Zioła moczopędne - rodzaje, właściwości, działanie i zastosowanie

Moczopędny skrzyp polnyZioła i rośliny zielarskie znane i stosowane są od tysięcy lat na różnego rodzaju dolegliwości. Zioła moczopędne stanowią alternatywę dla różnego rodzaju sztucznych środków, które są dostępne w aptekach. Stosowane z powodzeniem w medycynie niekonwencjonalnej znalazły stale powiększające się grono swoich zwolenników.

Medycyna naturalna budzi coraz większe zainteresowanie ludzi, tracących zaufanie do sztucznych medykamentów, które niosą za sobą szereg skutków ubocznych i niepożądane działania w postaci pogorszenia stanu zdrowia lub samopoczucia pacjenta.

Zioła moczopędne - działanie

Zioła oprócz swoich właściwości moczopędnych posiadają, inne cenne zalety m. in. działają, prozdrowotnie, odtruwają, działają rozkurczowo i antybakteryjnie. Zioła moczopędne podnoszą odporność organizmu i pomagają usunąć toksyny, które wydalane są wraz z moczem w zdrowy i bezpieczny sposób. Rośliny lecznicze działają, w naturalny nieinwazyjny sposób zwiększając, ilość moczu wydalanego na dobę.

Zwiększona ilość moczu ułatwia usunięcie końcowych produktów przemiany materii oraz nadmiaru wody. Zioła lecznicze nie wypłukują z organizmu elektrolitów (są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania), działają łagodnie i stopniowo. Zioła moczopędne stosowane są w chorobach układu moczowego oraz w kamicy nerkowej. Stosując, zioła powinniśmy, się kierować zaleceniami lekarza lub według zaleceń zamieszczonych na opakowaniu.

Zioła moczopędne

  • Brzoza brodawkowa - ma działanie moczopędne, wzmacniające i odtruwające. Surowcem leczniczym są liście, pączki oraz kora. Napar z liści brzozy stosuje się w niewydolności nerek, w chorobach układu moczowego i w kamicy nerkowej. Brzoza zawiera saponiny, kwasy organiczne, garbniki, żywicę, sole mineralne oraz związki trójterpenowe. Sok z brzozy oczyszcza i wzmacnia organizm, poprawia, pracę nerek wypłukując, z nich piasek.
  • Czarny bez - działanie moczopędne mają kwiaty, liście i kora. Owoce czarnego bzu mają właściwości odtruwające - zalecane w chorobach zakaźnych, chorobach układu pokarmowego, nerwobólach i dnie moczanowej. Owoce są źródłem witaminy C, zawierają flawonoidy, witaminy z grupy B, olejek, sole mineralne – napar z bzu posiada działanie przeciwwirusowe, przeciwzapalne, przeciwbólowe, łagodzi przeziębienia i wspomaga układ immunologiczny.
  • Jałowiec pospolity - wykorzystywany jest jako roślina przyprawowa i jadalna, jałowiec często wykorzystywany jest w medycynie ludowej przy infekcjach dróg moczowych - posiada działanie antybakteryjne i grzybobójcze. Jałowiec stosowany jest przy dolegliwościach związanych z zatrzymaniem wody w organizmie i w niedomaganiu nerek - moczopędne właściwości rośliny zwiększają wydalanie moczu i pomagają usunąć zalegające toksyny z organizmu. Olejek z jałowca wykorzystywany jest w maściach rozgrzewających, nerwobólach i bólach reumatycznych.
  • Lubczyk ogrodowy - jest rośliną leczniczą i przyprawową, ma działanie wiatropędne, wykrztuśne i moczopędne. Roślina wykorzystywana jest w chorobach dróg moczowych i nieżytach górnych dróg oddechowych. Lubczyk zwiększa pobudliwość seksualną, pobudza krwawienie miesiączkowe i łagodzi bóle menstruacyjne. Lubczyk jest znaną i cenioną rośliną przyprawową stosowaną w wielu krajach.
  • Mącznica lekarska - ma działanie antyseptyczne, ściągające i moczopędne. Roślina wykorzystywana jest w zakażeniach dróg moczowych, kamicy nerkowej, ropomoczu. Surowiec zielarski stanowią liście pozyskiwane w od kwietnia do września – roślina wykorzystywana jest jako przyprawa kuchenna oraz uprawiana jako roślina ozdobna.
  • Pokrzywa - roślina zielna wykorzystywana od dawna ziołolecznictwie, właściwości moczopędne pokrzywy wykorzystywane są w chorobach układu moczowego, kamicy nerkowej - pomaga usunąć szkodliwe substancje z organizmu. Pokrzywa stosowana jest w chorobach przewodu pokarmowego, usprawnia przemianę materii i pobudza apetyt. Pokrzywa zawiera cenne składniki m. in. witaminy, sole mineralne, mikroelementy.
  • Rdest ptasi - roślina lecznicza stosowana w kamicy nerkowej, właściwości moczopędne zwiększają wydalanie moczu i pomagają oczyścić organizm. Rdest ptasi wykorzystywany jest też zewnętrznie przy trudno gojących się ranach oraz przy chorobach płuc.
  • Skrzyp polny - posiada właściwości moczopędne i przeciwzapalne, skrzyp polny wykorzystywany jest przy schorzeniach dróg moczowych, zapobiega tworzeniu się kamieni działa korzystnie na przemianę materii. Roślina wykorzystywana jest w kosmetyce do pielęgnacji skóry problematycznej skłonnej do podrażnień, trądziku i czyraków.
  • Żurawina wielkoowocowa - posiada właściwości antybakteryjne, stosowana w infekcjach dróg moczowych, w chorobach nerek i pęcherza moczowego. Owoce żurawiny zawierają witaminy, błonnik sole mineralne i garbniki, wykorzystywane są do przyrządzania przetworów i nalewek. Żurawina ma właściwości lecznicze, regularne picie soku zapobiega miażdżycy, nowotworom i chorobom układu krążenia.

Zioła moczopędne działają powoli i nieinwazyjnie, decydując, się na kurację ziołami musimy, uzbroić się w cierpliwość. Najlepsze efekty uzyskamy, łącząc zioła o tych samych właściwościach. Kurację ziołami należy przeprowadzać pod nadzorem lekarza lub zastosować się do zaleceń umieszczonych na opakowaniu - stosując, samodzielnie kurację nie należy, przekraczać zalecanej dawki.

Komentarze

Matysiakowa
Kłącza perzu, liście brzozy. Działają moczopędnie i wchodzą w skład pasty ziołowej fitolizyna, która działa też przeciwzapalnie . Bardzo dobre w prewencji kolki nerkowej.