Zrezygnuj z dymka - terapia nikotynozastępcza

Rzucanie palenia31 maj - Światowy Dzień bez Papierosa! Dla niektórych data całkowicie obojętna, może i nawet nieznana, lecz dla osób, którym udało się pokonać nałóg tytoniowy niezwykle wyjątkowa - rzeczywiście, jest się z czego cieszyć, a nawet świętować! Pokonanie uzależnienia nie jest proste, wymaga silnego samozaparcia, dyscypliny i przede wszystkim chęci do pożegnania się nałogiem.

Według statystyk podanych przez Ministerstwo Zdrowia prawie 9 milionów Polaków pali papierosy, a rocznie aż 60 tysięcy osób umiera na choroby, które są następstwem uporczywego nałogu tytoniowego. Liczby zwalają z nóg, więc... Drogi palaczu - weź sprawy, a w zasadzie zdrowie w swoje ręce - i podejmij zdecydowane działania, kto wie... może i dla Ciebie ostatni dzień maja będzie małym wielkim świętem! Silna motywacja, samodyscyplina i sprzymierzeńcy, którzy wyciągają pomocną dłoń z produktami nikotynozastępczymi, zastępującymi szkodliwego i śmierdzącego papierosa.

Nie liczysz się tylko Ty... Twoja rodzina i bierne palenie

Lista dolegliwości wywołanych nałogiem tytoniowym nie jest krótka i należą do niej naprawdę ciężkie schorzenia, takie jak: rak płuc, rak krtani, niewydolność oddechowa, ostre infekcje dróg oddechowych, udar mózgu, zawał serca czy miażdżyca. Osoby uzależnione od nikotyny powinny znać następstwa nałogu, który niezwykle szybko wciąga w swoje szpony (najnowsze statystyki mówią, że nikotyna uzależnia mocniej niż narkotyki twarde).

Ty i Twoje zdrowie to jedno, może powiedzieć, że sam jesteś za nie odpowiedzialny (przynajmniej w tej kwestii), lecz czy zastanawiałeś się kiedykolwiek jakie skutki przynosi bierne palenie?

Osoby narażone na wdychanie dymu tytoniowego (żona, mąż, dzieci?) są zagrożone jeszcze bardziej niż osoba paląca, stężenie substancji w wydychanym dymie jest większe! Statystyki donoszą, że bierne palenie wywołuje około 600 tysięcy zgonów rocznie, a niestety sporą częścią są dzieci... Liczby przerażają - zdrowie na pierwszym miejscu!

Gdy chęci to za mało... Terapia nikotynozastępcza a rzucanie palenia

Odpowiednie przygotowanie to klucz do sukcesu. Jeżeli jesteś zdecydowany, lecz nałóg nie daje za wygraną skorzystaj ze środków farmakologicznych dostępnych w aptekach. Nikotynowa terapia zastępcza zalecana jest głównie dla osób, których fizjologiczne uzależnienie jest silne,

a brak nikotyny w organizmie wywołuje objawy odstawienne: kaszel, problemy z koncentracją, nadpobudliwość, uczucie głodu czy obstrukcje. Wiele a tak nie wiele: nastawienie psychiczne, motywacja + leki wspomagające rzucanie palenia = wygrana z nałogiem!

Preparaty farmakologiczne z pomocą w rzucaniu palenia

Dostęp do leków, które za zadanie mają pomóc rzucić palenie jest stosunkowo prosty i teoretycznie nie wymaga konsultacji z lekarzem. Jest także kilka naturalnych składników - niefarmakologicznych, które stosowane są w czasie odchodzenia od nałogu nikotynowego, jak na przykład kudzu, lecz ich popularność jest zdecydowanie mniejsza i nie przynosi tak wymiernych skutków, jak terapia z wykorzystaniem nikotyny lun cytyzyny. Terapia nikotynozastępcza jest całkowicie nieinwazajna, nie wymaga żadnych wyrzeczeń (oczywiście poza odstawieniem papierosa) i dostępna jest w wielu formach:

  • Plastry Nicorette i Niquitin: działają przez receptory skórne, czyli transdermalnie. Dostarczają organizmowi nikotynę łagodząc skutki odstawienne - nerwowość, bóle głowy, bóle mięśni. Występują w kilku dawkach, aby stopniowo odzwyczajać organizm od substancji uzależniającej.
  • Gumy do żucia Nicorette: (np. https://www.i-apteka.pl/pol_m_Rzuc-Palenie_Nicorette-430.html) preparat w postaci gum do żucia występuje w kilku smakach. W momencie wystąpienia chęci zapalenia papierosy wystarczy przeżucie produktu, co powoduje uwolnienie się nikotyny, która wchłania się do organizmu dzięki funkcji resorpcyjnej
  • Pastylki Niquitin: łagodzą głód nikotynowy przez pierwsze dwa tygodnie od odstawienia papierosów.
  • Spray Nicorette: wygodna forma aplikacji ułatwi rzucenie palenia osobom zabieganym, które odczuwają silną chęć zapalenia papierosa. Nikotyna wchłania się za pośrednictwem błony śluzowej w jamie ustnej.
  • Desmoxan i Tabex: leki OTC zawierające w składzie cytyzynę, która wykazuje działanie podobne do nikotyny. Zadaniem leków jest stopniowe odzwyczajenie organizmu od środka uzależniającego, a co za tym ułatwia pożegnanie z nałogiem.

Rzucenie palenia wymaga konsekwencji i zdecydowanego dążenia do pożegnania się z nałogiem, który negatywnie wpływa na zdrowie - Twoje i Twoich bliskich. Początek nie będzie prosty, jednakże warto zacząć małymi krokami: początkowo zmniejsz liczę wypalanych papierosów,
a następnie ostentacyjnie wyrzuć ostatnią fajkę! Zrób to dla siebie i dla swoich bliskich!

Autor: mgr farm. Aneta Sobala

Komentarze

Anna
W sumie to bardzo ciekawa metoda.