.

Artykuł został przygotowany przez firmę Milenium Piotr Młynarczyk z Wrocławia specjalizującej się w serwisie i sprzedaży urządzeń AGD