Jak zmienić swoje otoczenie, aby zminimalizować objawy alergii?

Objawy alergiiW walce z alergią bardzo duże znaczenie ma postępowanie pozafarmakologiczne polegające na przystosowaniu stylu życia i środowiska do osoby odczuwającej objawy chorobowe. Otoczenie, w którym przebywasz, może zminimalizować nasilenie przykrych dolegliwości. Na co powinieneś zwrócić uwagę?

Alergie zależne środowiskowo

Tym pojęciem można określić grupy uczuleń, których nasilenie silnie zależy od warunków panujących w domu oraz od środowiska zewnętrznego. Można do nich zaliczyć uczulenie na pyłki roślin wiatropylnych, alergię na roztocza kurzu domowego i uczulenie na pleśnie. Nasilenie alergii na pyłki roślin jest zależne od czasu pylenia uczulającej rośliny. W zależności od gatunku okres ten waha się od początku lutego do końca listopada. Objawy alergiczne wywoływane kontaktem z pleśniami i roztoczami kurzu domowego najbardziej są wyrażone jesienią i latem.

Uczulenie na pyłki roślin wiatropylnych - jak zmienić otoczenie?

Całkowite uniknięcie ekspozycji na pyłki roślin jest niemal niemożliwe. Nawet jeśli w obrębie miejscowości, w której mieszkasz, nie ma uczulających Cię drzew lub traw, to wciąż pozostajesz narażony na kontakt z pyłkami, które mogą być przemieszczane przez wiatr na odległości kilkudziesięciu kilometrów. Warto śledzić kalendarz pyleń. Na dedykowanych do tego stronach internetowych znajdziesz informacje o tym, jakie stężenia pyłków znajdują się w poszczególnych regionach Polski. Z taką wiedzą możesz planować podróże. Przykładowo większość roślin nieco wolniej zakwita i zaczyna pylić na północy kraju. Na początku sezonu pylenia możesz więc udać się na wakacje nad morze i wrócisz, gdy ilość uczulających substancji w powietrzu będzie się zmniejszać.

Ważne jest też ograniczanie wietrzenia pomieszczeń, stosowanie oczyszczaczy powietrza i klimatyzatorów z filtrami zatrzymującymi pyłki. Wszystko to ma na celu zmniejszenie kontaktu z alergenem[1].

Uczulenie na roztocza kurzu domowego - jak zmienić otoczenie?

Osoby uczulone na roztocza kurzu domowego odniosą dużą korzyść z działań profilaktycznych. Przede wszystkim zrezygnuj z tzw. "zbieraczy kurzu", do których można zaliczyć zbędne dywany, koce, zasłony czy pluszaki. Jeśli nie chcesz z nich całkowicie usuwać, pierz je często w temperaturze co najmniej 60 Regularnie wietrz i sprzątaj pomieszczenia. Utrzymuj temperaturę w pomieszczeniach poniżej 22 - roztocza wówczas wolniej się namnażają. Regularnie odświeżaj tapicerowane powierzchnie. Zakup antyalergiczny materac oraz pościel z hipoalergicznych tkanin[2, 3].

Uczulenie na pleśnie - jak zmienić otoczenie?

W przypadku uczulenia na pleśnie możesz być zmuszony do usunięcia kwiatków doniczkowych z domu. Dobrze dogrzewaj mieszkanie i wietrz je, chroniąc je przed nagromadzeniem wilgoci, która sprzyja rozwojowi pleśni. Regularnie usuwaj liście i gałęzie z podwórka, na których po deszczu może rozwinąć się pleśń. Unikaj spacerów po mokrych, leśnych ścieżkach[4].

Przygotuj się na sezon alergiczny

Odpowiednio wczesna zmiana otoczenia jest w stanie zdecydowanie zmniejszyć lub nawet zminimalizować do zera objawy alergii. Wcześniej zaplanuj sprzątanie, kupno potrzebnych sprzętów i wizytę u alergologa, który dostosuje Twoją terapię do nadchodzącego sezonu alergicznego. W aptece znajdziesz tabletki na alergię dla dorosłych z substancjami antyhistaminowymi, które możesz stosować już przy pierwszych objawach uczulenia.

Bibliografia

  1. "Kalendarz pylenia", PTA dla pacjentów. Dostęp: 23 marzec 2024. [Online]. Dostępne na: https://dlapacjentow.pta.med.pl/baza-wiedzy/kalendarz-pylenia/
  2. J. M. Wilson i T. A. E. Platts-Mills, "Home Environmental Interventions for House Dust Mite", The Journal of Allergy and Clinical Immunology: In Practice, t. 6, nr 1, s. 1-7, sty. 2018, doi: 10.1016/j.jaip.2017.10.003.
  3. P. Aggarwal i S. Senthilkumaran, "Dust Mite Allergy", w StatPearls, Treasure Island (FL): StatPearls Publishing, 2023. Dostęp: 26 marzec 2024. [Online]. Dostępne na: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK560718/
  4. O. Ozdemir, "MOJ Immunology Mold Allergy, Its Prevention and Therapy -Part 2", MOJ Immunology, t. 2, paź. 2015, doi: 10.15406/moji.2015.02.00057.

Komentarze