Puchnięcie nóg - najczęstsze przyczyny

Puchnięcie nógOpuchlizna na nogach to uciążliwa dolegliwość, którą mogą powodować różnorodne czynniki. Problem opuchniętych nóg to nie tylko nieestetyczny wygląd, ale również może to świadczyć o poważnych problemach. Mogą to być kontuzje i urazy, ale też choroby układu sercowo-naczyniowego. Jakie są jeszcze przyczyny puchnięcia nóg? Jakie są sposoby leczenia opuchlizny?

Przyczyny puchnięcia nóg

Można wymienić różne czynniki, które powodują obrzęki i puchnięcie nóg. Jeśli dochodzi do zatrzymania płynu w tkankach, wtedy można mówić o obrzęku obwodowym. Może mieć on związek z dolegliwościami ze strony układu krążenia, a także układu limfatycznego i nerek. Obrzęki na nogach pojawiają się także podczas długiego siedzenia i stania.  Wśród najczęstszych przyczyn obrzęku obwodowego wymienia się:

  • przewlekłą niewydolność żylną,
  • zakrzepicę żył głębokich,
  • obrzęk limfatyczny,
  • niewydolność serca[1],
  • marskość wątroby,
  • ciążę,
  • choroby nerek,
  • niektóre choroby serca,
  • pozostawanie przez długi czas w pozycji siedzącej albo stojącej.

To właśnie przewlekła niewydolność żylna[2], inaczej określana jako żylaki, jest najczęstszą przyczyną występowania objawów zastoju żylnego, co ma związek z wstecznym przepływem krwi w żyłach albo ich zwężenia lub niedrożności. Ta zalegająca krew jest przyczyną puchnięcia nóg i kostek. Choroba ta może występować pod postacią żylaków nóg, zespołu pozakrzepowego, pierwotnej niewydolności zastawek żylnych, a także jako żylne zespoły uciskowe.

Najważniejszym czynnikiem, który przyczynia się do rozwoju przewlekłej niewydolności żylnej i puchnięcia nóg, jest nadciśnienie żylne. Do jego powstawania dochodzi w wyniku niewydolności albo zniszczenia zastawek żylnych, niedrożności lub zwężenia żył w wyniku zakrzepicy, a także ucisku na żyły. Nadciśnienie żylne przyczynia się do zastoju krwi żylnej i nadmiernego wypełnienia żył pod ciśnieniem, co jest przyczyną obrzęku nóg.

Sposoby na puchnięcie nóg

Przy obrzękach i puchnięciu nóg bardzo ważne znaczenie ma leczenie zachowawcze. Poza tym można wykorzystywać domowe sposoby, wśród których wymienia się moczenie nóg w zimnej wodzie, okłady z octu, ćwiczenia fizyczne. Do tego duże znaczenie ma prawidłowa higiena pracy oraz robienie regularnych przerw w pracy, która wymaga utrzymywania tej samej pozycji przez wiele godzin.

Jeszcze inną metodą jest kompresjoterapia, gdzie wykorzystuje się produkty uciskowe, takie jak: rajstopy, pończochy czy podkolanówki, które mają różny stopień ucisku. Pomóc mogą również dostępne bez recepty leki na obrzęki nóg. Na przykład można zastosować żel z heparyną np. Lioton 1000. Substancją czynną żelu jest heparyna, która pomaga łagodzić objawy towarzyszące niewydolności żył powierzchownych, w tym uczucie ciężkości nóg i obrzęki.

Te leki dostępne bez recepty zmniejszają obrzęki, przyspieszają odpływ krwi żylnej, a także zmniejszają jej zastój w żyłach, a do tego wzmacniają naczynia krwionośne. Poza tym pomóc może również konsultacja z lekarzem, który po postawieniu prawidłowej diagnozy wprowadzi odpowiednie leczenie.

Referencje:

  1. Dobrowolski, R. Dąbrowski, Obrzęki z przyczyn kardiologicznych i ich leczenie [w:] „Lekarz POZ”, 1/2019.
  2. Zubilewicz, A. Jaroszyński, Przewlekła choroba żylna [w:] „Forum Medycyny Rodzinnej”, 2015, tom 9, nr 5.

Komentarze