Zabawki wspierające rozwój niemowlaka

Zabawki dla niemowlakaWielu dzisiejszych rodziców kupuje swoim pociechom to, czego sami nie mieli w dzieciństwie. Potem okazuje się, że jest tego zdecydowanie, za dużo na jedno dziecko. Jakie zabawki niemowlęce warto kupić?Wybieraj mądrze, czym bawi się Twoje dziecko

Sklepy z artykułami dziecięcymi oferują dziś tak bogaty wybór zabawek, że trudno się na coś zdecydować. Zewsząd otaczani jesteśmy reklamami kolejnych nowości, pełnych kolorów, dźwięków i światełek. Maluszki zasypywane są prezentami przynoszonymi przez dziadków, ciocie, wujków oraz znajomych rodziców. Wśród przedszkolaków z kolei mówi się o tym, że dzieci są coraz częściej przebodźcowane, nie potrafią się skoncentrować, ani przez chwilę usiedzieć w miejscu.

Problem nie pojawia się nagle, dlatego już na etapie wybierania pierwszych zabawek, warto zwrócić uwagę na to, co trafia w małe rączki. Zabawki dla niemowląt zawsze powinny być dobrze przemyślanym wyborem.

Zabawki edukacyjne dla niemowląt, które stymulują rozwój

Dzieci w pierwszych miesiącach życia uczą się niesamowicie szybko. Ich umysły z każdą chwilą aktywności przyswaja nową wiedzę. Nie musisz w tym celu czytać bobasowi encyklopedii, wystarczy, że obserwuje otaczający go świat, wdycha zapachy, słucha dźwięków, dotyka przedmioty. Pobudzanie poszczególnych zmysłów wywiera duży wpływ na działanie mózgu, w którym nieustannie powstają nowe połączenia nerwowe. Zadaniem rodziców jest właściwy dobór otaczających go przedmiotów i oczywiście osobista interakcja z dzieckiem. Poniżej przedstawiamy listę tych zabawek wartych zainteresowania.

Mata edukacyjna

Świetnie sprawdza się już od pierwszych tygodni życia. Mata wyposażona może być w pałąki z zabawkami, a także pobudzające ciekawość lusterka, szeleszczące folie, kolorowe gryzaki, przyciski, elementy, które można pokręcić itp.

Poza tym, że mata edukacyjna działa na zmysły, jest jednocześnie doskonałym miejscem treningowym. Maluszek w otoczeniu swoich ulubionych zabawek macha rączkami, nóżkami, gaworzy. Leżąc na brzuszku, zachęcany jest przez poszczególne atrakcje do podnoszenia główki i wzmacniania mięśni grzbietu. Dzięki takim ćwiczeniom, z każdym dniem stabilizuje się jego pozycja pionowa. Wiele niemowląt właśnie na macie wykonało pierwszy obrót z brzuszka na plecy lub z pleców na brzuszek.

Wśród dostępnych na rynku mat, możesz dostać zarówno bardzo pobudzające, kolorowe, pełne atrakcji modele, jak i skromniejsze, w odcieniach brązu, szarości, bazujące głównie na zabawkach pluszowych. Jeśli szukasz maty dla niemowlęcia, przejrzyj oferty na Allegro. Możesz wybrać taki model, jaki uznasz za najbardziej odpowiedni i to w dobrej cenie.

Książka edukacyjna

Takie książeczki dla niemowląt wykonane są z bezpiecznych tkanin i na każdej stronie czekają atrakcje. Mogą to być kolorowe wstążeczki z materiałów o różnej strukturze, piszczałki, frędzelki, odmienne w dotyku powierzchnie, lusterka, a także maleńkie pacynki. Od pierwszych miesięcy życia warto uczyć dziecko, że książki są ciekawe. W takiej wersji jednocześnie stymulują zmysły i dzięki małym rozmiarom, świetnie nadają się na spacer, czy do samochodu.

Klocki

Występują w bardzo różnorodnych odsłonach. W przypadku najmłodszych dobrze sprawdzają się sześcienne klocki pluszowe. Każda ścianka jest inna, z innego materiału, z innym obrazkiem. Jeden klocek może szeleścić, inny dzwonić dzwoneczkiem. Budujcie z kilku klocków wieżę i burzcie ją. Taka zabawa również może zachęcić malucha do podnoszenia główki w pozycji na brzuchu.

Niemowlęta, które już same siedzą, będą próbować samodzielnie układać wieże, co dobrze rozwija koordynację ręka-oko. Starsze niemowlaki mogą się już interesować klockami drewnianymi i popularnym Lego Duplo.

Sorter

To zabawka, która uczy rozróżniać kształty oraz kolory. Zwykle ma postać pudełka, do którego należy wrzucać klocki przez dedykowane im otwory. Jeśli ograniczacie plastik w domu, wybierz sorter drewniany. Na Allegro znajdziesz fajne kostki edukacyjne, które poza sorterem wyposażone są w kółka zębate, koraliczki na drucie, liczydło i inne atrakcje.

Komentarze