Ząbkowanie u niemowlaka - jak rozpoznać jego objawy i przynieść ulgę maluszkowi?

Ząbkowanie u niemowlakaChwila, gdy rodzice zauważą w buzi swojej pociechy pierwszy ząbek, budzi zazwyczaj wiele emocji. Niekiedy jednak ząbkowanie wiąże się z nieprzyjemnymi dolegliwościami dla maluszka. Możecie skutecznie łagodzić jego objawy. Sprawdźcie, jak rozpoznać, czy to już czas na wyrzynanie się zębów waszej pociechy i jak możecie przynieść jej ulgę!

Ząbkowanie naturalnym etapem rozwoju dziecka

Proces wzrostu zębów wbrew pozorom nie rozpoczyna się dopiero w okresie niemowlęcym ani nawet noworodkowym. Mniej więcej w okolicy 4 tygodnia życia płodowego powstają zalążki zębów mlecznych, nazywane listewką zębową. Około 7-tygodniowy płód powinien mieć już komplet 20 zawiązków, z których powstaną w późniejszym czasie zęby mleczne. Do tego czasu zalążki pozostaną w kości, tuż pod dziąsłami szczęki i żuchwy.

Ząbkowanie jest naturalnym etapem rozwoju dziecka i obejmuje wyrzynanie się zębów w jamie ustnej. Można powiedzieć, że jest to proces, w którym z zalążka zęba powstaje cały ząb. Przemieszcza się on z miejsca rozwoju w obrębie kości do jamy ustnej, przebija powierzchnię dziąsła, a następnie wyrzyna się, przez co uzyskuje swoją pozycję funkcjonalną.

Kiedy następuje ząbkowanie?

Najczęściej ząbkowanie związane jest z okresem niemowlęcym, choć kolejne ząbki w jamie ustnej dziecka mogą też pojawiać się także i nieco później. Niekiedy dziecko może urodzić się z jednym lub kilkoma ząbkami i mówimy wówczas o ząbkowaniu przedwczesnym. Na ogół są to zęby wrodzone i noworodkowe. Taką sytuację warto skonsultować z lekarzem stomatologiem.

U większości dzieci pierwszy ząbek wyrzyna się mniej więcej w 3 miesiącu życia. Warto, żebyśmy pamiętali, że rozwój dziecka i jego tempo są całkowicie indywidualne, dlatego u jednego dziecka ząbek pojawi się w 3-4 miesiącu, a u innego nawet w 12 miesiącu życia. Ząbkowanie wczesne odbywa się między 3 a 4 miesiącem życia, a ząbkowanie o czasie - pomiędzy 5 a 8. Jeśli pierwszy ząb pojawia się u dziecka pomiędzy 9 a 11 miesiącem życia, jest to ząbkowanie opóźnione, a gdy ząbki wyrzynają się później - mówimy o ząbkowaniu późnym.

Którego z ząbków spodziewać się jako pierwszego? Zasadniczo pierwsze wyrzynają się u dzieci dolne jedynki, a następnie jedynki górne, siekacze, kły i zęby trzonowe. Oczywiście nie będzie niczym szczególnym, jeśli zęby będą pojawiać się w innej kolejności. Rozwój maluszka w dużej mierze jest indywidualną kwestią każdej pociechy i jeśli lekarz nie stwierdził żadnych nieprawidłowości w tym zakresie - nie powinniśmy mieć powodu do niepokoju.

Jakie objawy związane są z ząbkowaniem?

Radość rodziców związana z dojrzeniem pierwszego ząbka w buzi dziecka może być przytłumiona w wyniku pojawienia się przykrych objawów ząbkowania. Niestety ząbkowanie nie zawsze przebiega bezboleśnie. Maluszek może wówczas odczuwać dyskomfort, swędzenie i ból w obrębie dziąseł, pod którymi zaczynają się przemieszczać ząbki. Do najczęściej występujących objawów ząbkowania zaliczyć należy:

  • pojawiający się znikąd płacz,
  • obfite ślinienie się,
  • złe samopoczucie,
  • podwyższoną temperaturę ciała i wypieki - trwające do 48 godzin,
  • biegunkę.

Dziecko w okresie ząbkowania chętnie wkłada w usta swoje rączki czy przedmioty, które ma w swoim zasięgu. Jego dziąsła są wyraźnie zaczerwienione i opuchnięte. Stają się tkliwe, przez co maluszek może stać się marudny, płaczliwy i mieć problemy ze spożywaniem posiłków.

Jak przynieść ulgę maluszkowi w ząbkowaniu?

Jeśli obserwujemy pierwsze objawy ząbkowania, dziecko płacze i marudzi, a przy tym nie chce jeść, możemy sięgnąć po jeden z popularnych sposobów, dzięki którym dziecko poczuje ulgę. Rozwiązaniem może okazać się masaż dziąseł - wystarczy umyć palec w chłodnej wodzie i delikatnie masować dziąsła maluszka. Można także podać dziecku gryzak - żelowy lub wykonany z miękkiego tworzywa, schłodzony w lodówce. Załagodzi to nieco dolegliwości odczuwane przez malucha. Nie decydujmy się jednak na podawanie niemowlęciu jakichkolwiek środków przeciwbólowych bez wyraźnego zalecenia lekarza. Nie bez znaczenia pozostaje bliskość rodziców i dziecka. Przytulanie, noszenie i kołysanie w ramionach pozwolą maluszkowi poczuć się bezpiecznie i zapomnieć o bólu towarzyszącym ząbkowaniu.

Komentarze