Wyznaczanie momentu owulacji - kalendarz

OwulacjaWyznaczanie momentu owulacji

Owulacja, zwana również jajeczkowaniem, jest najważniejszym momentem cyklu miesięcznego kobiety.

W tym czasie dojrzały pęcherzyk Graffa opuszcza jajnik i przemieszcza się dalej jajowodem w kierunki macicy. W regularnych cyklach owulacja przypada na ich środek. Wiele kobiet deklaruje, że odczuwa ból owulacyjny, określany jako dyskomfort w dole brzucha po stronie jajnika, który produkuje i uwalnia pęcherzyk. Jest to jednak dolegliwość przemijająca. Jajeczkowaniu może towarzyszyć również ból głowy.

Owulacja, kalendarz owulacji

Ponadto, w tym czasie zwiększa się temperatura ciała, a śluz w szyjce macicy się zagęszcza. Aby jednak bardziej precyzyjnie wyznaczyć moment jajeczkowania, warto skorzystać z testów owulacyjnych. Dlaczego jest to takie istotne? Określenie owulacji jest ważne zarówno z punktu widzenia planowania ciąży jak i unikania jej. Jeśli para zamierza począć dziecko, wyznaczenie jajeczkowania pozwala im określić, kiedy stosunek może zakończyć się zapłodnieniem. Warto pamiętać, że kobieta jest płodna jedynie w ciągu 24 godzin po owulacji, czyli uwalniania dojrzałego pęcherzyka.

Jeśli jednak do stosunku doszło kilka dni wcześniej, możliwe jest, że w drogach rodnych kobiety są jeszcze plemniki, zdolne zapłodnić komórkę jajową. Mianem dni płodnych określa się więc okres okołoowulacyjny, obejmujący zarówno kilka dni przed jak i po jajeczkowaniu. Wiele pań zastanawia się, czy można w jakiś sposób przesunąć moment owulacji i tym samym wszystkie dni płodne. Okazuje się, że nie ma metody sztucznego przesuwania jajeczkowania w cyklu. W wielu przypadkach mamy jednak do czynienia ze skracaniem się lub wydłużaniem cyklu.

Taki stan rzeczy może być spowodowany różnymi czynnikami, między innymi chorobą, podróżą czy po prostu zmęczeniem. Lekarze tłumaczą to prosto: organizm sam dostosowuje moment jajeczkowania do najlepszej kondycji organizmu. Skrócenie lub wydłużenie cyklu przesuwa moment owulacji, więc w przypadku planowania lub unikania ciąży zalecana jest ostrożność. Obserwacje własnego ciała warto więc w takich wypadkach szczególnie wspomagać testami owulacyjnymi.

Ocena: 5.0

Komentarze