Zadbaj o bezpieczeństwo skóry latem

Bezpieczeństwo skóry latem"Słońce świeci nad nami, rozgrzewa nasze ciała promieniami […]" - wielu z nas śpiewa te słowa razem z zespołem Sami. Kochamy lato i jego osobliwą naturę, która cudownie pieści nasze ciała śmiałym słońcem.

Lato to wakacje, które chętnie spędzamy na plaży, w otoczeniu złocistego i nagrzanego piasku oraz wody. Opalamy naszą skórę na idealny brąz, fundujemy jej morskie kąpiele - ale czy to rzeczywiście jest takie dobrodziejstwo? Jak chronić skórę na plaży, by z mile spędzonego urlopu nie wrócić prosto do gabinetu dermatologa?

Trzymaj słońce na wodzy

Naturalnie, opalanie ma swoje prozdrowotne właściwości – pomaga w wytworzeniu witaminy D. Nie mniej, zbyt duża dawka promieni, które nie zostają w żaden sposób zablokowane, może spowodować co najmniej poparzenie skóry. Intensywne opalanie, bez zabezpieczenia może doprowadzić do wielu innych, groźnych chorób tj. zmiany skórne czy rak skóry. Oprócz tego uwolnione wodne rodniki przyspieszają proces starzenia, tkanka traci zbyt dużą ilość wody, stając się suchą i wiotką. W takiej sytuacji nie trudno o bolesne podrażnienia.

Zanim wyjdziemy na plażę i pokażemy całemu światu swoje wypielęgnowane ciało w kuszącym bikini, bezspornie należy wybrać się do drogerii. Do wyboru mamy kremy i mleczka z odpowiednim filtrem, który stworzy na skórze bezpieczny film ochronny w postaci miliona małych lusterek odbijających zbyt śmiałe promienie słoneczne. Idealnym zabezpieczeniem, bezpiecznym zarówno dla nas, jak i dla organizmów żyjących w wodzie, w której będziemy zażywali kąpieli (jeziora, rzeki, morze), są filtry fizyczne, które rozpoznamy po składzie, a konkretnie występującym w nim tlenku cynku lub drobinkach dwutlenku tytanu.

SPF - czyli dobry kompan plażowego relaksu

Niejednokrotnie osoby, które nie potrafią przekonać się do kremów z filtrem, twierdzą, że te blokują opalanie. To jeden z koronnych mitów, który istnieje tylko dlatego, by można było znaleźć wymówkę na swoją trywialność. W istocie preparaty z filtrami chronią, ale nie hamują opalania.

Słynny SPF - czyli Sun Protective Factor, to wskaźnik naszej ochrony podczas opalania. Oznacza on nie mniej, nie więcej jak ilość czasy, którą możemy bezpiecznie spędzić na opalaniu się, nie ryzykując poparzenia. Przy intensywnym słońcu i jasnej karnacji, skóra niezabezpieczona kremem z filtrem zaczyna poddawać się poparzeniu po około kwadransie. SPF podaje nam wielokrotność tego czasu, tym samym SPF 8 gwarantuje ochronę przez 2 godziny, ale w odpowiednim rytmie, tzn. 8 razy po kwadransie. Należy pamiętać, że preparat należy aplikować cyklicznie, według zaleceń producenta.

Bezpieczne opalanie z SPF to właściwe dobranie kosmetyku. Warto wiedzieć, na jak długo zabezpieczą one naszą skórę.

  • SPF 10 - to 2,5 godziny ochrony
  • SPF 15 - to 3 godziny 45 minut
  • SPF 20 - to 5 godzin
  • SPF 30 - to 7,5 godziny ochrony
  • SPF 50 - to 12,5 godzin ochrony
  • SPF 50 + jest najdłużej działającym i najmocniej zabezpieczającym kosmetykiem gwarantującym ochronę powyżej 13 godzin.

Twoja karnacja ma znaczenie!

Kosmetyki dobieramy pod kątem karnacji, a nie reklamy czy mody. Dlatego też to, co znajdziemy w kosmetyczce koleżanki, nie zawsze będzie idealne dla naszej skóry. Blondynki o mlecznej skórze z piegami powinny wybrać SPF 50; panie o jasnej cerze, która trudno się opala mogą wybrać SPF30. Miłośniczki opalania o ciemnych włosach i śniadej cerze bezpiecznie mogą kupić krem z SPF 20, a kobiety o oliwkowym odcieniu skóry mogą pozwolić sobie na SPF 15.

Fotokarnacja jest jednym z wyznaczników, pamiętajmy jednak, by pamiętać, że w różnych rejonach świata słońce jest mniej lub bardziej figlarne. Wybierając się do krajów egzotycznych, koniecznie kupujemy preparaty w wysoką ochroną. Krem aplikujemy co 2 – 3 godziny, nie omijając żadnej partii ciała. Pierwszy raz aplikujemy go na około kwadrans przed wyjściem na słońce, by zdążyła się wytworzyć bariera ochronna. Nie zapominajmy o włosach! Te chronimy chustkami, kapeluszami, a także właściwymi kosmetykami, które będą je nawilżały i zagwarantują odpowiednie odżywienie zwłaszcza po morskich kąpielach.

Artykuł powstał przy współpracy z dermatolog p. Martą Malek.

Komentarze


Noże kuchenneTrudno wyobrazić sobie kuchnię bez noży, choć jednak wszyscy z nich korzystam


BezsennośćNadmiar emocji, stres, wrażenia - to wszystko ma wpływ na nasz sen. niestety, ten wpływ je


Płytki ceramicznePłytki ceramiczne to popularny rodzaj fliz, czyli płyt, które są wykorzystyw


Środki czystościW chwili obecnej na rynku wybór preparatów do czyszczenia i różnego rod