Zaburzenia w oddawaniu moczu

Zaburzenia w oddawaniu moczuBolesne oraz utrudnione oddawanie moczu nazywane jest dyzurią. W badaniu ankietowym, w którym wzięło udział 30 000 mężczyzn i kobiet, okazało się, że dolegliwości przy oddawaniu moczu występują u 3% dorosłych powyżej 40. roku życia.

Dyzuria jest związana z wieloma jednostkami chorobowymi, takimi jak zapalenie cewki moczowej lub zapalenie pęcherza moczowego, czyli szeroko pojęte infekcje układu moczowego. Jedną z najczęstszych przyczyn zaburzeń w oddawaniu moczu wśród mężczyzn jest rozrost gruczołu krokowego (prostaty). Wśród typowych objawów rozrostu występuje także zbyt częste oddawanie moczu, szczególnie w godzinach nocnych oraz problemy w jego utrzymaniu. Powiększenie prostaty można zdiagnozować za pomocą USG lub badania per rectum.

Czym jest gruczoł krokowy?

Inaczej nazywany prostatą lub sterczem. To narząd występujący u każdego mężczyzny o kształcie i wielkości orzecha włoskiego. Znajduje się pod pęcherzem moczowym i przechodzi przez niego fragment cewki moczowej - dlatego też jego rozrost wywołuje ucisk na cewkę i stąd pojawiają się problemy z oddawaniem moczu. Funkcją gruczołu krokowego jest produkcja substancji będących składnikiem spermy. Po 45. roku życia prostata stopniowo się powiększa (przyczyny nie są do końca poznane), powodując problemy z oddawaniem moczu - mówimy wtedy o łagodnym rozroście stercza. Na problemy z oddawaniem moczu cierpi prawie 80% mężczyzn w wieku 75 lat.

Najpierw wizyta u specjalisty

Podejrzewając u siebie zaburzenia w oddawaniu moczu i rozrost stercza skierujmy swoje pierwsze kroki do lekarza rodzinnego lub urologa. Przed wizytą warto przygotować sobie informacje, które pomogą zebrać odpowiedni wywiad lekarski. Poinformuj, od kiedy odczuwasz objawy, czy są uporczywe, jakie jest ich nasilenie, gdzie są dokładnie zlokalizowane, ile razy dziennie oddajesz mocz, czy po wypróżnieniu odczuwasz ulgę, czy uczucie niepełnego wypróżnienia. Zastanów się, czy dolegliwościom towarzyszy gorączka lub ból okolicy lędźwiowej. Koniecznie poinformuj o nowotworach występujących w rodzinie lub problemach z prostatą u ojca czy dziadka. Taka wizyta jest bardzo istotna, ponieważ pomaga stwierdzić, który pacjent ma zwiększone ryzyko rozwoju raka stercza i wprowadzić odpowiednią profilaktykę.

Jak urolog stawia diagnozę?

Podstawowym badaniem jest per rectum, które lekarz wykonuje palcem. Można wtedy wyczuć, czy gruczoł jest powiększony, jaką ma konsystencję oraz ocenić jego powierzchnię. Dalej należy wykonać morfologię krwi oraz oznaczyć PSA (swoisty antygen sterczowy). Konieczne jest także badanie USG, które pozwala ocenić ukrwienie stercza oraz obecność lub brak guzków. Na badanie USG należy się zgłosić z pełnym pęcherzem, ponieważ wtedy możliwe jest lepsze uwidocznienie prostaty. Na podstawie wymienionych badań urolog może stwierdzić o konieczności lub braku wskazań do dalszej diagnostyki, czyli badania urodynamicznego, cystoskopii lub biopsji.

Jak łagodzić objawy?

Wśród preparatów wspomagających walkę z rozrostem prostaty warto wspomnieć o leku Prostamol Uno, który zawiera w swoim składzie wyciąg z owoców boczni piłkowanej. Wyciąg z tej rośliny jest skuteczny w niwelowaniu takich objawów jak: słaby strumień moczu, częste oddawanie moczu w ciągu dnia i nocy oraz uczucie parcia na mocz. Efekty będą odczuwalne po około 4 tygodniach stosowania.

Komentarze