Mleko migdałowe - właściwości zdrowotne, zastosowania, przepis, cena

Mleko migdałoweMleko migdałowe - samo zdrowie. Migdały są produktem powszechnie znanym i dostępnym, używamy ich do sporządzania potraw lub traktujemy jako smaczną i zdrową przekąskę. Coraz bardziej popularny staje się inny produkt, pozyskiwany z migdałów, a mianowicie: mleko migdałowe. Mleka roślinne są coraz bardziej znane i cenione, a mleko z migdałów zasługuje na szczególne zainteresowanie.

Warto poznać jego właściwości zdrowotne, ponieważ smaczne mleko z migdałów możemy zarówno kupić w coraz większej liczbie sklepów, jak i przyrządzić samodzielnie w domu.

Czym jest mleko migdałowe?

Mleko migdałowe pozyskiwane jest z pasty z orzechów migdałowych poprzez ich zmiksowanie. Jest zdrowym i cenionym produktem roślinnym, stanowiącym doskonała alternatywę dla tradycyjnego mleka krowiego i innych odmian zwierzęcych. Jego delikatny, lekko orzechowy smak i aromat sprawią, że doskonale sprawdza się w kuchni ale nie tylko. Liczne, cenne właściwości mleka migdałowego czynią z niego uznany składnik kosmetyczny, który możemy znaleźć w wielu gotowych produktach lub wykorzystać do domowego wyrobu kosmetyków.

Mleko roślinne - właściwości mleka z migdałów

Mleko migdałowe jest mlekiem z rośliny, nie zawiera zatem popularnego alergenu laktozy oraz kazeiny, ciężkostrawnego białka, znajdującego się w mleku krowim. Jest więc doskonalą opcją zarówno dla alergików, jak i osób z grupy ryzyka chorób serca czy schorzeń układu pokarmowego. Mleko migdałowe polecane jest wszystkim odchudzającym się: szklanka tego mleka to tylko 30 kcal. Mleko to zawiera także dużą ilość witaminy E, zwaną witamina młodości. Jest tez cennym źródłem witaminy z grupy B, witaminy PP oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Zawiera wiele składników mineralnych: fosfor, wapń, żelazo, mangan oraz potas. Jest zalecane także cukrzykom, ponieważ zawiera o wiele mniej węglowodanów niż mleko krowie. To ciekawa i zdrowa alternatywa także dla wegetarian. Poza tym, mleko z migdałów wspomaga pracę przewodu pokarmowego, sprzyja profilaktyce chorób serca i układu krwionośnego oraz zwiększa odporność organizmu.

Gdzie kupić mleko migdałowe?

Mleko migdałowe zakupimy w sklepach ze zdrową żywnością oraz w Internecie. Dostępne jest mleko migdałowe naturalne, jak i wiele wersji smakowych, w tym waniliowa czy czekoladowa. Ceny mleka migdałowego kształtują się w granicach 10-15zł za litr. Wiele osób rezygnuje jednak z zakupu gotowego produktu na rzecz szybkiego i prostego przygotowania mleka z migdałów w domowym zaciszu.

Jak przygotować mleko z migdałów?

Do przygotowania mleka potrzebujemy szklanki migdałów oraz około 3-4 szklanek wody mineralnej. W ten sposób wyprodukujemy nieco ponad litr mleka. Migdały obieramy z łupin i zalewamy wodą na około 8-10 godzin, najlepiej na noc. Następnie odsączamy je, przesypujemy do miksera, zalewamy 3-4 szklankami wody i dokładnie miksujemy na najwyższych obrotach. Powstałą w ten sposób papkę migdałową przecieramy przez sitko z drobnymi oczkami, gazę lub lniana ściereczkę. Powstałe w ten sposób mleko zlewamy do butelki.

Jeśli mamy ochotę na wersję smakowa, możemy do mleka dodać odrobinę kakao lub olejku waniliowego. Gotowe mleko migdałowe przechowujemy w lodówce maksymalnie 3 dni. Przed każdym użyciem wstrząsamy butelką. Pozostała po wyciskaniu papkę z migdałów możemy użyć jako bazę do serka na naleśniki czy farsz do pierogów. Wystarczy dodać do niej cukier, cynamon czy inne, ulubione dodatki. Tak powstały serek można stosować też do kanapek, zarówno w wersji słodkiej, jak i wytrawnej, na przykład z dodatkiem pieprzu lub suszonych pomidorów. Jest to także baza do przygotowania trufli i innych domowych cukierków.

Zastosowanie mleka migdałowego

Mleko migdałowe, jak wspomniano na początku artykułu, dzięki swoim licznym, cennym właściwościom, znajduje zastosowanie zarówno w kulinariach jak i kosmetyce. W kuchni mleko migdałowe możemy wykorzystywać praktycznie tak, jak mleko krowie: doskonale smakuje prosto z butelki, można dodawać je do kawy, koktajli mlecznych, shake’ów i wielu innych. Można zalewać nim płatki śniadaniowe, dodawać do jogurtu naturalnego czy przyrządzać na jego bazie smaczne sosy. Mleko migdałowe można dowolnie doprawiać, dodając do niego cukier, miód, kakao i wiele innych.

Mleko migdałowe jest także składnikiem wielu kosmetyków, w  tym kremów, balsamów do ciała czy produktów do pielęgnacji twarzy. Z jego pomocą można przyrządzać także domowej roboty kosmetyki, w tym balsamy czy maseczki. Mleko migdałowe doskonale nadaje się do zmywania makijażu: rewelacyjnie zmywa wszelkie kosmetyki kolorowe, pozostawiając skórę miękka, i gładką w dotyku. Mlekiem migdałowym dobrze jest tez płukać włosy: są doskonale nawilżone i łatwiej się rozczesują. Z kolei z papki migdałowej, pozostałej po przygotowaniu mleka, można przyrządzić domowe maseczki do twarzy oraz peelingi migdałowe.

Mleko - i co dalej?

Mleko to nie do końca finalny produkt, jaki możemy pozyskać z orzechów migdałowych. Z mleka można bowiem wyprodukować wiele innych artykułów, w tym smaczna śmietankę, która wzbogaci smak wielu potraw oraz delikatne i zdrowe sery migdałowe, w tym ser feta, idealny do lekkich sałatek.

Komentarze