Z jakiego materiału powinny być wykonane spodenki do biegania?

Spodenki do bieganiaSpodenki, w których biegamy jako joggerzy lub osoby uprawiające biegi w sposób bardziej zaawansowany, są jednym z tych niezbędnych elementów wyposażenia, na który powinniśmy zwracać szczególną uwagę. Naszym tematem będą dziś materiały tekstylne, z jakich szyje się spodenki do biegania. To nie jest drobiazg - to ważny wyznacznik wyboru odpowiedniej odzieży sportowej.

Rodzaje materiałów, z jakich wytwarzane są spodenki do biegania

Gdy oglądamy archiwalne filmy z gwiazdami koszykarskimi ligi NBA z lat 70', to widzimy, że najlepsi zawodnicy mieli na nogach coś, co dziś nazwiemy zwykłymi tenisówkami. Jednakże technologia wytwarzania odzieży sportowej jest dziś już znacznie bardziej rozwinięta. Materiały, z jakich tworzy się odzież dla sportowców, obecnie stanowią najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii produkcji ubrań sportowych. Spodenki do biegania nie są tu wyjątkiem. Już dawno temu porzuciliśmy materiały ciężkie, które "nie oddychają", materiały, w których odczuwalibyśmy dyskomfort.

Bawełna jako materiał, z którego uszyte są spodenki biegowe, nadal pozostaje jednym z najlepszych rozwiązań. Jednakże sposób tkania bawełny i przygotowanie materiału bawełnianego dla ubrań sportowych jest dziś rodzajem sztuki, ponieważ bawełna nadająca się na ubiór, w którym uprawiamy sport, jest współcześnie czymś innym niż np. bawełniana bluzka lub spodnie wizytowe. Spodenki do biegania mogą również zawierać nylon, poliester lub spandex - to nowe rodzaje materiałów, które są lekkie, przewiewne i doskonale dopasowane.

Najczęściej jednak mamy do czynienia z połączeniem tych materiałów. Na przykład wysokiej jakości bawełna plus spandex i odrobina nylonu - taka kombinacja zapewnia elastyczność, brak skrępowania ruchów, zapobiega nadmiernemu poceniu się i zwyczajnie dobrze się nosi.

Spodenki do biegania - doskonałe dopasowanie

Jak wiemy przewaga nylonu w tkaninie, z której zrobiono spodenki, będzie dobra na sezony nieco chłodniejsze, gdyż nylon jest materiałem, który w niewielkim stopniu oddaje ciepło wytwarzane podczas aktywności fizycznej. Spandex jest mile widziany wszędzie - to znakomity materiał cechujący się gładkością i niezwykłą elastycznością. Dzięki spandexowi zapewniamy sobie też odpowiednią wentylację. Poliester zwykle nie jest stosowany bez uzupełnienia o inne materiały, ale zapewnia utrzymanie kroju odzieży i jej dobre dopasowanie, gdyż wykazuje pewną "sztywność". Większość spodenek do biegania w swojej konstrukcji materiałowej będzie oparta na klasycznej bawełnie, uzupełnianej przez materiały syntetyczne.

O czym jeszcze trzeba wiedzieć, gdy wybieramy spodenki do biegania

Przede wszystkim dobra odzież sportowa nie powinna krępować naszych ruchów, a nawet przystosowywać się do nich. Komfort biegania jest najważniejszy. Chcemy przecież skupić się na treningu, w którym nie przeszkodzi nam nieprzewiewny podkoszulek lub spodenki, które będą źle dopasowane.

W czasie uprawiania sportu czymś naturalnym jest wytwarzanie potu. Wilgoć powinna być albo dobrze wchłaniana, albo - to jeszcze lepsze - można zapobiec nadmiernemu wydzielaniu potu przez zakup odzieży "oddychającej". Istota polega na rozwiązaniu, kiedy pot (który w naturalny sposób chłodzi rozgrzaną skórę) prawie wcale nie występuje, gdyż bariera jaką jest odzież (np. spodenki do biegania) staje się przepuszczalna, reaguje na temperaturę ciała i otoczenia. Na koniec przypomnijmy jeszcze, że materiał naszych spodenek do biegania powinien być lekki, łatwy w praniu i trwały, a więc zapewnić komfortowe użytkowanie odzieży przez kilka sezonów.

Komentarze