Zabieg zaćmy. Daj drugą młodość dla Twoich oczu. Specjalistyczne zabiegi zaćmy

ZaćmaZaćma, zwana też kataraktą, to popularna choroba oczu. Polega na stopniowym mętnieniu soczewki, a cierpią na nią w przeważającej części ludzie starsi. Czy oznacza to, że w pewnym wieku należy po prostu pogodzić się z utratą wzroku? Absolutnie nie, o czym przekonasz się, czytając nasz artykuł!

Dlaczego w podeszłym wieku gorzej widzimy?

Zaćma

Przyczyn pogarszania się wzroku u seniorów jest wiele. Wynikają one z postępującego w organizmie procesu starzenia, który stopniowo dopada wszystkie narządy. Nie inaczej jest z zaćmą. W wyniku tego schorzenia naturalna soczewka oka coraz bardziej mętnieje, a jakość widzenia się pogarsza. W wyostrzeniu rozmywającego się obrazu nie pomagają nawet najlepsze okulary. Co więcej, wraz z rozwojem choroby mogą pojawić się inne objawy, np. dwojenie w jednym oku, świetliste promienie wokół źródeł światła. Nieleczona zaćma utrudnia funkcjonowanie, a nawet grozi całkowitym zmętnieniem soczewki. Warto też wiedzieć, że choroba ta dotyka nie tylko seniorów. U osób młodych również może dojść do rozwinięcia się katarakty. Najczęściej jest to wynikiem wrodzonych skłonności do zaćmy, urazów bądź stanów zapalnych oka, a także przyjmowania niektórych leków.

Zaćma

Współczesne możliwości leczenia zaćmy

Zwlekanie z diagnozą i leczeniem jest w przypadku zaćmy bardzo niebezpieczne. Grozi to całkowitym zmętnieniem soczewki i trwałą utratą szansy na przywrócenie dobrego widzenia. Należy więc jak najszybciej poszukać dla siebie pomocy, zgłaszając się w pierwszej kolejności do lekarza okulisty. Dokona on rozpoznania choroby i w razie potrzeby skieruje na odpowiedni zabieg. Zaćmę leczy się operacyjnie, usuwając zmętniałą soczewkę i wstawiając w jej miejsce nową, sztuczną. W trakcie zabiegu stosowane jest znieczulenie miejscowe. Operacja nie trwa długo, przeważnie jest to kilkanaście minut. Zabieg wykonać można w ramach świadczeń NFZ, które od 1 kwietnia bieżącego roku finansuje operacje usunięcia zaćmy bez limitów. Trzeba jednak pamiętać, że w ramach Funduszu otrzymamy jedynie soczewkę jednoogniskową, która zapewnia dobre widzenie tylko na jedną odległość.

Zaćma

A może zabieg wykonany prywatnie?

Wartą rozważenia alternatywą dla zabiegu w ramach NFZ jest operacja wykonana w prywatnej klinice. Takie rozwiązanie pozwala znacznie skrócić czas oczekiwania na usunięcie zaćmy, a co więcej, uzyskujemy możliwość skorzystania z soczewki wieloogniskowej. Jest to soczewka nowej generacji, która pozwala dobrze widzieć w każdej odległości. Okazuje się to tym ważniejsze, że soczewkę można wymienić tylko raz w życiu. Ponadto zabieg w ramach NFZ wiąże się z jednodniową hospitalizacją, podczas gdy przy operacji wykonanej prywatnie pacjent może już po godzinie wrócić do domu i spędzać czas z bliskimi.

Lekarka

Prywatne zabiegi usunięcia zaćmy oferują kliniki w całej Polsce. W Toruniu z zabiegu skorzystać można w Szpitalu Citocare działającym w ramach sieci Citomed. Nie czekaj więc, aż zupełnie stracisz szansę na odzyskanie dobrego widzenia i zgłoś się do placówki Citocare po drugą młodość dla Twoich oczu.

Komentarze