Kozłek lekarski - właściwości, zastosowanie, napar, przeciwwskazania

Kozłek lekarskiKozłek lekarski, czyli inaczej waleriana (Valeriana officinalis), to znany i ceniony surowiec zielarski, wykorzystywany w profilaktyce i domowym leczeniu wielu chorób. Co ciekawe, znajduje także zastosowanie jako domowy lek na problemy trawienne oraz kłopoty związane z pęcherzem moczowym.

Kozłek lekarski - nie tylko na dobry sen

Kozłek lekarski, zwany również walerianą, to znana roślina zielna, obejmująca kilkanaście gatunków. To roślina dwuletnia, bylina uprawna o słodkim zapachu, przypominającym aromat miodu. Co ciekawe, zapach ten skutecznie wabi koty. Kozłek kwitnie w okresie wakacyjnym. Waleriana jest nam od bardzo dawna znana jako naturalny lek na dobry i spokojny sen. Jego właściwości wykraczają jednak znacznie ponadto. Kozłek jest stosowany jako naturalne lekarstwo jako produkt do przygotowania zdrowotnych naparów czy nalewek. Wykorzystywane są kłącza kozłka oraz korzeń. Warto poznać jego działanie i dowiedzieć się, jak wykorzystać wszystkie pozytywne własności rośliny w codziennym życiu.

Właściwości kozłka lekarskiego

Kozłek lekarski wykorzystywani był i jest nadal jako naturalny lek na uspokojenie oraz ułatwiający zasypianie. Kozłek skutecznie uspokaja, wycisza, koi nerwy, zmniejsza napięcie, niepokój, lęk, pomagają skuteczniej się odprężyć, polecany jest osobom zestresowanym, napiętym emocjonalnie, mającym trudności z wyciszeniem się, np. po pracy. Waleriana jest dobra również na sen: sprzyja zasypianiu, sprawia, że sen jest bardziej odprężający, zmniejsza ilość wybudzeń w nocy oraz sprawia, że budzimy się rześcy i z energią do działania. Waleriana doskonale radzi sobie z wszystkimi objawami stresu: uspokaja serce, wyrównuje oddech, koi ból i zmniejsza zawroty głowy.

Zioła na uspokojenie

Ponadto, jest znanym środkiem przeciwbólowym, w tym rozkurczowym. Skutecznie łagodzi bóle brzucha, w tym dolegliwości menstruacyjne. Panie z chęcią sięgają po walerianę, gdyż niweluje wszystkie dolegliwości, związane z okresem, w tym zespół napięcia przedmiesiączkowego oraz bóle brzucha czy kręgosłupa. Pomaga także w łagodzeniu objawów menopauzy. Kozłek lekarski stanowi naturalny lek na problemy żołądkowe. Łagodzi ból żołądka, niweluje dolegliwości skurczowe, na przykład po zbyt szybko zjedzonym posiłku. Rewelacyjnie radzi sobie z trudnościami ze strony układu moczowego. Działa bowiem moczopędnie, pomaga w oczyszczaniu nerek z toksyn. Co ciekawe, waleriana stosowana jest zewnętrznie jako naturalny lek na problemy skórne, w tym łojotok oraz łupież, najczęściej w postaci kremów czy maści aptecznych.

Waleriana - gdzie i jakiej formie ją kupić?

Na rynku dostępne są liczne produkty z dodatkiem waleriany, czyli ekstraktu z kozłka lekarskiego. Są to między innymi pastylki, tabletki, krople żołądkowe i na uspokojenie, maści oraz kremy. Możliwe jest oczywiście wyprodukowanie naturalnych leków w domowym zaciszu. Najciekawsze to napar z kozłka oraz mleko walerianowe.

Przepisy na napar z kozłka lekarskiego

Do przygotowania potrzebujemy korzenia kozłka lekarskiego, który zakupimy w aptece lub sklepie zielarskim. Bez trudności otrzymamy go także w sieci. Jedną łyżeczkę korzenia zalewamy wrzątkiem (ok. 150 ml) i zaparzamy niecałe 15 minut, następnie napar przecedzamy i pijemy 3 razy dziennie po jednej filiżance.

Przepis na mleko z walerianą

Zdrowe i smaczne mleko z walerianą łączy w sobie zalety naturalnego leku oraz delikatnego środka uspokajającego. Aby je przygotować wystarczy zagrzać mleko z odrobiną miodu i doda do niego kilka kropli ekstraktu z kozłka lekarskiego. Mikstura ta jest doskonałym środkiem profilaktycznym, ochrania nas przed przeziębieniem i grypą, łagodzi ból gardła oraz niweluje problemy żołądkowe. Mleko takie pite wieczorem zapewnia nam oczywiście zdrowy i spokojny sen, koi nerwy po meczącym dniu oraz sprzyja odpoczynkowi.

Przeciwwskazania do stosowania waleriany

Istnieje kilka przeciwwskazań do stosowania waleriany. Jej używanie dozwolone jest od 12 roku życia. Poza tym, nie należy jej łączyć z lekami o podobnym działaniu, w tym z lekami uspakajającymi, nasennymi oraz stosowanymi w leczeniu chorób psychicznych, np. lekami na depresję czy środkami przeciwlękowymi. Nie należy podczas zażywania waleriany spożywać alkoholu ani stosować środków odurzających. Warto skonsultować z lekarzem przyjmowanie waleriany podczas stosowania leków na wątrobę czy obniżających poziom cholesterolu. Gdy mamy zaplanowany zabieg w znieczuleniu ogólnym również nie należy przyjmować waleriany, gdyż może osłabić działanie narkozy. Zażywania zioła powinny zaprzestać też panie spodziewające się dziecka oraz matki karmiące.

Waleriana może osłabiać koncentrację, dlatego nie należy jej stosować, jeśli planujemy długą podróż jako kierowcy lub zawodowo zajmujemy się obsługiwaniem maszyn czy pojazdów transportu publicznego. Ostrożnie z walerianą powinny postępować osoby starsze oraz borykające się z problemami z błędnikiem: kozłek lekarski może przyczyniać się do zawrotów głowy, a nawet zaburzeń świadomości. Zwykle więc zaleca się skonsultowanie chęci zażycia waleriany ze swoim lekarzem, zwłaszcza, gdy planujemy to po raz pierwszy.