Wybieramy piekarnik do nowej kuchni

PiekarnikPiekarnik to niezbędny element w kuchni. Może nie używa się go tak często, jak lodówki, czy płyty grzewczej, ale mimo to, musi być trwały i funkcjonalny. Podpowiadamy, jaki wybrać.

Wśród dostępnych na rynku piekarników mamy ogromny wybór modeli, rodzajów wykonania i użytych technologii. Wymaga to zatem dokładnego przemyślenia formy i technologii piekarnika, odpowiedniej do twojej kuchni.Producenci i konsumenci dzielą piekarnik wg kilku kryteriów. Pierwsze z nich to takie, które określa, czy piekarnik jest samodzielny, dowolnej zabudowy, czy też jest zintegrowany z płytą grzewczą, gdzie sterowanie jest uzależnione od płyty grzewczej. To obecnie najpopularniejsze rozwiązanie. Piekarnik samodzielny pozwala na zamontowanie go w dowolnym miejscu, na przykład na słupku w wygodnej dla użytkownika wysokości.

Sposoby działania

Oprócz tego, piekarniki dzieli przez wzgląd na sposób działania. I tak rozróżniamy piekarniki elektryczne, które posiadają wiele dodatkowych funkcji, parowe, parowe z funkcją pieczenia oraz gazowe. Kupując piekarnik elektryczny, zwróć uwagę na klasę energetyczną urządzenia. Piekarnik parowy oraz parowy z funkcją pieczenia to piekarnik, który umożliwia pieczenie na parze, w różnych stopniach wilgotności. Uzyskuje się potrawy lekkie, zdrowe i z ograniczoną ilością tłuszczu. Piekarniki parowe pracują w niższych temperaturach niż klasyczne piekarniki. Piekarniki gazowe to standardowe modele, które wykorzystują w swojej pracy nie energię elektryczną, ale gaz.

Wielkość piekarnika a możliwości kuchni

Wybierając piekarnik do kuchni,zastanów się, nad wielkością piekarnika. Określ swoje i swoich domowników potrzeby i możliwości kuchni. Czasem potrzeby są ogromne, ale ogranicza je wielkość kuchni. Producenci oferują kilka rozmiarów, od standardowych, gdzie szerokość i wysokość wynoszą około 60 cm, przez kompaktowe, czyli o zmniejszonych wymiarach. Zmniejsza się wysokość do 45 cm, zwęża je do 50 cm. To rozwiązania proponowane do małych kuchni. Z kolei do dużych kuchni można dobrać piekarnik powiększony. Przede wszystkim pozwalają na przygotowanie równocześnie kilku potraw. Ich głębokość może wynosić do 50 cm a szerokość prawie 90 cm.

Drzwiczki

Innym podziałem, stosowanym przez producentów, jest ten, który określa sposób otwierania drzwiczek. Można wybierać spośród piekarników otwieranych do dołu, które to rozwiązanie jest najczęściej spotykane i równocześnie najtańsze, oraz drzwiczki otwierane do boku.

Wyjmowanie potraw

Wyjmowanie potraw z piekarnika ułatwiają prowadnice. Klasycznym rozwiązaniem są prowadnice drabinkowe, które jednak są nieco kłopotliwe ze względu na wygodę i bezpieczeństwo. Spotyka się również prowadnice teleskopowe, które umożliwiają wyjmowanie potraw z piekarnika zupełnie tak samo, jak wysuwanie szuflady. Można również spotkać piekarniki, gdzie montowane są wózki, wysuwające się z piekarnika wraz z zawartością. Innym rozwiązaniem są prowadnice umieszczone na drzwiach, wysuwające się z zawartością razem z drzwiami piekarnika. To rozwiązanie również opiera się na wózku.

Funkcje

Spośród funkcji piekarników można wybierać w niemal nieograniczony sposób. Można kupić piekarnik wyposażony w podwójną komorę, co umożliwia pieczenie dwóch potraw równocześnie w dwóch różnych temperaturach. Co Ciekawe zapachy się tutaj nie mieszają.

Inną ciekawą funkcją jest rozmrażanie czy termosonda, którą umieszcza się wewnątrz potrawy, a która pozwala sprawdzić temperaturę wewnątrz potrawy i wyłączyć piekarnik automatycznie. Innymi przydatnymi funkcjami są grill i szybkie nagrzewanie, czy samoczyszczenie się piekarnika.

Standardowe funkcje to grzanie dolne i górne, programy pieczenia czy termoobieg. Można wybrać piekarnik, który ma na przykład funkcję mikrofali, dzięki czemu nie musisz kupować już tego urządzenia. Podstawowym wyposażeniem większości piekarników są blachy oraz ruszt, a także naczynie żaroodporne. Można również szukać piekarników o różnych zabezpieczeniach, zwłaszcza, gdy w domu mamy małe dzieci.

Autor artykułu

Artykuł został przygotowany przez firmę Milenium Piotr Młynarczyk z Wrocławia specjalizującej się w serwisie i sprzedaży urządzeń AGD

Komentarze


Mała kuchniaJeśli powierzchnia kuchni jest dla nas wyznacznikiem pozwalającym ocenić, ile miejsca


Nóż japońskiJaponia to kraj o bardzo długiej historii i bogatej kulturze. Kraj Kwitnącej Wiśni sły


Kuchenka indukcyjnaKażdy, kto remontuje lub urządza swoją kuchnię staje przed koniecznością


Blachy do pieczeniaZ całą pewnością nic nie smakuje tak dobrze, jak domowe wypieki własnej